Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Pravidelné cyklistické tréningy ma zbavili bolesti kolien

Martin

Leto je v plnom prúde. Počasie je stvorené na tréningy strávené na bicykli. To bude asi dôvod, prečo sa mi vôbec nedarí chodiť do fitcentra. Všetku svoju energiu a čas venujem tréningom na ceste.

Pravidelné cyklistické tréningy ma zbavili bolesti kolien
9. AUG 2015

Cyklistický plán od trénerky Andrey sa mi darí dodržiavať takmer na 100 %. Z tréningového tempa ma na chvíľu odstavila iba choroba. Asi každému sa už niekedy stalo, že počas týchto horúcich dní prechladol. Dôvodom môže byť klimatizácia, studený nápoj, tzv. „ofúknutie“ spoteného chrbta a podobne. Toto sa podarilo aj mne. Prechladnutie ma vyradilo z tréningov na celé dva týždne. Zdalo sa mi to neuveriteľne dlho, a keď som sa cítil lepšie, hneď ma to ťahalo na bike. Vydržal som to, poriadne sa zregeneroval a po dvojtýždňovej prestávke som začal zľahka trénovať. Pomaličky som sa dostával do „formy“ a hneď na konci týždňa po chorobe som šiel na preteky.

Martin bača blog

Moje prvé preteky

S kamarátom sme sa zúčastnili „Časovky Ivana Červenku na Zošku až ku hviezdam“. Išlo o 7,3 km dlhý pretek, kde sa meral čas každému pretekárovi samostatne. Trasa viedla z Modry Harmónie okolo hotela Zochova chata až k hvezdárni nad Modrou. Kto to tu pozná, asi už tuší, že takmer celá trasa viedla do kopca. Priemerné stúpanie trate bolo 4,3 % a maximálne stúpanie 9,1 %. Počas preteku som ešte stále cítil, že môj výkon je ovplyvnený chorobou a výpadkom z tréningového tempa. Moje trápenie z Karpatských kopcov je dosť dobre vidieť aj na fotkách z preteku. S výsledným časom 20:56 a celkovým umiestnením 30. miesto v kategórii muži od 19 do 39 rokov, určite nemôžem byť spokojný. Ale nakoľko išlo o moje prvé preteky, účasť na nich beriem ako pozitívnu skúsenosť a nabudúce urobím všetko pre to, aby som dopadol lepšie.

S pravidelnými tréningami to ide ľahšie

Od pretekov trénujem a musím povedať, že pozorujem na sebe výsledky poctivého trénovania. Do kopca sa mi ide omnoho ľahšie, na rovine aj vo vysokých rýchlostiach mi tepová frekvencia neprekračuje druhú zónu. To sú všetko znaky toho, že sa moja kondícia zlepšuje. Ďalšia pozitívna vec, ktorú som si na sebe všimol, sa týka mojich kolien. Minulý rok, keď som ešte len začínal s cyklistikou, absolvoval som počas septembra a októbra trikrát turistiku a vždy na druhý deň ma  veľmi boleli kolená. Bolesť časom prešla, ale tušil som, že niečo nie je úplne v poriadku. Tento víkend som absolvoval dlhšiu túru v Západných Tatrách a čuduj sa svete, moje kolená počas celej 20 km trasy vysokohorskej turistiky. Bolesť neprišla ani na druhý deň. Pripisujem to celkovému spevneniu svalstva spodných končatín a tým pádom aj spevneniu kolenných kĺbov. Dúfam, že to bude dlhodobá záležitosť, a že ma kolená nebudú aspoň určitý čas bolieť. Vlastne preto som začal s bicyklovaním.

Martin bača blog

Nový stravovací návyk. Žiadny problém

Čo sa týka jedálneho lístka, tak ten sa mi darí dodržiavať k mojej spokojnosti. Môžem povedať, že sa mi podarilo vybudovať si návyk na takéto stravovanie. A vôbec to nebolo také ťažké, ako sa mi to zdalo na začiatku. Samozrejme, sú dni, keď jem piate cez deviate. Hlavne vtedy, keď sa počas víkendu zúčastním akcie, ako napr. narodeninová oslava alebo grilovačka. Ale tak sme len ľudia a všetko dobré, aj keď nezdravé, si predsa nebudeme odriekať navždy. Dodržiavanie zdravého stravovania, v kombinácii s mojím intenzívnym tréningom, sa podpisuje aj na váhe. Od začiatku trénovania som schudol asi 5 kg, a mám pocit, že sa to ešte nezastavilo a stále chudnem. Osobne by som bol rád, keby som pribral svalovú hmotu, ale to na bicykli dosiahnem asi ťažko. Čiže toto budem dobiehať až vtedy, keď sa nebude dať vonku jazdiť.

Úplnou samozrejmosťou v týchto horúcich dňoch sa pre mňa stal aj pitný režim od Budišu. Mierne chladená minerálka s citrónom je momentálne hitom.

Toľko k môjmu tréningovému procesu za posledné obdobie. Uvidíme ako sa mi bude dariť ďalej...


Martin blog
Martin blog
Martin blog
Martin blog
7 fotografií >>
Skryť
Martin blog
Martin blog
Martin blog
Martin blog
Martin blog
Martin blog
Martin blog
DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pravidelné cyklistické tréningy ma zbavili bolesti kolien

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články