Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Najčastejšie chyby žien pri cvičení

Každá žena chce mať pekne vytvarované telo. Mnohé majú tento dar od prírody a na udržanie takejto postavy im stačí naozaj málo. 

Najčastejšie chyby žien pri cvičení
15. MAR 2017

Je však aj veľa takých, ktoré pre pekné telo musia obetovať naozaj veľa. Okrem kvalitnej stravy sú to aj hodiny a hodiny strávené v posilňovni.

Pritom by toľko času vo fitcentre tráviť nemuseli, keby nerobili typické chyby žien pri cvičení.

K základným chybám patrí:

Strach z veľkých činiek (záťaží)

Ženy sa často boja cvičiť s veľkou váhou, pretože si myslia, že im hneď narastú obrovské svaly a začnú sa podobať na mužov. Nemusíte sa toho báť! Nič také sa totižto nemôže stať, pretože príroda to zariadila tak, že veľkú muskulatúru môžu mať iba muži, vďaka oveľa vyššej hladine testosterónu (mužský pohlavný hormón). Ak teda nezačnete užívať anabolické steroidy, veľkých svalov sa obávať nemusíte. Veľké váhy vám iba pomôžu viac zaťažiť svaly a zabezpečiť ich spevnenie. Pozor, s váhou to nikdy nepreháňajte na úkor techniky! Váhu si treba voliť tak, aby ste urobili 10 až 12 opakovaní, ale so stopercentnou technikou.

Tréning brucha, tréning brucha, tréning brucha...

„Ak urobím 1 000 brušákov každý deň, budem mať kocky na bruchu." Bohužiaľ, musím vás sklamať. Takto to nefunguje. Brušné svaly potrebujú ťažký tréning (3 až 4 série po 12 až 15 opakovaní aj so záťažou) a, samozrejme, aj oddych. Svaly totižto rastú, keď oddychujú. Ďalšou dôležitou vecou je, že nech sa budete v posilňovni trápiť akokoľvek, ale nebudete dodržiavať vyváženú stravu, výsledkov sa nedočkáte. Strava totiž tvorí 80 % úspechu a tréning 20 %.

Hodiny strávene vykonávaním aeróbneho cvičenia

Aeróbny tréning má svoje pozitíva, ale určite by som ho zaraďoval až po silovom tréningu v dĺžke 20 minút. Jeho nevýhodou je, že síce sa pri ňom dokáže spaľovať tuk, čo pri anaeróbnom (silovom/kondičnom) nie, ale toto spaľovanie nastáva až približne 10 – 12 minút od začatia tréningu a končí sa hneď po tom, ako prestanete cvičiť. Zato pri anaeróbnom tréningu sa tuk nespaľuje, spaľuje sa 24 – 36 hodín po tréningu. Preto si treba veľmi dobre rozmyslieť, čo je výhodnejšie:

  • aeróbny tréning 120 minút = spaľovanie tukov 105 minút
  • anaeróbny tréning 40 minút = spaľovanie tukov 24 – 36 hodín (1440 až 2160 minút)

Zameriavanie sa iba na spodnú časť tela

Ďalšou chybou je, že ženy chcú mať okrem brucha veľmi pekné nohy a zadok, a preto týmto partiám hneď po bruchu venujú zvyšné tréningy, a na hornú časť tela celkom zabúdajú. Treba si uvedomiť, že ak aj budete mať pekne vypracované nohy, ale horná časť tela bude zaostávať, celkový efekt určite nebude pozitívny. Ďalšou nevýhodou menšieho podielu svalov (teda ak sú iba na nohách) je nízky bazálny metabolizmus, a teda zníženie spotreby kalórii, napríklad aj z tukov, počas spánku alebo počas dňa. Rozdeľte si teda tréning tak, aby ste za týždeň precvičili všetky svalové partie, čím dosiahnete najlepši výsledky.

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Aj 10-minútový tréning je lepší ako nič. poďte na to!Aj 10-minútový tréning je lepší ako nič. Poďte na to!

Určite sa vám veľmi často stáva, že hoci máte na cvičenie veľkú chuť, bráni vám v tom časový deficit. 

 

6 cvikov, vďaka ktorým získate sexi štíhly pás6 cvikov, vďaka ktorým získate sexi štíhly pás

Sexi vypracovaný pás je snom každého z nás – žien aj mužov. Ak totižto máte pekne vytvarovaný pás, pôsobíte oveľa viac sexi a sebavedome. 

 

4 minúty k sexi brušku denne4 minúty k sexi brušku denne

V poslednej dobe sa tabata teší veľkej obľube. Treba sa však pripraviť na to, že si dáte poriadne do tela, a to za krátky čas. 

 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Najčastejšie chyby žien pri cvičení

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.