Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Na bicykli po Gemeri. Aké cyklotrasy ponúka?

Nikola Danišová

Vysadnite na bicykel a objavujte krásy regiónu Gemer s cyklotrasami, ktoré sme si pre vás pripravili. 

Na bicykli po Gemeri. Aké cyklotrasy ponúka?
15. SEP 2015

Bohatý Gemer         

Gemer je región bohatý na prírodné úkazy, ako napr. rokliny, priepasti, jaskyne a skalné útvary, ktoré sa zväčša nachádzajú v Národnom parku Muránska planina. Návštevníkov určite priláka výskyt vzácnych rastlinných druhov, endemitov a množstvo zveri.

Teplý Vrch a daniele               

Ak sa rozhodnete vydať na výlet práve touto 24 km dlhou a nenáročnou trasou, vedzte, že máte po ceste čo obdivovať: renesančný kaštieľ vo Veľkom Blhu, stáda danielov, ale aj krásnu gemerskú prírodu.

Mapa trasy   

Z Teplého Vrchu štartujeme na Padarovce, odkiaľ cesta začína pozvoľna stúpať cez les. Na vrchu kopca prídeme ku križovatke, kde odbočíme doľava na Dražice. Z kopca budeme asi 1,5 km klesať zjazdom, až kým neprídeme do Dražíc. V obci odbočíme pred poľnohospodárskym družstvom doprava na Veľký Blh. Postupne sa nám pod kolesami asfaltka vymení za poľnú cestu. Vo Veľkom Blhu odbočíme doľava a pokračujeme smerom na Teplý Vrch. Asi po vyše pol kilometri odbočíme vpravo, kde budeme stúpať do kopca. Dovezieme sa až do danielej zvernice, do ktorej sa môžete dostať po dohode s majiteľmi. Cez zvernicu vedie náučný chodník s viacerými zastávkami, so zaujímavosťami z danej lokality a zo života danielov. Pri tichom pozorovaní tam môžete zazrieť celé stádo danielov. Po dobrodružstve s danielmi sa vraciame späť do štartu – do obce Teplý Vrch.  

Teplý Vrch v smere Rovné 

Vodná nádrž Teplý vrch bola vybudovaná na rieke Blh. Patrí medzi najteplejšie nádrže na Slovensku a okrem kúpania a dovolenkovania, je tu povolený aj rybolov. Milovníci prírody môžu zájsť do chránenej lokality Malá Obora, ktorá susedí s brehom Teplého vrchu. Rastú tu vzácne cudzokrajné dreviny – hikórie. Trasa so strednou obtiažnosťou  je dlhá 36 km.

Mapa trasy   

Cestu začíname v dedine Teplý Vrch. Za dedinou odbočíme vpravo na Driečany a Ostrany. Vyšliapeme miernejší kopček a potom sa necháme viesť raz hore a raz dole po ceste. Po pravej ruke môžeme vidieť pekný výhľad na Teplý Vrch, Driečany a panorámu krajiny. Asi po 4 km odbočíme vpravo na Hrušov a nasleduje asi kilometer a pol dlhá jazda z kopca. Prejdeme cez Hrušov a odtiaľ pokračujeme priamo na Rovné. V Rovnom si môžeme dopriať prestávku a vraciame sa na Teplý Vrch po rovnakej trase. Pred Teplým Vrchom však môžete odbočiť vľavo na Driečany, ktoré boli pôsobiskom Pavla Dobšinského. Obzrieť si môžete aj kostolík so základmi z 13. storočia, v ktorom Dobšinský pôsobil.

Zádielska tiesňava – Gombasecká jaskyňa          

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras a je zaradená do svetového prírodného dedičstva. Známa je vďaka výskytu tekutých trubicových stalaktitových útvarov. Trasa je dlhá 32 km s náročnou obtiažnosťou.

Mapa trasy   

Štartujeme v obci Zádielská tiesňava na križovatke pod chatami. Cyklomagistrálou Slovenský kras potom pokračujeme cez údolie popri potoku Čermošná do Bôrky, Kováčovej, Lúčky a Drnavy. Tu sa cyklomagistrála končí a odteraz sa budeme pridržiavať modrého značenia, ktoré nás povedie smerom na Lipovník, Krásnohorskú lúku a Jovice až pred Rožňavu. Po krátkom úseku na hlavnej ceste prichádzame do Brzotína a smerujeme do obce Kružná. Odtiaľ pôjdeme poľnou cestou popri rybníku opäť do Brzotína. Znova sa na krátky úsek ocitáme na hlavnej ceste, ktorá nás zavedie po starej košickej ceste cez Slavec až do areálu Gombaseckej jaskyne. Tu môžete bicykle odstaviť a ísť sa pozrieť do jaskyne. Potom, ako si obhliadnete jaskyňu a vysadnete na bicykle, môžete sa rovnakou trasou vrátiť na začiatok, alebo sa opäť pustíte po cyklomagistrále Slovenského krasu, ktorá nás zavedie po lesnej ceste do obcí Vidová, Plešivec a Gemerská Hôrka, až pred sídlo cykloklubu Slovenský kras. 

Zdroj foto: unsplash.com, Ales Krivec

Na bicykli po ponitrí. skvelé tipy na výletyNa bicykli po Ponitrí. Skvelé tipy na výlety

Hoci je Ponitrie turisticky menej obľúbeným regiónom, ako napríklad Liptov či Orava, nenechajte sa odradiť. 

 

Na bicykli po liptove. tipy na skvelé trasyNa bicykli po Liptove. Tipy na skvelé trasy

robte si nezabudnuteľný výlet plný nových zážitkov. Sadnite na bicykel a prejazdite Liptov s našimi cyklotrasami. 

 

Na bicykli po šariši. aké cyklistické trasy ponúka?Na bicykli po Šariši. Aké cyklistické trasy ponúka?

Pokiaľ radi športujete, no bežná turistika vám  nestačí a tiež sa neradi zatvárate v posilňovniach, poďte s nami na bicykel.


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 789

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na bicykli po Gemeri. Aké cyklotrasy ponúka?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články