Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Populárne v Ázii, zakázané v USA a hitom u nás! Sú rybičky Garra rufa bezpečné?

Mirka

Príjemné ošetrenie nôh, ktorého hlavnými predstaviteľkami sú ázijské bezzubé rybky Garra rufa, nie je v skutočnosti bez rizík. Hoci je nebezpečenstvo nákazy číhajúcej vo vode malé, existuje...

Populárne v Ázii, zakázané v USA a hitom u nás! Sú rybičky Garra rufa bezpečné?
20. NOV 2012

Bezzubé rybičky, dôsledne okusujúce odumreté kožné bunky, ktoré sú majsterkami v robení pedikúry, sa prirodzene vyskytujú v Turecku, Iraku, Iráne a Sýrii. Príjemná šteklivá pedikúra nie je v skutočnosti tak „nevinná“, ako sa na prvý pohľad zdá. Rizík z absolvovania tohto typu pedikúry je niekoľko.

Svieže a zdravé nohy vďaka ázijským rybkám?

Ošetrenie nôh rybičkami sa v Turecku a na Blízkom východe využíva pomerne dlhú dobu, ako účinný a príjemný spôsob pedikúry. Predstava nôh ponorených do teplej vody, kde plávajú desiatky rybiek Garra rufa, je pre väčšinu z nás lákavá.

Drobné rybky bez zubov zbavujú chodidlá odumretých častí kože. Výsledkom je jemná, hladká a upravená pokožka nôh. Existuje mnoho tvrdení o prospešnosti pedikúry prevádzanej rybkami Garra rufa – majú zásluhu na podpore krvného obehu, odstránení baktérií a znížení zápachu.

Diskutuje sa aj o pozitívnom vplyve na nervovú sústavu, pretože rybky sú schopné stimulovať akupunktúrne body. Garra rufa dokonca vylučujú špeciálny enzým diathanol, ktorý podporuje obnovu buniek. Či už sú dané tvrdenia pravdivé alebo nie, nohy sú po absolvovaní pedikúry neporovnateľne krajšie, mladšie i zdravšie.   

Dĺžka ošetrenia sa pohybuje v časovom horizonte 15-tich až 30-tich minút. Hodnotenia na pomerne netradičnú pedikúru sú zväčša pozitívne, niektorí účastníci udávajú, že v začiatkoch je ošetrenie šteklivé, čo zvýrazňuje relaxačný efekt masáže.

Riziko je veľmi nízke, ale existuje

V ázijských krajinách sa „rybia pedikúra“ teší veľkej obľube, no v niektorých amerických štátoch bola zakázaná z dôvodu existencie rizika prenosu ochorení. V európskych štátoch je zdôrazňovaná dôležitosť hygieny, pretože vo vode sa nachádzajú mikroorganizmy, ktoré môžu šíriť samotné rybky alebo nedostatočne sterilizovaná voda.

Podľa britskej organizácie Health Protection Agency (HPA) je pri dodržiavaní hygienických zásad celkové riziko vzniku infekcie veľmi nízke. Podľa správy, ktorú odborníci vypracovali, šírenie infekcie je možné prostredníctvom samotných rybiek, vody, nádoby a povrchov, napríklad podláh. Dodáva, že ľudia s oslabenou obranyschopnosťou, cukrovkou a niektorými kožnými chorobami by sa mali rybkám - pedikérkam vyhnúť.  

Aby bola "rybia" pedikúra bezpečná...

Odborníci z HPA neodporúčajú pedikúru v prípadoch, že:

  • na koži existujú rany, odreniny alebo boli nohy holené či voskované za posledných 24 hodín
  • trpíte infekčným ochorením nôh – mykózami, bradavicami a pod.
  • sú ekzémom alebo dermatitídou výraznejšie postihnuté spodné časti dolných končatín
  • ste diabetik alebo máte oslabenú imunitu
  • užívate lieky na zníženie zrážanlivosti krvi (u nás heparín a pod.)
Zdroj: www.hpa.org.uk

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Populárne v Ázii, zakázané v USA a hitom u nás! Sú rybičky Garra rufa bezpečné?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.