Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Namiesto tabletiek joga

Nikola Danišová

Otravujú vás časté bolesti hlavy a neviete si pomôcť inak než tabletkami? Skúste si zacvičiť jogu, ktorá môže bolesť odstrániť.

Namiesto tabletiek joga
11. SEP 2015

Bolesť hlavy môže mať rôzne dôvody. Príčinou môže byť dehydratácia, hlad, nedostatok spánku, hormonálne zmeny, migréna či zmena počasia. Pri dnešnom spôsobe života je však najčastejšou, ale aj najnenápadnejšou bolesť hlavy „od chrbtice“.

Na svedomí to má krčná chrbtica a počítač         

Svalové napätie, ktoré sa ukladá v oblasti krčnej chrbtice, môže spôsobiť poriadnu šarapatu. Za všetkým stojí dlhodobá práca za počítačom či za stolom a stres. Pri týchto činnostiach naťahujeme krk, vytvárame v ňom napätie a svaly nám tuhnú. Zo šije sa to potom prenesie vyššie – do hlavy, ktorá nás môže nepríjemne bolieť. Vtedy cítime tupé tlakové bolesti, najmä v nadočnicových oblúkoch a spánkoch, akoby nám šlo "rozpučiť" hlavu. Častým sprievodom tejto bolesti môže byť pocit na odpadnutie či zvracanie.

Je dôležité dbať na prevenciu a prácu niekedy prerušiť, pomasírovať stuhnutý krk a uvoľniť šijové svalstvo. Keď je už neskoro a bolesť sa ukáže, často siahame po tabletkách. Skúste však odľahčiť svoj žalúdok a namiesto tabletiek si zacvičte jogu.

Hrču na šiji odstráňte jogou           

Ak z hore uvedených príznakov neviete jednoznačne určiť, či vaša bolesť pochádza z krčnej chrbtice, zaručene to zistíte, ak si siahnete na šiju. Ak ste nahmatali „hrb“ alebo vypuklinu, môžete si byť istí, že vaše stuhnuté šijové svalstvo potrebuje uvoľnenie. Tento „hrb“ je vytvorený stuhnutými a napätými svalmi a dá sa úplne odstrániť napríklad jogovými cvikmi. Čím väčšia vypuklina, tým je svalstvo stuhnutejšie a spôsobuje častejšie bolesti hlavy.

Pomocou jogy odstránite svalové napätie v oblasti šije, a tak uvoľníte stuhnuté svaly. Uvoľnené svaly sa zmenšia – odstránite teda „hrb“ a  tým odťažíte zablokovanú oblasť, ktorá spôsobuje bolesti hlavy. Odložte lieky a radšej sa tejto nepríjemnej bolesti zbavte nastálo pomocou niekoľkých veľmi jednoduchých jogových cvikov.    

Husí krk        

Pohodlne sa usaďte a spojené nohy vystrite pred seba, ruky položte voľne na stehná. Počas nádychu natiahnite krk dopredu a hlavu udržujte v zvislej polohe. Najprv natiahnite krk len mierne a postupne naťahujte, až kým sa nedostanete do krajnej pozície. Naťahujte na tri etapy a krk zakaždým pretiahnite o kúsok ďalej. S výdychom vráťte hlavu do východiskovej polohy. To isté potom opakujte s krkom natiahnutým dozadu. Dýchajte zhlboka a pomaly. Opakujte 3 až 5-krát.

Úklon            

Usaďte sa na päty a ruky položte uvoľnene na stehná. Hlavu pomaly ukláňajte na jednu stranu, ako keby ste sa chceli uchom dotknúť pleca. Uvoľnite sa a krk pomaly naťahujte. Nedvíhajte plecia a v polohe vytrvajte aspoň 5 dychov. To isté cvičte na opačnú stranu.

Výkrut

Sadnite si na päty a ruky položte na stehná. Vzpriamenú hlavu otočte vpravo, pričom sa snažte pozerať do tej istej strany. Najprv hlavu pootočte len mierne, potom s každým nádychom o niečo viac a pri výdychu uvoľnite ťahanie, ale v polohe vytrvajte. Zhlboka a pomaly dýchajte. V polohe vydržte aspoň 5 až 10 dychov. Následne hlavu pomaly vráťte do východiskovej polohy a chvíľu relaxujte. To isté opakujte na opačnú stranu. Brada ide ponad plece, ale hlavu nezakláňajte.

Pretiahnutie šije       

V sede rozkročte nohy a skrížte ruky čo najtesnejšie na prsiach. Pravá ruka je pri tele, ľavá na nej. Chyťte sa za plecia a čo najviac sa objímte. Ľavú ruku vztýčte a pravou ju chyťte sa predlaktie. Pravú ruku prepleťte okolo ľavej a snažte sa chytiť prstami. Vystrite kolená, chodidlá nasmerujte smerom nahor k hlave. Skloňte sa k pravej nohe, hlavu spustite na prsia a lakte tlačte smerom do brucha. Vydržte v polohe asi 10 dychov. Narovnajte sa a uvoľnite ruky, pohýbte plecami. Cvik zopakujte s vystriedaním rúk a naklonením k opačnej nohe.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Strala joga je nový štýl, ktorý sa venuje len postave. meditácia ide bokomStrala joga sa venuje len postave. Meditácia ide bokom

Nová disciplína jogy sa venuje predovšetkým postave bez meditácie. 

 

Bolia vás oči a hlava? vynechajte tabletky a skúste očnú joguBolia vás oči a hlava? Vynechajte tabletky a skúste očnú jogu

V dnešnej dobe, keď je televízor samozrejmosťou a počítač nevyhnutnosťou, preto sa mnohým ľuďom zhoršuje zrak. 

 

Joga podľa temperamentu. ktorá je pre vás vhodná?Joga podľa temperamentu. Ktorá je pre vás vhodná?

Každý z nás je iný. To, čo cvičí váš známy alebo kamarát, vám sadnúť nemusí. 


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 789

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Namiesto tabletiek joga

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články