Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Na bicykli po Ponitrí. Skvelé tipy na výlety

Nikola Danišová

Hoci je Ponitrie turisticky menej obľúbeným regiónom, ako napríklad Liptov či Orava, nenechajte sa odradiť. Ponúka množstvo cyklotrás, zážitkov a možností k aktívnemu oddychu.      

Na bicykli po Ponitrí. Skvelé tipy na výlety
7. SEP 2015

Kulháň – Duchonka – dolina Železnica – poľovnícka chata    

Počas 18 km dlhej trate, ktorá má ľahkú obtiažnosť, si môžeme obzrieť krásy prírody a rôzne zaujímavosti. Trasa vedie cez železnicu z roku 1913, bojisko partizánov alebo kríž postavený počas prvej svetovej vojny.

Mapa trasy   

Štartujeme na Kulháni nad priehradou Nemečky. Počas prvej polovice cesty sa budeme držať náučného chodníka. Cyklistická trasa začína vyše polkilometrovým stúpaním. To sa končí, keď prichádzame ku krížu, ktorý bol postavený vojakmi počas prvej svetovej vojny. Pokračujeme ďalej po náučnom chodníku s miernymi prevýšeniami a klesaniami. Z pieskového povrchu prechádzame na asfaltový chodník k rekreačnej oblasti Duchonka. Trasa ďalej pokračuje dolinou Železnica po asfaltovej ceste, po ktorej budeme stále mierne stúpať. Touto dolinou kedysi viedla úzkorozchodná Želenica postavená v roku 1913 a ešte tu po nej zostali nejaké stopy. Asi po 1 km budeme mať po ľavej ruke studničku s pitnou vodou. Tam si môžeme odpočinúť a doplniť sily. Po zvyšok cesty sa budeme držať potôčika, ktorý tečie pri studničke. Na konci trasy je poľovnícka chata. Práve sa nachádzame v najvyššom bode. V tejto oblasti kedysi bojovali aj partizáni.  

Okruh okolo Prievidze        

Prievidza ponúka množstvo cyklotrás, ktoré vedú naprieč peknou prírodou. Ak ste náhodou na dovolenke v Bojniciach, požičajte si bicykle a obzrite si okolie Prievidze po stredne náročnej trase s dĺžkou 30 km.          

Mapa trasy   

Začíname v Prievidzi smerom na Lazany. V Lazanoch odbočíme smerom na Nedožery a potom smerom do Pravenca. Tam zabočíme doprava, ideme cez železničné priecestie a prechádzame cez obec, až kým neprídeme na lúku. Asi po 200 m prídeme do lesíka, ktorý hraničí z ďalšou lúkou. Pôjdeme po nej a potom sa budeme držať okraja lesa. Asi po 0,5 km prídeme na miesto, kde sa lúka dvíha do kopca. Po pravej strane uvidíme cestu s rampou, kde sa napojíme na modrú značku. Opäť šliapeme do kopca na smer Pod stĺpom. Kým tam prídeme, cesta je pomerne náročná. Po príchode Pod stĺp sa napojíme na červenú značku smerom na Vyšehrad. Odmenou nám bude pekný zjazd, ktorým pôjdeme, až kým sa nedostaneme na križovatku ciest. Zabočíme v smere Budiš. Keď prídeme k továrni na výrobu minerálky, zabočíme doprava, a tak sa po kopci dostaneme na Štyri chotáre. Odtiaľ sa spustíme zjazdom na Kanie pysky. Tam sa napojíme na asfaltku, ktorá vedie až ku kolkárni, alebo môžeme pokračovať ďalej okolo horárne Klčovňa a zajazdiť si po zjazde do Necpal.         

Okruh okolo Nitry cez Zobor        

Prezrite si okolie Nitry na bicykli a pokochajte sa krásnym výhľadom zo Zoborskej pyramídy. Hoci je trasa dlhá len 25 km, nedajte sa oklamať, je pomerne náročná. To spôsobuje úsek z Nitry až na pyramídu, ktorý vedie po lesnej ceste do strmého kopca.

Mapa trasy   

Začíname v Nitre na Kláštornej ulici. Vydáme sa smerom k liečebnému ústavu. Odtiaľ sa budeme držať červenej cyklotrasy cez Sedlo pod Zoborom až hore na Pyramídu. Trasa vedie zväčša cez les a do kopca – niekedy naozaj strmého, takže na niektorých úsekoch budeme musieť z bicykla asi zísť. Keď však vyšliapeme až hore, naskytne sa nám z pyramídy krásny výhľad. Pri dobrom počasí uvidíme atómovú elektráreň a Bratislavu. Najkrajší je však pohľad na Nitru, ktorá ako na dlani leží pod Zoborom. Keď sa pokocháme výhľadom a oddýchneme si, vrátime sa späť do Sedla pod Zoborom. Odtiaľ vyrazíme po lesnej ceste, opäť po červenej cyklotrase, až do Sedla pod Žibricou. Tam sa napojíme na asfaltovú cestu do Nitrianskych Hrnčiaroviec a vraciame sa do Nitry. 

Zdroj foto: Martin Bača

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Tip na cyklistické trasy na liptove. dávajte však pozor na medvedeTip na cyklistické trasy na Liptove. Dávajte však pozor na medvede

Vybehla som zo Železnej studničky na Biely kríž.

 

Na bicykli po šariši. aké cyklistické trasy ponúka?Na bicykli po Šariši. Aké cyklistické trasy ponúka?

Pokiaľ radi športujete, no bežná turistika vám  nestačí a tiež sa neradi zatvárate v posilňovniach, poďte s nami na bicykel.

 

Spoznávame záhorie na bicykli – zaujímavé cyklistické trasySpoznávame Záhorie na bicykli: Zaujímavé cyklistické trasy

Martin počas svojich tréningoch v treťom týždni mapoval trasy na Záhorí. 


Anketa

Ako a kde najčastejšie cvičíte?

Sám doma.
Sám alebo s kamarátmi vo fitcentre.
Sám pod vedením trénera.
Uprednostňujem skupinové cvičenia pod vedením inštruktora.
Využívam služby virtuálneho trénera.
Je to rôzne podľa toho, na čo mám práve chuť.

Celkom hlasovalo: 1091

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na bicykli po Ponitrí. Skvelé tipy na výlety

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články