Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Ako behať v pohodlí domova. Tip na tréningový plán

Ak chcete behať aj v nepriaznivom počasí, je pre vás bežecký pás veľmi dobrou voľbou. Umožní vám vykonávať pravidelné vytrvalostné tréningy u vás doma. 

 

Ako behať v pohodlí domova. Tip na tréningový plán
12. JAN 2016

Základné výhody bežeckého pásu

Bežecký pás poskytuje veľa výhod:

  • zlepšenie dýchania a kardiovaskulárneho systému
  • chudnutie
  • kondičný tréning
  • rehabilitačné cviky
  • je vhodný pre začiatočníkov a aj pre pokročilých cvičencov

Ako cvičiť na bežeckom páse

Ak ste začiatočník, používajte bežecký pás na chôdzu alebo výklus. Rýchlosť sa dá jednoducho nastaviť. Vždy keď sa vám bude zdať cvičenie jednoduché, zvýšite rýchlosť, čím si cvičenie sťažíte. Takmer na každom bežeckom páse sa dá trénovať aj na naklonenom povrchu, čo predstavuje ešte vyššiu fyzickú náročnosť. 


Zdroj video: www.youtube.com

Tréningový plán 

Prvý level

Ak ste už dlhšiu dobu neboli aktívni a teraz sa opäť pokúšate zaradiť do života viac fyzickej aktivity, určite by ste mali začať pomaly. Pokúste sa cvičiť na bežiacom páse 30 minút – uprednostnite pomalý beh alebo rýchlu chôdzu aspoň 3-krát do týždňa, aby ste sa dostali späť do formy. Ak nevládzete behať, nevadí. Zvoľte si rýchlu chôdzu: dôležité je, aby ste sa neprestávali hýbať a nevzdali sa.

Druhý level

Dĺžka a frekvencia cvičenia by mala zostať rovnaká, ale pokúste sa nahradiť jedno cvičenie v týždni chôdzou do kopca. Chôdza do vrchu je, pochopiteľne, náročnejšia, ale vy si neznižujte intenzitu. Vaša rýchlosť a tempo by mali zostať rovnaké!

Tretí level

Raz do týždňa zdvojnásobte dĺžku svojho tréningu tak, aby trval aspoň hodinu. Je samozrejmé, že počas predĺženého cvičenia nebudete schopní udržať si rovnakú rýchlosť, pretože by to bolo príliš únavné. Vyberte si preto tempo, ktoré vám bude vyhovovať a snažte sa vydržať a nevzdať sa.

Štvrtý level

Teraz je ten správny čas na intervalový tréning. Tento typ cvičenia by ste mali zahrnúť do svojho cvičebného plánu aspoň raz do týždňa. Moderné bežecké pásy ponúkajú možnosť predprogramovaného intervalového tréningu, iné umožňujú ručne si nastaviť intenzitu cvičenia.

Najprv je dôležité sa dôkladne zahriať, čo trvá asi 10 minút. Zvyšujte tempo a bežte tak rýchlo, ako sa vám len dá po dobu aspoň 30 až 60 sekúnd, potom spomaľte tempo na 60 až 90 sekúnd. Opakujte intervaly, pričom na začiatku by mal interval trvať asi 10 minút, ale postupom času ho predlžujte. Ukončite ho aspoň 10-minútovým ochladením svalov pomocou pomalého behu a nakoniec doprajte telu odpočinok.

Ak budete mať bežecký pás doma, všetko bude jednoduchšie. Môžete si zacvičiť kedykoľvek a nedostatok času už ako výhovorka určite neobstojí. 

Rozhodli ste sa zaobstarať si bežecký pás domov? Máme pre vás skvelý tip. Výbornou voľbou je inSPORTline inCondi, ktorý si môžete zakúpiť v e-shope inSPORTline.sk.

bežecký pás
Zdroj foto: insportline.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Fitnes tréning, ktorý zvládnete aj domaFitnes tréning, ktorý zvládnete aj doma

Pripravili sme pre vás fitnes tréning, ku ktorému potrebujete iba posilňovaciu lavicu a činky. 

 

Spevnite si celé telo tréningom na gymnastickej lopteSpevnite si celé telo tréningom na gymnastickej lopte

Cvičenie s gymnastickými loptami pomáha spevniť svaly a naučiť sa správnym pohybovým návykom. Je vhodné pre každého. 

 

Ako na pevný chrbát? stavte na extenzie chrbticeAko na pevný chrbát? Stavte na extenzie chrbtice

Extenzie chrbtice predstavujú izolovaný cvik pre vzpriamovače chrbtice, ktorý je veľmi dobrým doplnkom pre každého cvičiaceho, teda pre pokročilých a aj začiatočníkov.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako behať v pohodlí domova. Tip na tréningový plán

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.