Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Štyri tajomstvá prípravy dokonalého smoothie. Poznáte ich?

Viete o tom, že mrkvu či cviklu nie je dobré kombinovať s ovocím, a že listová zelenina sa hodí do každého jedného smoothie? 

Štyri tajomstvá prípravy dokonalého smoothie. Poznáte ich?
5. OKT 2016

Mrkva i cvikla sú zdrojom škrobu, ktorý v kombinácii s ovocím spôsobuje v žalúdku nežiaduce reakcie. Listovú zeleninu zasa môžeme z hľadiska kombinácií s ostatnými surovinami nazvať „neutrálnou“, pretože sa hodí do akéhokoľvek smoothie, nehovoriac o tom, že je nabitá živinami. Otázka teda znie, ako si namiešať dokonalé smoothie?

Dbajte na výber ovocia a zeleniny a ich kombinácie

Je dôležité, aby ste si vybrali čo najkvalitnejšie druhy ovocia a zeleniny. Preferujte také, ktoré pochádzajú od lokálnych pestovateľov, alebo sú v bio kvalite, pretože je v nich neporovnateľne viac prospešných látok.
Akými pravidlami sa riadiť pri ich kombinovaní? Začať môžete tak, že 60 % bude tvoriť ovocie a zvyšok napríklad listová zelenina. Ideálom je pomer 1:1, avšak nie každému takáto kombinácia zachutí na prvýkrát  a väčšina z nás sa musí k nej „dopracovať“. Tu je niekoľko tipov, ako miešať ovocie a zeleninu za predpokladu, že dodržíte správne pomery ovocia a zeleniny.

  • V prvom rade, ako je spomenuté vyššie, nekombinujte škrobovú zeleninu s ovocím. Ak chcete použiť červenú repu miešajte ju, napríklad s niektorými z týchto surovín – paradajky, mrkva, uhorka, poľníček, čakanka, rímsky šalát, medovka alebo mäta.
  • Spoločne ladia aj jahody, jablká, banány, kivi, hrušky, mango, mladý jačmeň, rímsky šalát, špenát, poľníček, rakytník a medovka.
  • Škoricu môžete pridať do smoothie, kde sa nachádzajú jabĺčka a hrušky.
  • Pomaranč možno skombinovať s citrónom, listovou zeleninou, uhorkou i zeleným jačmeňom.
  • Vyhnite sa použitiu veľkého množstva rôznych druhov ovocia v jednom smoothie.

Základom nápoja nemusí byť iba čistá voda

Väčšinu smoothie treba riediť. Na tento účel možno použiť čistú vodu, minerálku, mlieko, jogurt, rastlinné mlieko, kokosovú vodu a ďalšie. Závisí to od toho, akú konzistenciu chcete dosiahnuť a aký účel má smoothie splniť. Teda, či má zasýtiť, detoxikovať alebo je napríklad zdrojom energie pred tréningom.

Nebojte sa orieškov, semien či horkej čokolády

Výživovú hodnotu smoothie i chuť môžeme zlepšiť pridaním rozličných orechov, semien, ale aj horkej čokolády, karobu, vanilky či škorice. Vhodnou voľbou môžu byť aj panenské oleje, ako napríklad kokosový.

Urobte všetko pre dosiahnutie dokonalej konzistencie

Smoothie je charakteristické dokonale hladkou konzistenciou. Tú dosiahnete použitím mixéra, ktorý si poradí aj s tvrdšími šupkami či semienkami. Výbornou voľbou je mixér Nutribullet, ktorý vám pripraví jedinečné smoothie. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Recept na smoothie od evelynRecept na smoothie od Evelyn

Aj Evelyn rada maškrtí zdravo, a preto si pripravuje toto lahodné smoothie. 

 

Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme mali zjesť aspoň 400 g ovocia a zeleniny denne, no mnohí z nás neskonzumujú ani polovicu z tohto množstva. 

 

Je cvikla základom chudnutia a detoxikácie?Je cvikla základom chudnutia a detoxikácie?

Chcete rýchlejšie schudnúť, mať krásne vlasy a ešte aj detoxikovať svoj organizmus? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Štyri tajomstvá prípravy dokonalého smoothie. Poznáte ich?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.