Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Aj sladké môže byť zdravé. Skúste javorový sirup

Javorový sirup obsahuje viac prospešných látok ako bežný cukor. 

Aj sladké môže byť zdravé. Skúste javorový sirup
2. OKT 2015

Javorový sirup je ako sladidlo obľúbený hlavne v Kanade a USA, no milujú ho aj Japonci a čoraz viac sa používa i u nás. Vyrába sa z javorovej miazgy, pričom na produkciu jedného litra tejto sladkej pochúťky jej treba až 40 litrov.

Javorový sirup patrí medzi jednoduché sacharidy

Javorový sirup sa používa ako alternatíva rafinovaného cukru. Je naozaj zdravší a možno ho konzumovať neobmedzene? „V prvom rade si treba uvedomiť, že aj keď javorový sirup obsahuje viac nutrične dôležitejších látok ako kuchynský cukor, stále ide o jednoduchý cukor, preto s ním treba narábať striedmo a opatrne. Teda konzumovať ho v období na to určenom a tiež v primeranom a prospešnom množstve. Samozrejme, obsahuje množstvo antioxidantov, minerálov a vitamínov, ktoré napomáhajú organizmu pri rozličných biochemických reakciách prospešných pre zdravie,“ vysvetľuje výživový poradca Ing. Libor Javro.

Keďže javorový sirup patrí do kategórie jednoduchých cukrov (je zložený hlavne zo sacharózy), spôsobuje kolísanie hladiny krvného cukru. Jeho glykemický index sa pohybuje okolo 54, pričom GI klasického cukru je asi 65. Avšak najnovšie štúdie naznačujú, že zastúpené polyfenoly by mohli hrať úlohu v kontrolovaní cukrovky 2. typu, treba to však podporiť viacerými štúdiami. Čo sa týka obsahuj kalórií, podľa KalorickýchTabulek.cz obsahuje 100 g javorového sirupu asi 330 kcal, zatiaľ čo to isté množstvo bieleho cukru až okolo 400 kcal. To znamená, že ho treba naozaj konzumovať s mierou.

Odporúčame: dm bio javorový sirup (trieda A) 250 ml: tento ušľachtilý sirup s jemne sladkou chuťou a zlatistou farbou sa výborne hodí k sladkým jedlám alebo na zjemnenie sladkokyslých jedál. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm javorový sirup

Javorový sirup je bohatý na antioxidanty

Nesporným plusom javorového sirupu, v porovnaní s klasickým cukrom, je jednoznačne obsah živín. V javorovom sirupe sa nachádza vápnik, draslík a tiež je zdrojom horčíka, fosforu, zinku, mangánu a železa. Nachádzajú sa v ňom aj vitamíny zo skupiny B. Podľa odborníkov z The University of Rhode Island môže mať kanadský javorový sirup podobné zdravotné výhody ako známe „superfoods“, teda bobule, zelený čaj, červené víno či ľanové semiačka. Vyzdvihujú hlavne protirakovinové a protizápalové účinky.

Pozor na kvalitu!

Javorový sirup je teda zdravšou alternatívou klasického cukru, treba si však dávať pozor na kvalitu a nepreháňať to s ním. Kvalitný javorový sirup sa vyrába vyparovaním z miazgy javora. Ideálne je vybrať si sirup v bio kvalite. Znakom kvality by malo byť nielen toto označenie, ale aj vyššia cena. V žiadnom prípade nesiahajte po javorovom sirupe, ktorý obsahuje cukor, kukuričný sirup alebo aromatické prísady.

Odporúčame: dm bio javorový sirup (trieda C) 375 ml: tento ušľachtilý sirup s výrazne sladkou chuťou a tmavo jantárovou farbou sa výborne hodí k sladkým jedlám alebo na zjemnenie sladkokyslých jedál. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm javorový sirup c

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj: http://news.uri.edu/releases/?id=5758, http://www.kaloricketabulky.cz/cukr/, zdroj foto: unsplash.com, Sonja Langford

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Sirup z agáve: sladidlo niekoľkokrát horšie ako klasický cukorSirup z agáve: sladidlo niekoľkokrát horšie ako klasický cukor

Fakt, že cukor je nezdravý, je jedna z mála vecí, na ktorej sa zhodne väčšina výživových poradcov.

 

Ako nahradiť pri varení a pečení biely cukor?Ako nahradiť pri varení a pečení biely cukor?

Čím ďalej tým viac odborníci upozorňujú na vysokú spotrebu rafinovaného cukru.

 

Čím sladiť a ako nahradiť pšenicu? nielen to prezradí výživový poradkyňaČím sladiť a ako nahradiť pšenicu? Nielen to prezradí výživová poradkyňa

Odborníčka na výživu Petra Kopecká, ktorej články nájdete aj na našom webe, v rozhovore prezradila napríklad to, prečo to nepreháňať s ovocím a z akých dôvodov sa vyhnúť bežným rastlinným olejom. 


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 789

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj sladké môže byť zdravé. Skúste javorový sirup

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články