Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Na bicykli po Šariši. Aké cyklistické trasy ponúka?

Nikola Danišová

Pokiaľ radi športujete, no bežná turistika vám  nestačí a tiež sa neradi zatvárate v posilňovniach, poďte s nami na bicykel. Prinášame vám prehľad cyklotrás v regióne Šariš.

Na bicykli po Šariši. Aké cyklistické trasy ponúka?
18. AUG 2015

Začíname na Šariši  

Šarišský región na východe Slovenska nie je známy len pre množstvo turistických možností, ale aj vďaka obľúbenému pivu Šariš. Okrem kúpeľov a historických miest sa môžeme potešiť aj turistikou v krásnej prírode. Skúste však vymeniť turistiku za bicykel a urobte si nezabudnuteľné zážitky.

Ide sa na Kvašnú vodu                   

Kvašná voda je obľúbeným miestom najmä vďaka prameňom, ktoré navštevuje množstvo turistov, ale aj miestnych. Okrem možnosti využitia prameňa je toto miesto ideálne na prechádzky, ale aj cyklistiku. Trasa je dlhá 5 km, je nenáročná a môžu ju absolvovať aj rodiny s deťmi.

Mapa trasy   

Začíname na Vydumanci, teda na západnom okraji mesta Prešov. Odtiaľ vedie asfaltová cesta cez dolinu Kvašnej vody. Trasa prechádza cez Ortáše okolo prameňa a končí v doline. V doline môžeme nájsť aj krátky 1-kilometrový okruh pre deti a spestriť im tak výlet.

Prešovské singletracky        

Ak chcete zažiť trochu zábavy a adrenalínu, vymeňte relaxačnú a turistickú cyklistiku za sigletrackovú trať napríklad v okolí Prešova. Trať v strednej obtiažnosti je dlhá 21 km.

Mapa trasy   

Štartujeme pri zimnom štadióne v Prešove. Obídeme ho a pustíme sa po hlavnej ceste, ktorá vedie ku kalvárii. Keď prídeme na rázcestie, pôjdeme v smere cykloznačky v miernom stúpaní po asfaltovej ceste okolo rodinných domov. Ďalej pokračujeme po prašnej ceste popri záhradkách, odkiaľ máme výhľad na mesto. Vchádzame do lesa, kde nás čaká asi dvojkilometrové stúpanie. Prídeme rovno na hrebeň Malkovskej hôrky a o niekoľko metrov sa napojíme na staršiu trasu singletracku, ktorou sa zvezieme až na Ortáše. Cesta nás dovedie na čistinku s altánkom, kde si môžeme oddýchnuť. Pokračujeme po lesnom chodníku, kým neprídeme k trackovým koľajam, ktoré sú naším oporným bodom, keďže cesta nie je dobre označená. Vyjdeme na asfaltku, ktorou pokračujeme k náučnému chodníku. Po rýchlom klesaní začíname prudko stúpať a opäť klesáme, až kým neprejdeme dva mostíky. Ďalej ideme v miernom stúpaní až na koniec náučného chodníka. Prichádzame na asfaltovú cestu smerom na Kvašnú vodu a na jej konci sa napájame na les. Po hrebeni pokračujeme po starej singletrackovej trati až na úpätie novej. Pri altánku sa vydýchame, kým naberieme potrebnú energiu a pokračujeme po novom singletracku. Po dobrej zábave na odjazdenej trase prichádzame do Hanisky, malej dediny pri Prešove, odkiaľ sa vraciame na štart po hlavnej ceste.

Pojazd v Slanských vrchoch          

Slanské vrchy sú sopečné pohorie, ktoré je súčasťou karpatského vulkanického oblúka. Hoci sú turistami navštevované menej, aj tu je čo obdivovať a najmä prejazdiť na bicykli. Náročná a obtiažna trasa má 41 km a je určená najmä skúseným cyklistom.

Mapa trasy   

Štartujeme v mestskej časti Prešova Solivar smerom na Ruskú Novú Ves. Za dedinou sa napájame na lesnú cestičku a prudko stúpame. Ideme okolo Chaty Sova, kde si môžeme po strmom kopci odpočinúť, z prameňa nabrať vodu a občerstviť sa. Po oddychu znova nasadáme na bicykel a asi po kilometri nás čaká prvý zjazd, po ktorom prídeme na vrchol kopca Oltáre. Po krátkom klesaní prichádzame na rázcestie k chate Fricke a šliapeme smerom na Javornícku Poľanu. Pokračujeme ďalej na rázcestie pri Troch Chotároch až na starý poľovnícky chodník. Po prudkom klesaní sa pridŕžame modrej značky, ktorá nás prevedie traverzovitým zjazdom. Ocitáme sa na ďalšom rázcestí, kde nás čaká veľmi prudký kopec až hore na Zbojnícke skaly, odkiaľ ideme po chodníku smerom na kamenistý hrebeň a odtiaľ na úpätie zrázu okolo Havranej skaly. Držíme sa žltej značky a po prudkom klesaní prídeme do lesíka až k bývalému Lesníckemu učilišti, ktoré je cieľom tejto trasy.     

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Spoznávame záhorie na bicykli – zaujímavé cyklistické trasySpoznávame Záhorie na bicykli: Zaujímavé cyklistické trasy 

Martin počas svojich tréningoch v treťom týždni mapoval trasy na Záhorí. Cyklisti z okolia sa určite potešia novým inšpiráciám. 

 

Tip na cyklistické trasy na liptove. dávajte však pozor na medvedeTip na cyklistické trasy na Liptove. Dávajte však pozor na medvede

V poradí ďalší týždeň mi konečne došiel nový bicykel, tak som ho hneď išla aj vyskúšať. 

 

10 krokov k pozitívnemu prístupu k životu!10 krokov k pozitívnemu prístupu k životu!

Niet pochýb o tom, že kladný pohľad na život je základom zdravia, úspechu, šťastia a spokojnosti. 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 293

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na bicykli po Šariši. Aké cyklistické trasy ponúka?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články