Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

20. november – Medzinárodný deň bez fajčenia

Mirka

Fajčíte? Ak áno, zamysleli ste sa niekedy nad dôsledkami, ktoré jeden z najrozšírenejších zlozvykov na svete prináša? Vravíte, že nie? Potom je posolstvo 20. novembra určené aj pre vás.

http://www.sxc.hu/photo/1151676
20. NOV 2011

Fajčenie zabíja. Patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí na celom svete. Viete o tom, že ročne zomrie približne 3,5 milióna ľudí na následky fajčenia? Napriek tomu sme voči nemu ľahostajní. Počet fajčiarov neustále stúpa. O pár rokov hrozí, že bude fajčiť 1,6 miliardy populácie!

S cigaretami začínajú deti, pre mladistvých je zbraňou pre budovanie určitej prestíže medzi ostatnými. Dospelí si nevedia predstaviť svoj život bez milovanej cigaretky. Cigaretou zaháňajú stres, frustráciu, smútok či nudu.  Do svojho potešenia neváhajú investovať kvantum peňazí. Výrobcovia a predajcovia tabaku prosperujú. Ako tento obrovský kolos spôsobujúci postupné ničenie zdravia až smrť zastaviť?

Medzinárodný deň bez fajčenia

Jedným zo spôsobov ako ľuďom pripomenúť žalostné následky fajčenia je 20. november - Medzinárodný deň bez fajčenia. Predstavitelia svetových zdravotníckych organizácií apelujú na dôležitosť prevencie, predovšetkým na sekciu primárnej prevencie. Osveta detí a mládeže patrí medzi najdôležitejšie oblasti prevencie. Okrem toho tento deň ponúka príležitosť pre všetkých fajčiarov, zamyslieť sa nad dôsledkami zlozvyku s mnohokrát katastrofálnymi následkami a skoncovať s ním! Nezabúdajte ani na nebezpečenstvá pasívneho fajčenia a bráňte sa.

Vážte si samých seba a nefajčite, pretože fajčenie spôsobuje vážne zdravotné problémy. Je dokázané, že fajčenie má negatívne účinky na každý jeden ľudský orgán. Negatívne účinky fajčenia sú nasledovné:

 • Spôsobuje celý rad chorôb dýchacích ciest, kardiovaskulárnych a nádorových ochorení,
 • podľa najnovších výskumov je zodpovedné za rakovinu krčka maternice, obličiek a kostnej drene,
 • zväčšuje riziko vzniku osteoporózy a zlomenín,
 • vznik paradentózy a šedého zákalu môže byť spôsobený fajčením,
 • dôsledkom tohto zlozvyku je oslabený imunitný systém, spomalené hojenie rán, pooperačné komplikácie a pod.

Na pohľad nevinná, horiaca nevyspytateľná?

Na pohľad neškodná, po zapálení zradná. Obsahuje približne 4000 chemických látok namiešaných v lahodnom koktaile, ktorý tvoria rakovinotvorné chemikálie, jedy a návykové látky. Pozrime sa aspoň na nepatrný zlomok látok nachádzajúcich sa v cigaretách a ich účinky:

 • V cigaretách je obsiahnutý nikotín, ktorý sa dostáva do mozgu do 10 sekúnd po tom, ako človek vdýchne cigaretový dym. Dostane sa do každej časti tela, dokonca i do materského mlieka. Nikotín vyvoláva závislosť.
 • Oxid uhoľnatý pôsobí na hemoglobín, ktorý sa nachádza v červených krvinkách a eliminuje ich schopnosť prenášať kyslík.
 • Arzén spôsobuje rakovinu a poškodenie srdcovo-cievneho systému.
 • Kadmium je zodpovedné za vznik rakoviny a poškodenie obličiek.
 • Benzén (benzol) spôsobuje leukémiu.
 • Formaldehyd sa využíva pri ničení baktérií, uchovávaní mŕtvol a v cigaretách spôsobuje predovšetkým problémy s dýchacím ústrojenstvom.
 • Polónium sa zaraďuje medzi rádioaktívne prvky a vyžaruje škodlivý druh žiarenia.
 • Amoniak nájdete napríklad v niektorých čistiacich prostriedkoch určených pre toalety a v cigarete zvyšuje návykovú silu nikotínu.
 • Ostatné karcinogénne látky negatívne ovplyvňujú gény zodpovedné za správny a normálny rast buniek.

 

Neváhajte a naplňte posolstvo Medzinárodného dňa bez fajčenia - prestaňte fajčiť!


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 20. november – Medzinárodný deň bez fajčenia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.