Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Objavujeme Kysuce na bicykli. Tipy na skvelé trasy

Nikola Danišová

Kysuce sú známe čistou prírodou, množstvom múzeí a pamiatok, no najmä tuhými zimami s veľkou kopou snehu. Využite teda babie leto a doprajte si krásne zážitky na bicykli.

Objavujeme Kysuce na bicykli. Tipy na skvelé trasy
28. SEP 2015

Kysucká trasa smerom do Novej Bystrice           

V roku 2012 sa otvorila nová cyklotrasa, ktorá sa začína v Krásne nad Kysucou a končí pri športovom stredisku v Novej Bystrici. Nenáročná trasa je dlhá 20 km a zvládnu ju deti, začiatočníci aj cyklovozíky.     

Mapa cesty   

Po štarte z Krásna nad Kysucou pôjdete po asfaltovej ceste smerom na Starú Bystricu. Tam odbočíte za mostom doľava na Novú Bystricu a vydáte sa po cyklochodníku. Asfaltová cesta medzi Starou a Novou Bystricou má 6,5 km a mierne stúpa. Vedie pozdĺž rieky Bystrica a lemuje ju krásna príroda. Vďaka nenáročnosti a bezpečnosti je tento výlet vhodný aj pre rodičov s deťmi. Okrem toho sa po ceste môžete zastaviť na ihrisku. Jedno sa nachádza v Starej Bystrici, blízko zrekonštruovaného centra a druhé v Novej Bystrici, ktoré je súčasťou športového areálu. Ak si myslíte, že by ste na bicykli ešte čo-to zvládli, môžete z Novej Bytsrice pokračovať k vodnej nádrži, okolo ktorej vedie značená cyklistická trasa.

Vodná nádrž Nová Bystrica          

Vodnú nádrž postavili v 80. rokoch minulého storočia a slúži ako zásobáreň pitnej vody. Hĺbka vody dosahuje až 50 metrov. 30 km dlhá, stredne náročná trasa okolo vodnej nádrže vás očarí prekrásnou prírodou.

Mapa trasy   

Cestu začíname v obci Nová Bystrica. Keď vyjdeme z obce, pustíme sa do mierneho stúpania šotolinovou lesnou cestou, ktorá sa nepravidelne strieda s asfaltkou. Celá trasa sa stále obmieňa – raz hore, raz dole. V niektorých častiach tohto úseku sa môžeme pokochať krásnym výhľadom na vodnú nádrž. Keď prídeme na križovatku, ktorá smeruje na Oravskú Lesnú, nebudeme  odbáčať, ale pôjdeme stále rovno. Onedlho sa ocitneme pred kostolíkom Riečany. Predtým nás však čaká strmší kamenistý zjazd. Keď dorazíme ku kostolíku, môžeme si odpočinúť. Je tu prístrešok a cez vchodové mreže vieme nahliadnuť aj do vnútra kostolíka. Stojí tu aj náučná tabuľa, kde si môžeme prečítať niečo o vodnej nádrži a o histórii spojenej s výstavbou priehrady. Od kostolíka pokračuje prevažne asfaltová trasa a vedie okolo posledného ramena vodnej nádrže. Vyústi pri strážnici s rampou, ktorá sa nachádza pri priehradnom múre. Z tohto bodu sa vrátime do Novej Bystrice iba krátkym kopčekom.

Zo Starej Bystrice do Kysuckého Nového Mesta                        

Na ceste po Kysuciach, konkrétne po tejto trase, nás čaká mnoho pamiatok a krásnej prírody. Môžeme sa zviesť do Terchovej, či sa zastaviť v kaštieľoch alebo pri kaplnke. Cesta je bez odbočiek dlhá 45 km a obtiažnosťou je náročná.            

Mapa trasy   

Štartujeme v obci Stará Bystrica smerom na Radôstky. Cez most prejdeme rieku Bystricu a asi 10 km stúpame proti toku rieky Radôstky. Keď míňame po pravej strane kríž medzi lipami, stúpanie sa končí. Dostaneme sa na kopec a môžeme si dopriať krásny výhľad a oddych. Po odpočinku vysadneme na bicykel a začíname prudko klesať. Za Kubíkovou sa zjazd zmierňuje, no stále klesáme až po rázcestie v Belej. Vtedy si môžete výlet spestriť smerom na Terchovú. Vtedy odbočíte na rázcestí doľava. Môžete zájsť do Vrátnej doliny a obzrieť si sochu Juraja Jánošíka. Ak sa však chceme dostať do Kysuckého Nového Mesta, odbočíme v pravo pozdĺž toku Varínky cez Belú, Strážu a Krasňany. Ak si chceme výlet ozvláštniť aj pamiatkami, približne o pol kilometra ďalej sa nachádza kaštieľ. My však pokračujeme ďalej a po 2 km prichádzame do Nededze. Tam odbočíme vpravo z hlavnej cesty do Kotrčinej Lúčky. Keď však pôjdete rovno, asi po 3 km sa dostanete do Tepličky nad Váhom, kde si môžete pozrieť múmiu Žofie Bosniakovej. My ale odbáčame doprava a prichádzame do Kotrčinej Lúčky, kde opäť mierne stúpame. Za pohostinstvom odbočíme vľavo do kopca smerom ku kostolu, pri ktorom odbočíme doprava na lesnú cestu. Mierne stúpame až ku kaplnke. Od nej nás čaká zjazd po makadamom vysypanej ceste až do Dolného Vadičova. Tu si môžeme odpočinúť a pokochať sa krásnym výhľadom na celý hrebeň Ľadonhory a Stieň. V Dolnom Vadičove odbočíme doľava na cestu smerom do Kysuckého Nového Mesta, kde sa nachádza ďalší kaštieľ s expozíciou Kysuckého múzea. 

Zdroj foto: unsplash.com, Matt Lee

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Na bicykli po gemeri. aké cyklotrasy ponúka?Na bicykli po Gemeri. Aké cyklotrasy ponúka?

Vysadnite na bicykel a objavujte krásy regiónu Gemer s cyklotrasami, ktoré sme si pre vás pripravili. 

 

Na bicykli po šariši. aké cyklistické trasy ponúka?Na bicykli po Šariši. Aké cyklistické trasy ponúka?

Pokiaľ radi športujete, no bežná turistika vám  nestačí a tiež sa neradi zatvárate v posilňovniach, poďte s nami na bicykel.

 

Na bicykli po liptove. tipy na skvelé trasyNa bicykli po Liptove. Tipy na skvelé trasy

Urobte si nezabudnuteľný výlet plný nových zážitkov.

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Objavujeme Kysuce na bicykli. Tipy na skvelé trasy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

Blog

Ďalšie články

Tréning

Ďalšie články

Výživa

Ďalšie články

Inšpirácie

Ďalšie články