Ako pôsobí sodík v minerálke na vaše telo?

Máte už svoju obľúbenú minerálku? Ak áno, podľa akých kritérií ste si ju vybrali? 

Ako pôsobí sodík v minerálke na vaše telo?
29. SEP 2016

Ak vám záleží na tom, ako môžu byť určité minerály vášmu telu prospešné, prečítajte si viac o sodíku a jeho benefitoch.

Prečo je sodík dôležitý

Sodík (Na) býva súčasťou minerálnych vôd. Jeho hlavnou funkciou je regulovanie distribúcie telesných tekutín a acidobázickej rovnováhy (pH). Optimálna voda by však nemala obsahovať viac než 200 mg sodíka v 1 litri. Vody s vyšším obsahom sodíka sú vhodné iba pri stavoch spojených so zvýšenými stratami tekutín i minerálov. To je hlavne pri zvýšenom potení – ak máte namáhavú fyzickú prácu, keď športujete alebo ste boli v saune. Sodík je vo forme svojho katiónu jedným z najdôležitejších pilierov zdravého vnútorného prostredia organizmu.

Čo sa stane, ak nemáte dostatok sodíka?

Pri nedostatku sodíka, ktorá môže nastať najmä pri dehydratácii tela, sa objavujú svalové kŕče a celková ochabnutosť. Nadbytok sodíka je, naopak, zodpovedný za vysoký krvný tlak a vyššiu záťaž obličiek. To je spôsobené tým, že zadržiava vodu v tele a môže mať na svedomí aj vznik opuchov. Pacienti s vysokým tlakom krvi by preto nemali piť minerálky s vysokým obsahom sodíka.

Koľko sodíka môže telo prijať

Odporúčaný denný príjem sodíkových iónov je u dospelého človeka 2, max. 2,5 gramu (čo zodpovedá asi jednej kávovej lyžičke soli). Napriek tomu sa priemerný denný príjem sodíka u nás pohybuje okolo 5 až 10 g (v USA aj vďaka rýchlemu občerstveniu ľudia príjmu dokonca až 18 g sodíka denne).

Bežne prijímame sodík z chloridu sodného, čiže z kuchynskej soli. Soľ konzumujme aj bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je totiž ukrytá vo väčšine potravín. Veľké množstvo nájdeme v údeninách, syroch, instantných jedlách (kde býva navyše prítomné ochucovadlo s názvom glutaman sodný), konzervovanej zelenine či v slanom snacku (chipsy, tyčinky).

Pri výbere minerálky si prečítajte etiketu a porovnajte množstvo sodíka s ďalšími minerálmi. Minerálka Budiš je číslom JEDEN na Slovensku a to najmä preto, lebo ideálne dopĺňa dennú potrebu minerálov, ktoré telo potrebuje.

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Čo si všimnúť na etikete minerálky?Čo si všimnúť na etikete minerálky?

Máte svoju obľúbenú, po ktorej vždy siahnete, alebo si zakaždým vyberáte? 

 

Prečo treba piť minerálky s mierou?Prečo treba piť minerálky s mierou?

Rovnako, ako je dôležitá vyrovnaná strava, je nutné dbať aj o vyvážený pitný režim. 

 

Tipy, ako zostať dokonale hydratovaníTipy, ako zostať dokonale hydratovaný

Ľudské telo je vo veľkej miere tvorené vodou. Tá je úplne nevyhnutná pre život a pre udržanie hydratácie.


Autor článku

janka@chytrackova.sk

Janka Chytráčková

Milujem chutné jedlo. Bodka. Je to láska na celý život a nehanbím sa za to :) Som Ambasádorka nadácie Jamie Olivera na Slovensku. Organizujem celosvetovú oslavu zdravého a chutného jedla Food revolution day. A mohli ste ma vidieť aj na Gurmán feste, ktorý som otvárala na Hlavnom pódiu. Som presvedčená, že vďaka zdravému jedlu a pohybu môže byť každá žena krásna a sebavedomá. Kliknite si na moju stránku a zistite ako vám môžem pomôcť s budovaním vašej osobnej značky. Aby ste zažiarili. Lebo si to zaslúžite.

http://www.jankachytrackova.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako pôsobí sodík v minerálke na vaše telo?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.