Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Pri ktorých cvičeniach sa tuk stratí najrýchlejšie?

Beh, plávanie, bicyklovanie, aerobik či posilňovanie? Ktorý šport vám pomôže spáliť najviac kalórií a schudnúť? 

Pri ktorých cvičeniach sa tuk stratí najrýchlejšie?
27. SEP 2016

Nie je žiadnym tajomstvom, že ak chceme schudnúť, musí byť výdaj energie väčší ako príjem. To možno dosiahnuť aj vhodne zvolenou a pravidelnou pohybovou aktivitou. Napríklad za polhodinu plávania alebo bicyklovania možno spáliť okolo 240 kcal, pri behu okolo 370 kcal. Samozrejme, množstvo spálených kalórií závisí aj od veku, hmotnosti, kondície a intenzity cvičenia. Je však potrebné vyberať si šport, pri ktorom sa dá schudnúť najviac a najrýchlejšie? Vôbec nie. „Akúkoľvek aktivitu budete vykonávať, voľba by mala byť pre vás v prvom rade príjemná. Medzi jednotlivými druhmi športových aktivít sú rozdiely v kalorických potrebách pre bežných ľudí mimo prioritných pozícií. Aktivita, ktorá vám bude príjemná, bude zároveň lepšie realizovateľná. Optimálne je, keď sa na ňu tešíte. V tomto prípade ide chudnutie ako po masle bez prílišného počítania kalórií a extrémnej námahy,“ vysvetľuje osobný tréner PhDr. Ľuboš Gsch.

Ak váš šport nebaví, chudne sa ťažko

Ak aj existuje športová aktivita, pri ktorej je možné spáliť maximálne množstvo kalórií, ale nebude vás vnútorne napĺňať, je pravdepodobné, že neschudnete. Prečo? Je tu totiž ďalší faktor úspešného chudnutia: psychika, resp. pozitívne myslenie. Ak vás niečo nebaví a ste z toho v strese, schudnete iba veľmi ťažko. Potvrdzujú to aj slová kondičného trénera. „Ak vás aktivita nebude baviť, je veľmi pravdepodobné, že neschudnete ani v prípade, že budete vydávať veľkú námahu,“ hovorí tréner a pridáva aj svoju osobnú skúsenosť. „Popri silovom tréningu uprednostňujem beh a príležitostne i bicykel. Veslovanie, korčuliarsky alebo eliptický trenažér sú fantastické cvičenia, čo sa týka pohybu i kalorickej náročnosti. Tieto aktivity ma však nebavia, takže ich nevykonávam. Alebo iba zriedka kvôli vyhnutiu sa stereotypu,“ dopĺňa.

Pri výbere pohybovej aktivity sa teda nedívajte na množstvo kalórií, ktoré môžete počas cvičenia spáliť. Zvoľte si to, čo vás bude baviť. Niekedy treba vyskúšať viac druhov pohybu, no kto hľadá, nájde. Možností je neúrekom.

Koľko cvičiť, keď chcem schudnúť?

Vzorec, ktorý by bol platný pre všetkých, neexistuje. Všetko je individuálne. Čo je však dôležité, treba sa venovať posilňovaciemu i kardio tréningu. Na silový tréning rady zabúdajú hlavne ženy, čo je veľká chyba. Väčšina ľudí cvičí 3 až 5 ráz do týždňa po zhruba 60 minút. „Zvyčajne sú optimálne 3 až 4 silové tréningy a 1 kardio tréning v pomere 2:1 krátke intervaly ku dlhému tréningu v nízkej intenzite,“ radí odborník. Ide vlastne o vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT), počas ktorého idete naplno napríklad 60 sekúnd a 30 sekúnd oddychujete, teda idete v nízkej intenzite. Intervalov vykonáte 6 – 8, dáte si cca 60-sekundovú prestávku a celé kolo zopakujete. HIIT by nemal trvať dlhšie ako 20 – 25 minút a možno ho aplikovať takmer do všetkých pohybových aktivít, ako napríklad behu, plávania či bicyklovania.

Spracované v spolupráci s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

Dámy, hitom je pevné a vyformované telo. posilňujte!Dámy, hitom je pevné a vyformované telo. Posilňujte!

Stále mnoho žien verí mýtu, že silový tréning z nich urobí mužatku. 

 

Cviky pre pevné ramenáCviky pre pevné ramená

Bicyklovanie a činky. Možno sa vám táto kombinácia celkom nepozdáva, ale v skutočnosti je veľmi prospešná.

 

Ako posilniť hornú časť telaAko posilniť hornú časť tela

Silná horná časť tela je rovnako dôležitá ako spodná časť.


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 293

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pri ktorých cvičeniach sa tuk stratí najrýchlejšie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.