Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Joga pomáha udržať si zdravý chrbát

Mirka

Oslabené svalstvo v oblasti stredu tela a život v strese sú hlavnými príčinami bolesti chrbtice. 

Joga pomáha udržať si zdravý chrbát
29. JAN 2015

Čo všetko sa skrýva za bolesťou chrbta? Podstatnú rolu zohráva nedostatok pohybu, psychická záťaž (stres, vnútorná nevyrovnanosť), obezita, svalová nerovnováha (oslabené alebo preťažené svaly), nesprávne držanie tela pri státí, sedení a spánku a tiež zápalové ochorenia či opotrebenie chrbtice. 

Joga ako prevencia i riešenie už existujúcich problémov s chrbticou

Za vhodnú prevenciu bolesti chrbta sa považujú cvičenia, ktoré sú zamerané na posilnenie hlbokých svalov v oblasti jadra. Jedným z nich je aj joga. Jogové asány posilňujú nielen svalstvo chrbta, ale aj brucha a panvy, ktoré pomáhajú chrbtici niesť záťaž.

Joga zároveň pozitívne vplýva na psychiku človeka, pomáha lepšie zvládať stres a prináša do života viac radosti. Práve stres je častou príčinou bolesti, pretože sa „ukladá“ v oblasti ramien a šije, medzi lopatkami i v spodnej časti chrbta. Pravidelným cvičením jogy možno prejavy stresu zmierniť a zároveň sa ho naučiť lepšie zvládať. Ak človek cvičí jogu pravidelne, pomalými krokmi sa približuje k dosiahnutiu cieľa jogy, ktorým je harmónia medzi telom a dušou.

Joga je nielen vhodnou prevenciou, ale aj jedným z riešení už existujúcich bolestí chrbta. Zaujímavú štúdiu v tejto oblasti vykonali odborníci Z University of North Carolina. Čo zistili? Účastníci, ktorí počas troch mesiacov cvičili jogu a strečingové cvičenia, mali oveľa menšie bolesti chrbta ako zástupcovia tretej skupiny.

adidas joga

Čo je pri cvičení jogy dôležité?

Pri joge sa kladie veľký dôraz na správnu techniku jednotlivých asán a ich prepojenie s dýchaním. Už len to odvádza pozornosť od vonkajšieho sveta, o ďalších pozitívach ani nehovoriac. Pravidelné cvičenie jogy zlepšuje celkovú pohyblivosť, posilňuje svaly, zlepšuje držanie tela, podporuje krvný obeh, je prevenciou osteoporózy atď.

Ak chce človek začať praktizovať jogu, je dôležité vybrať si vhodný jogový štýl a začať pod vedením skúseného inštruktora. V prípade vážnejších zdravotných problémov je dobré cvičenie jogy konzultovať s lekárom. Výhodou jogy je i to, že je vhodná takmer pre každého bez ohľadu na vek, kondíciu či stavbu tela. Pozitívne účinky sa dostavia, no chce to pravidelnosť v cvičení a trpezlivosť.

adidas joga 1

Na čo si dať ešte pozor pri samotnom cvičení jogy? Treba si uvedomiť, že joga nie je o dokazovaní si, že som lepší, ako ostatní. Pri cvičení treba rešpektovať svoje telo a jeho limity. Samozrejme, nie je vhodné cvičiť s plným žalúdkom a odporúča sa pohodlné oblečenie.

4 jednoduché jogové asány, ktoré prospievajú chrbtu

Kobra

Mostík

Pozícia dieťaťa

Poloha ťavy

Odporúčame prečítať: Joga prinesie do života viac pokoja a pokory

Zdroj video: www.youtube.com, Zdroj foto: adidas

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Joga pomáha udržať si zdravý chrbát

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.