Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Prečo ženy potrebujú svalovú hmotu a ako ju získať?

Určite každý z vás počul, že ženy by nemali veľa posilňovať, pretože im narastú veľké svaly a budú vyzerať mužsky. 

Prečo ženy potrebujú svalovú hmotu a ako ju získať?
22. NOV 2016

Určite sa však tejto vety netreba báť, ani z časti sa nezakladá na pravde.

Sú síce aj ženy, u ktorých sa takéto paradoxy prejavujú, ale môžete mi veriť, že sa im to určite nepodarilo dosiahnuť iba cvičením a vyváženou stravou. Posilňovanie vám iba pomôže vytvoriť si pekné telesné krivky, za ktoré sa určite nebudete hanbiť.

Prečo aj ženy potrebujú svalovú hmotu?

Ženy musia mať svaly. Okrem toho, že im umožňujú pohyb, sú aj zásobárňou aminokyselín pre správnu funkciu organizmu aj v prípade choroby. Svaly tiež ženám prinášajú účinný nástroj na kontrolu hmotnosti. Udržanie optimálneho množstva svalov zaistí zvýšenie bazálneho výdaja energie, a tým aj vyššie spaľovanie tukov.  

Prečo sa ženy nemusia báť, že budú mať také svaly ako muži?

V tele muža sa vytvorí denne približne 5 až 10 mg testosterónu. Tento hormón je z veľkej časti zodpovedný práve za rast svalov. Ženy pritom denne vyprodukujú cca iba sedminu z testosterónu v porovnaní s mužmi. Na základe toho ženám ani zďaleka nemôžu rásť svaly tak ako mužom, hoci váhy môžu zdvíhať aj vyššie a cvičiť oveľa tvrdšie ako muži. Vôbec sa nemusia báť, že by nevyzerali žensky, svaly totižto vytvárajú pevnejšie tvary, ktoré sú oveľa krajšie ako vychudnutá postava.

Správne cvičenie žien

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ženy môžu rovnako ako muži zdvíhať ťažké váhy, nemusia sa báť cvičiť do bolesti, jesť veľa bielkovín (piť výživné proteínové koktaily). A napriek tomu nemajú šancu, že by prišli o ženský vzhľad.

Veľmi dôležitú úlohu pri cvičení hrá necvičiť iba problémové partie a robiť kardio. Môžete kľudne cvičiť ako muži a je treba, aby ste sa naučili posilňovať telo ako celok. Preto sa snažte zo svojho tréningového plánu čo najviac vyradiť prístroje, na ktorých iba sedíte. Potrebujete sa hýbať s celým telom v priestore, a k tomu sú najvhodnejšie cviky s vlastnou váhou a zdvíhanie činiek v stoji a v predklone, ale aj z predklonu do narovnania.

Správne stravovanie

Pre správne stravovanie je dôležité dodržovať pár základných zásad:

  • Jedzte 5 až 6-krát za deň v 2 – 2,5-hodinových časových intervaloch.
  • Prijmite dostatok bielkovín (1 – 1,5 g/kg hmotnosti), sacharidov (2 – 3 g/kg hmotnosti) a tukov (0,3 – 0,5 g/kg hmotnosti).
  • Jedzte pestrú stravu.
  • Pite dostatok tekutín.
  • Znížte solenie na minimum.

Posilňovania by ste sa v žiadnom prípade nemali báť. Zlepšíte si svoje zdravie, vzhľad a kvalitu života. Okrem toho posilňovanie, ako jediná pohybová aktivita, znižuje straty svalov!

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Aj v cvičení má matematika svoje miesto. poznáte rovnicu na meranie spálených kalórií?Poznáte rovnicu na meranie spálených kalórií?

Aká je spotreba kalórií pri športe a koľko kalórií spálite? 

 

Ako si zostaviť svojpomocne vhodný tréningový plán?Ako si zostaviť svojpomocne vhodný tréningový plán?

k si chcete vytvarovať postavu, zväčšiť alebo spevniť svaly, zlepšiť si držanie tela a byť celkovo fit, je vhodné začať cvičiť. 

 

Pre akčné dievčatá: 6 cvikov pre dokonalý zadokPre akčné dievčatá: 6 cvikov pre dokonalý zadok

Nie si spokojná so svojím zadkom? Tak ním pohni a zacvič si s nami 6 cvikov, ktoré ho vyformujú a spevnia. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo ženy potrebujú svalovú hmotu a ako ju získať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.