Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Prečo je dôležité viesť si stravovací denník?

Stravovací denník je užitočný pomocník, ktorý vám pomôže vydať sa správnou cestou za štíhlou postavou, zdravím a vitalitou. 

Prečo je dôležité viesť si stravovací denník?
2. AUG 2016

6-mesačná premena Evelyn začala pod vedením skúseného trénera Jara Figuru z Body Energy Clubu v Bratislave. Jednou z prvých vecí, ktoré jej dal za úlohu, bolo písanie stravovacieho denníka. Jednoducho niekoľko dní za sebou si poctivo zaznamenávala, čo zjedla a vypila. Tieto informácie potom poslúžili ako dobrý odrazový mostík pre budúce zdravé stravovanie.

Papier neoklamete!

Ak sa snažíte schudnúť, je vhodné začať si písať stravovací denník. Prečo? „Väčšina z nás má tendenciu spomenúť si iba na to dobré, čo sme zjedli. Napríklad, že na obed sme mali šalát, ale to, že bol k nemu rezeň, už nespomenieme.  Alebo  si dáme na večeru rybu, len opomenieme fakt, že bola vyprážaná. Keď je to napísané na papieri, mnohí klienti sú prekvapení z toho, aké hlúposti pojedli alebo ako málo, alebo veľa jedli. Tak isto je to aj s pitným režimom. Ak si klient zapisuje, čo vypije, často zistí, že pol dňa nevypil ani deci vody,“ hovorí zo skúseností tréner.

Ďalším plusom vedenia si stravovacieho denníka je, že je dobrým zdrojom informácií pre trénera či výživového poradcu. Väčšina skúsených odborníkov na výživu vám vypracuje analýzu aspoň jedného dňa vášho starého stravovacieho režimu. Vďaka tomu vidíte, že problém nemusí byť iba v množstve prijatých kalórií, ale aj v nevhodnom zastúpení makroživín, v nepravidelnosti stravovania alebo nevhodnosti pitného režimu. Takisto na základe doterajšieho nezdravého jedálnička vám ľahšie vypracujú nový stravovací plán, pretože vedia, aké potraviny preferujete. „Snažím sa potraviny z doterajšieho jedálnička klientov vhodne nakombinovať. Ak napríklad vidím, že niekto nemá rád červené mäso, tak mu do jedálnička nedám na každý deň 200-gramový hovädzí steak. Jednoducho sa snažím odpichnúť od chutí a preferencií klienta,“ dopĺňa tréner.

Ako dlho viesť stravovací denník?

Podľa trénera je vhodných aspoň 7 dní a dôležité je stravu „neprikrášľovať“, teda sa stravovať tak, ako doposiaľ. Skonzumované jedlo si možno zapisovať na papier alebo do mobilu. „Dôležitý je čas, potom informácie o tom, čo sme jedli a pili a  koľko toho bolo. Jedlá netreba vážiť, ale snažiť sa to odhadnúť, ako napríklad 1 veľké kuracie stehno, dva malé kopčeky bielej ryže a 3 dcl čistej vody. Dôležité je písať aj nápoje. Niekto sa môže celkom fajn stravovať, ale ak denne vypije 3 litre sladkej koly, je samozrejmé, že sa táto energia ukladá vo forme tuku,“ hovorí Jaro Figura. Sedem dní je teda dostatočný podklad pre tvorbu nového zdravého jedálneho lístka.  

Hurá, máme nový jedálniček

Ak vám jedálniček zostavil profesionál, určite vám vysvetlí aj to, akou formou si pripravovať pokrmy. „Čo sa týka úprav jedál, vždy to najprv vysvetlím a potom sa klienti môžu snažiť vymýšľať si recepty. Je to aj o fantázii. Ak napíšem na večeru jedno vajíčko so zeleninou, neznamená to, že klient má jesť varené vajce so surovou zeleninou. Vhodná je napríklad omeleta,“ vraví tréner. Teda ak je človek dostatočne motivovaný, sám si vyhľadáva zdravé recepty tak, aby jedol podľa rozpisu, ale chutne.

„Dózičková“ metóda pre zaneprázdnených

Častým problémom dnešných ľudí je to, že počas celého dňa nejedia nič a večer vybielia chladničku. To je pre zabrzdený metabolizmus pohroma a je samozrejmé, že obrovskú dávku energie nedokáže telo počas noci spracovať, ale ukladá sa vo forme tukových vankúšov. Riešením je systematické nakupovanie na jeden týždeň dopredu a pripravovanie si jedál do dózičiek aspoň na jeden deň vopred. Pritom nemusí ísť o zložité jedlá. Prípravu jednoduchých receptov zvládnete za krátky čas s minimom námahy a navyše jedlá budú chutné. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Návod od trénera, ako začať s cvičením pri nadváheNávod od trénera, ako začať s cvičením pri nadváhe

Máte nadváhu ako Evelyn a neviete, ktoré cvičenia sú pre vás vhodné?

 

Tipy, ako získať kocky na bruchuTipy, ako získať kocky na bruchu

Myslím si, že každý sníva o pekne vypracovaných brušných svaloch a tzv. sixpacku. 

 

Cítim sa fantasticky a baví ma to!Cítim sa fantasticky a baví ma to!

Hovorí Evelyn o etape svojho života, počas ktorej sa snaží zhodiť 20 kíl. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo je dôležité viesť si stravovací denník?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.