Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Pripravte si telo na zimné športy

Na outdoorové športy v zime je dôležité sa poriadne vopred pripraviť. Nikto určite nechce po niekoľkých chvíľach strávených na svahu, predčasne ukončiť lyžovačku kvôli rôznym preťaženiam. 

Pripravte si telo na zimné športy
5. DEC 2016

Beh na páse a podobne

V suchom počasí sa nebojte na vhodnom teréne použiť ako prípravu na zimné športy inlinové korčule. Pomocou nich dáte zabrať svalom, vašej kondičke a pripravíte organizmus na pohyb v chladnom a čerstvom vzduchu.

Ak to už počasie nedovoľuje, nájdite si náhradu v podobe behu na bežiacom páse alebo cvičenia na stepperi. Tento štýl sa, samozrejme, nevyrovná behu po vonku, ale k vašim kĺbom bude šetrnejší. Svaly nevyjdú z cviku a váš kardiovaskulárny systém dostane to, čo potrebuje. 

Robte strečing

Pohybová aktivita by nemala žiadny význam, ak by ste svaly pred (dynamický strečing) a po (statický strečing) tréningu poriadne neponaťahovali. Hoci je nevyhnutnosť tejto procedúry laickou verejnosťou stále podceňovaná, nezanedbávajte ju. Vďaka strečingu budú vaše svaly odolnejšie a vy sa vyhnete nechceným zraneniam alebo preťaženiam.

S cieľom udržať si telo ohybné môžete zaradiť strečing aj ako samostatnú tréningovú jednotku. Dôkladne tak popracujete na pružnosti jednotlivých svalových skupín a budete sa cítiť zdravšie. Vhodným variantom prípravy na zimnú záťaž je aj power joga – slúži na vyrovnanie fyzických a psychických dysbalancií a zároveň na posilnenie a natiahnutie hlbokých svalov tela. 

Posilňujte

Pri najzákladnejších zimných športoch, ako je lyžovanie, bežkovanie, korčuľovanie či snowboarding, sú najviac zaťažovanými svalmi svaly dolných končatín. Len veľmi ťažko podáte uspokojivé výkony, ak budú vaše nohy ochabnuté. Preto je dôležité venovať pozornosť posilneniu práve dolných končatín.

Príklad tréningu dolných končatín

Partia

Cvik

Počet opakovaní

Počet sérií

Kvadricepsy

Drepy

15

4

Hamstringy

Rumunské mŕtve ťahy

12

3

Adduktory

Plie drepy

12

3

Lýtka

Výpony v stoji

do zlyhania

5

 

Samozrejme, pri zimných športoch sa nevyužívajú IBA svaly dolných končatín. Preto odporúčam pri každom tréningu zaradiť aj štyri série kľukov po pätnásť opakovaní.

Hor sa športovať!

Aj keď sa na ňu veľakrát nadáva, zima má svoje čaro a vyšantenie sa pri zimných športoch dokáže prežívanú radosť ešte znásobiť. Pripravte preto svoje telo starostlivo na to, aby ste si pozitívne vlastnosti zimy dokázali užívať bez zbytočných zranení. Nielen že sa budete cítiť lepšie, ale aj váš organizmus sa stane vďaka športu odolnejší a ochráni vás pred rôznymi neduhmi, ktoré so sebou zima prináša. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

7-minútový tréningový plán, ktorý vás udrží v kondícii7-minútový tréningový plán, ktorý vás udrží v kondícii

Na udržanie zdravia a kondície vám postačí 7-minútové cvičenie. 

 

Ženy, stavte na silový tréning! spevníte si postavu a stratíte tukŽeny, stavte na silový tréning! Spevníte si postavu a stratíte tuk

V dnešnej dobe stále viac žien začína chodiť do posilňovní. 

 

Prečo ženy potrebujú svalovú hmotu a ako ju získať?Prečo ženy potrebujú svalovú hmotu a ako ju získať?

Určite každý z vás počul, že ženy by nemali veľa posilňovať, pretože im narastú veľké svaly a budú vyzerať mužsky. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pripravte si telo na zimné športy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.