Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme mali zjesť aspoň 400 g ovocia a zeleniny denne, no mnohí z nás neskonzumujú ani polovicu z tohto množstva. 

Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?
24. AUG 2016

Podľa ŠUSR skonzumoval priemerný Slovák za rok 2015 43,2 kg čerstvého ovocia, pričom rok predtým to bolo 39,4 kg (1). Podľa situačnej a výhľadovej správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR z roku 2014 sú z ovocia mierneho pásma najviac zastúpené jablká a hrušky, ale obľúbené je aj južné ovocie a to hlavne pomaranče, mandarínky a citróny (2).

Faktom je, že v konzumácii ovocia a zeleniny za európskymi krajinami výrazne zaostávame a z odporúčaných 400 g ovocia a zeleniny denne zjeme ani nie polovicu, čo sa, samozrejme, odzrkadľuje aj na našom zdravotnom stave. Je len na nás, či túto skutočnosť zmeníme. Začať môžeme tým, že si denne okrem iného ovocia a zeleniny doprajeme jedno až dve jabĺčka.

Čo nájdete v jednom 100 g jablku so šupkou?

Takáto porcia jablka obsahuje 52 kcal, 14 g sacharidov, pričom 2 g patria rozpustnej i nerozpustnej vláknine. Okrem toho sa v jablkách nachádza široké spektrum vitamínov a minerálov. Nie sú síce zastúpené vo vysokom množstve, ale prispievajú k celkovému dennému príjmu vitamínov a minerálov. Jedná sa napríklad o vitamín C, vitamíny skupiny B, betakarotén, vápnik, železo, horčík, draslík, zinok a mnohé ďalšie. Avšak jablká sú zaujímavé hlavne kvôli bohatstvu v podobe antioxidantov.

Sila jabĺk spočíva hlavne v antioxidačnej aktivite

V šupke jabĺčok sa nachádza množstvo antioxidantov, ako napríklad katechíny, prokyanidíny, kyselina chlorogenová a mnohé ďalšie. Podľa odborníkov z Cornell University v Ithace pravidelná konzumácia jabĺk znižuje riziko vzniku chronických ochorení, konkrétne astmy, ischemickej choroby srdca, cukrovky i rakoviny pečene a hrubého čreva (3).

Pozitív je však oveľa viac, spomenieme aspoň niekoľko zaujímavých. Vláknina v jablkách pozitívne ovplyvňuje činnosť tráviaceho traktu, stimuluje produkciu tráviacich štiav a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Takisto sú jablká prospešné pre detoxikáciu organizmu a priaznivo pôsobia na zuby – majú aj antibakteriálne vlastnosti. Dávajú sa do súvislosti aj so znižovaním rizika vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, podporujú koncentráciu a pamäťové schopnosti. Jabĺčka môžu zohrať pozitívnu rolu aj pri chudnutí, pretože vláknina zvyšuje pocit sýtosti a zabraňuje prejedaniu.

Dôležité je jesť jablká so šupkou

Najviac výživných látok je zastúpených v šupke, preto sa vyhnite jej odstraňovaniu. Ak vám príliš „nevonia“ chrumkanie celých jabĺk, použite ich do ovocných šalátov alebo si pripravte vo výkonnom mixéri smoothie.

Tip na smoothie

V mixéri Nutribullet zmixujte 1 jablko, 1 pomaranč, 1 banán a 120 ml kokosovej vody. Ihneď podávajte.

Referencie:
http://www.statistics.sk/pls/elisw/casovy_Rad.procDlg
http://www.vuepp.sk/dokumenty/komodity/2014/Ovocie2014.pdf
http://www.nyshs.org/pdf/fq/2003-Volume-11/Vol-11-No-4/Antioxidants-of-Apples.pdf

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Čo robiť, keď zhrešíte jedlom?Čo robiť, keď zhrešíte jedlom?

Až príliš často sa stáva, že to ľudia jednoducho vzdajú a potom už len pokračujú v zlých vzorcoch stravovania sa a v prejedaní.

 

Ako používať bylinky správnym spôsobom?Ako používať bylinky správnym spôsobom?

Sú bylinky iba módny hit, alebo dokážu jedlu pomôcť vyniknúť?

 

Strukovinové nátierky plné bielkovín nielen pre športovcovStrukovinové nátierky plné bielkovín nielen pre športovcov

Pripravte si zo strukovín nátierky, ktoré bude milovať vaše zdravie i štíhla línia!


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo si dopriať aspoň jedno jabĺčko denne?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2400
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.