Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Jaro Figura prijal výzvu a trénuje Evelyn. Aký je jeho fitnes príbeh?

Nikola Danišová

Osobný fitnes tréner Jaro Figura z BODY Energy Clubu v Bratislave sa pohybuje v oblasti fitnes v podstate celý život. Za skvelými výsledkami jeho klientov stoja dlhoročné skúsenosti.

Jaro Figura prijal výzvu a trénuje Evelyn. Aký je jeho fitnes príbeh?
24. MÁJ 2016

Jaro Figura začal s fitnes pomerne skoro. Do posilňovne chodieval už ako 12 – 13-ročný. „K cvičeniu ma vtedy inšpiroval Arnold Schwarzenegger a jeho prvé filmy. Všetci chlapci sme ho zbožňovali. V tom čase nám za barákom postavili posilňovňu, no púšťali tam len od pätnástich. Chodil som tam preto načierno – vyzeral som už vtedy staršie, a tak som sa tam bez problémov dostal,“ spomína fitnes tréner z BODY Energy Clubu v Bratislave.

Okrem fitnes sa Jaro venuje aj freedivingu – potápaniu: „Cieľom tejto aktivity je na jeden nádych, bez pomoci prístrojov na dýchanie, dostať sa čo najďalej. Fyzická kondícia je pri tom dôležitá, ale veľkú úlohu pri tom hrá aj mentálne nastavenie.“

Čo ho priviedlo k cvičeniu?

Prvou motiváciou k cvičeniu boli pre Jara svaly a ženy: „Bol som vtedy ešte tínedžer, a ako každý chlapec v mojom veku, aj ja som chcel mať dobrú postavu a kondičku. Hlavne pred letom,“ smeje sa Jaro. Postupne sa jeho motiváciu stal progres a napredovanie, ktoré dosahoval v tréningu. „Spolu s mojím napredovaním som sa stále viac snažil dozvedieť všetko o tréningových princípoch, doplnkoch výživy a najmä o zdravom stravovaní. Postupne začali za mnou chodiť ľudia, ktorí sa chceli poradiť alebo chceli, aby som im pomohol v cvičení. Stále ich pribúdalo, tak som sa rozhodol postaviť sa k tomu profesionálne a urobil som si certifikát osobného trénera. Nestalo sa to však zo dňa na deň. Chodil som po mnohých kurzoch doma aj v zahraničí,“ vysvetľuje Jaro, ktorý dnes trénuje v BODY Energy Clube v Bratislave. 

Jaro sa snažil vyberať také kurzy, ktoré mu vyhovovali. „Urobil som si napríklad aj certifikát inštruktora pilatesu. Chcel som poznať zdravotný účinok cvikov, aby moje trénerstvo nebolo len o dvíhaní činiek. Takto viem viac pomôcť ľuďom, ak majú nejaké problémy – skĺbiť cvičenie s činkami a dávať pozor na to, aby boli všetky úkony správne vykonávané,“ upresňuje Jaro.

Evelyn jaro
Foto: Daja Turner

Ako vyzerá tréning s Jarom?         

„Moje tréningy s ľuďmi nie sú zamerané len na dvíhanie činiek. Vždy sa dotyčného pýtam, čo by chcel dosiahnuť. Ak je niekto obéznejší a chce schudnúť, cvičenia sú zamerané hlavne na funkčné tréningy, cvičenie s vlastnou váhou a kardio. Striedam viac cvikov za sebou s kratšími pauzami. A hlavne, klientom upravujem stravu. Fitnes je životný štýl a nie je to len o dvíhaní závaží. Stravovanie je rovnako dôležité. Je to obrovská oblasť fitnes, pretože od stravy závisí 70 až 80 % úspechu. Práve tam však ľudia robia najväčšie chyby,“ opisuje Jaro svoj prístup ku klientom.

Jaro prijal výzvu a trénuje s Evelyn         

Jaro začal trénovať s Evelyn, ktorá chce schudnúť 20 kg do pol roka. Fitnes tréner si myslí, že takýto cieľ nie je nereálny – je to cca 3,5 kg do mesiaca. „Ako osoba mi je Evelyn sympatická a verím, že sa jej podarí svoj cieľ splniť. Je plne vnútorne motivovaná zlepšiť svoj životný štýl, čo je základ každého úspechu. Upravíme stravu a fitnes centrum bude navštevovať 4 až 5 ráz do týždňa. Každý, kto chce schudnúť a mať progres, nemôže očakávať zázrak, ak bude chodiť do fitcentra len dvakrát týždenne. Dva tréningy bude robiť sama a pôjde o kardio. Dva až tri tréningy odcvičí so mnou. Je dôležité zamerať sa aj na svaly, pretože viac svalov v tele potrebuje viac energie. Tým sa nám zrýchli metabolizmus a budeme rýchlejšie chudnúť. Zameriame sa preto napríklad na funkčný tréning či cvičenie s vlastnou váhou,“ hovorí Jaro.

Potrebujete sa špeciálne zamerať na brušné svaly? Vyskúšajte Gymbit Wonder Core Smart

Funkčný tréning a cvičenie s vlastnou váhou je veľmi účinné na posilnenie celého tela. Ak však patrí medzi vaše problematické zóny bruško, vyskúšajte Gymbit Wonder Core Smart. Zaraďuje sa medzi revolučné prostriedky, ktoré posilňujú svaly jadra, a to horné, stredné, dolné i bočné bruško. 

Evelyn gym
Zdroj: liveactive.sk

Podľa Jara by sa ženy celkovo nemali báť mať viac svalov. Určite z nich nebudú žiadne kulturistky, ako sa mnohé obávajú. Takému niečomu by museli podriadiť celý život a „obyčajným“ cvičením sa tak určite nestane. „Svaly zároveň tvarujú postavu. Žena, ktorá má 60 kg a má väčší podiel tuku než svalov, bude vyzerať tučná. Ak sa však zameria na rozvoj svalovej hmoty a bude mať menší podiel tuku, s rovnakou váhou 60 kg bude vyzerať perfektne. O toto sa budeme snažiť tiež,“ hovorí Jaro.

Zdroj foto: Daja Turner


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jaro Figura prijal výzvu a trénuje Evelyn. Aký je jeho fitnes príbeh?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.