Anaeróbny tréning, s ktorým si dáte v lete do tela
Nikto nechce tráviť v lete dlhé hodiny v posilňovni na strojoch. Práve preto je veľmi dobrou voľbou letný anaeróbny tréning v trvaní maximálne 40 minút.
Anaeróbny tréning
Anaeróbna aktivita je cvičenie, pri ktorom telo pracuje za nedostatočného prísunu kyslíka. Ide o vysoký výkon počas krátkej doby, počas ktorého dochádza k vyčerpávaniu zásob kyslíka v tele a vzniká kyslíkový dlh. Pri tomto tréningu síce nespaľujete priamo tuky, ale dochádza k vysokej spotrebe zásob glykogénu a k záťaži svalov. Na ich doplnenie a regeneráciu telo potrebuje čerpať energiu z tukových zásob veľa hodín po skončení tréningu. Okrem toho sa uvoľňujú enkefalíny a endorfíny nazývané aj „hormóny šťastia“.
Ako môže taký tréning vyzerať
Každý tréning odporúčam začať dynamickým strečingom, pomocou ktorého sa vám podarí rozohriať telo a pripraviť svaly na záťaž. Vykonáva sa podobne ako statický strečing, ibaže pri dynamickom strečingu svalmi hýbete zo strany na stranu a nedržíte ich v jednej polohe ako pri statickom strečingu.
Po dynamickom strečingu nasleduje 20 minút cvikov vo forme tabaty. Tabata predstavuje vysoko intervalové cvičenie, pričom 20 sekúnd tvorí aktívna fáza a 10 sekúnd fáza odpočinku. Cvičenie (1 tabata) trvá 4 minúty, čo znamená, že v rámci nej prebehne 8 striedaní. V tomto tréningu vykonáte každý jeden cvik v jednej štvorminútovej tabate a až keď budete mať jeden cvik odcvičený, začnete vykonávať ďalší.
- angličáky
- kľuky
- predpažovanie s kettlebellom
- skracovačky so zdvihnutými nohami
- drepy
Po odcvičení celého tréningu odporúčam vykonať statický strečing.
Dostatočný pitný režim
V letnom období a pri takejto vysokej záťaži je veľmi dôležité nepodceňovať príjem tekutín. Dehydratácia je totižto najhoršou vecou, ktorú môžete telu počas tréningu robiť.
Najlepšou voľbou, ako doplniť stratené tekutiny, je čistá voda, pretože neobsahuje žiadne zbytočné jednoduché sacharidy. Napiť sa je vhodné vždy (aj keď iba minimálne) počas 10 sekundovej prestávky.
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Silná horná časť tela je rovnako dôležitá ako spodná časť.
Ako posilniť hlboký stabilizačný systém
Stred tela a svaly, ktoré ho vytvárajú, predstavuje najdôležitejšiu časť tela zapájanú pri každom pohybe.
Cvičenie s TRX je niečo medzi posilňovaním a funkčným tréningom
Špeciálne závesné popruhy TRX sú pomôckou, ktorá sa využíva v rámci funkčného tréningu.