Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom!

Je minerálka vhodná na doplnenie tekutín pri športe?

redakcia

Podľa odborníkov minimálne tretina z nás trpí nedostatkom horčíka, čo sa prejavuje aj zvýšenou únavou, svalovými kŕčmi a bolesťou. 

Je minerálka vhodná na doplnenie tekutín pri športe?
13. OKT 2016

Často nám chýbajú aj ďalšie minerály, ako napríklad draslík či vápnik. V prípade deficitu horčíka môže byť príčinou nevyvážená strava, príliš veľa stresu, nadmerné športovanie, ale i užívanie diuretík či hormonálnej antikoncepcie. Jednou z možností, ako doplniť dennú dávku horčíka, ale aj ďalších dôležitých minerálov, ako draslíka, vápnika a sodíka, je pitie minerálnej vody Budiš.

Koľko minerálky vypiť?

Táto minerálka je vhodná na denné pitie. To znamená, že môže byť skvelým doplnkom v rámci pitného režimu. V praxi to bude vyzerať tak, že ak denne vypijeme 2 – 3 litre tekutín (ideálne čistej vody), 0,5 l môže pokojne patriť minerálke Budiš. Môžete si ju dopriať pred, počas či po tréningu. 

Pri športovaní jednoznačne uprednostňujeme neperlivú minerálnu vodu a to hneď z viacerých dôvodov. Sýtená minerálka nás môže kvôli obsahu oxidu uhličitého zmiasť natoľko, že jej vypijeme menej, ako by sme mali. Samozrejme, bublinky môžu spôsobiť i nepríjemnú bolesť hrdla či nadúvanie.

Ak chudneme, vyhýbame sa sladeným minerálnym vodám, ktoré sú často plné pridaného cukru. Ten v nich môže vystupovať aj pod inými názvami, ako napríklad glukózovo-fruktózový sirup. Pozor si treba dávať aj na konzervačné látky, ako napríklad benzoan sodný (E211). Vždy si dôsledne najprv prečítajte etiketu.

Prečo práve minerálka Budiš?

Pri športe sa veľa potíme nielen v lete, ale i počas chladných mesiacov. Potením sa z tela strácajú elektrolyty, ako napríklad draslík, sodík, horčík či vápnik. Sodík a draslík majú na starosti hospodárenie s telesnými tekutinami, draslík navyše ovplyvňuje krvný tlak, horčík je dôležitý pre psychickú pohodu a zabraňuje vzniku kŕčov, nuž a vápnik je kľúčový pre kosti a zuby.

Ak k strate elektrolytov prostredníctvom potu pridáme nevyváženú stravu či nadmerný stres, môžeme trpieť ich nedostatkom (sodíka sa to spravidla netýka, pretože je zastúpený v obrovskom množstve potravín). To sa konkrétne pri športe môže prejaviť zvýšenou únavou, zníženou výkonnosťou, svalovými kŕčmi a spomalenou regeneráciou. 

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Dajte zbohom únave i vyčerpaniu vďaka minerálke s obsahom b vitamínovDajte zbohom únave vďaka minerálke s obsahom B vitamínov

Ste milovníkmi minerálnych vôd? Najnovšie môžete siahnuť po takých, ktoré obsahujú nielen potrebné minerály, ale sú aj zásobárňou B vitamínov. 

 

Ako pôsobí sodík v minerálke na vaše telo?Ako pôsobí sodík v minerálke na vaše telo?

Máte už svoju obľúbenú minerálku? Ak áno, podľa akých kritérií ste si ju vybrali? 

 

Aj športovci trpia deficitom vitamínu a. odnesie si to aj imunitaAj športovci trpia deficitom vitamínu A. Odnesie si to i imunita

Športový výkon závisí nielen od kvality tréningov, ale aj dostatku živín v organizme. Nesmie chýbať ani vitamín A.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je minerálka vhodná na doplnenie tekutín pri športe?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.