Prejavy dehydratácie a tipy, ako sa jej vyhnúť

Dehydratácia organizmu je v lete pomerne častá. Ako sa prejavuje a akým spôsobom jej predísť? 

Prejavy dehydratácie a tipy, ako sa jej vyhnúť
30. JUN 2016

Hoci sa dôležitosť pitného režimu v letných dňoch skloňuje pravidelne, stále je mnoho tých, ktorí príjem tekutín podceňujú. Nevenujú dostatočnú pozornosť tomu, že voda je kľúčová pre správne fungovanie tela i mysle. V organizme sa podieľa na množstve funkcií – napomáha správnemu tráveniu, udržiava telesnú teplotu a zdravú pokožku, je nevyhnutná pre správne fungovanie látkovej premeny, kľúčová pri vyplavovaní škodlivín z tela atď.

Signály, že nášmu telu chýbajú tekutiny

Prvým signálom nedostatku tekutín v organizme je smäd, a preto by sme sa mali usilovať piť tak, aby sme smäd nepocítili vôbec. Ak pocity smädu ignorujeme, môže dôjsť k dehydratácii, pričom mierna dehydratácia sa dá zvládnuť pomerne ľahko, horšie je to s ťažšími formami.

Medzi bežné symptómy miernej až strednej dehydratácie patrí už spomínaný pocit smädu, sucho v ústach, ospalosť, podráždenosť, únava, suchá pokožka, bolesti hlavy, nižší krvný tlak, závraty, menšie množstvo sĺz a moču, zapáchajúci a tmavý moč, svalové kŕče či zrýchlené dýchanie. Ak sa vám stane, že na sebe pocítite niektorý z uvedených symptómov, začnite s pomalým a pravidelným zásobovaním tela vhodnými tekutinami (vodou v izbovej teplote, neperlivou minerálnou vodou). Pri intenzívnych hnačkách, zvracaní a horúčkach vyhľadajte lekársku pomoc.

Tipy, ako zabrániť dehydratácii

  • Pite dostatok tekutín počas celého dňa. Začnite hneď ráno po prebudení dvomi pohármi vody s citrónom. Následne pite pravidelne v menších množstvách tak, aby ste predišli pocitom smädu. Fľašu s vodou majte vždy k dispozícii!
  • Minimum prijatých tekutín predstavujú počas leta 2 až 3 litre denne.
  • Nemyslite si, že keď pracujete v klimatizovanej miestnosti, dehydratácia sa vás netýka. Naopak, ak pijete málo, môže vás postretnúť pomerne ľahko.
  • Ak sa venujete intenzívnemu cvičeniu alebo máte náročnú fyzickú prácu, príjmu tekutín venujte obzvlášť veľkú pozornosť – pite pred cvičením, počas neho i po ňom. Zvážte nielen pitie čistej vody, ale aj minerálnych vôd, iontových nápojov či drinkov s obsahom minerálov. Vhodné sú aj niektoré bylinkové čaje (rooibos), riedené zeleninové a ovocné šťavy, brezová či kokosová voda.
  • Vhodným doplnkom pitného režimu počas leta sú minerálne vody. Minerálna voda Budiš zásobuje telo sodíkom, vápnikom, horčíkom a ďalšími látkami, čím zabraňuje dehydratácii. Môžete ju piť samotnú, zriediť s čistou vodou alebo pridať do smoothie drinkov. 
  • Po športovom nápoji siahnite v prípadoch, ak trénujete dlhšie ako 60 minút, avšak dajte si pozor na zastúpenie sacharidov.
  • Alkohol a kofeínové nápoje zvyšujú riziko dehydratácie, preto ich pite s mierou.
  • Vyhýbajte sa poludňajšiemu ostrému slnku, chráňte si hlavu, oči a noste vhodné oblečenie zo svetlých a vzdušných materiálov. 

Na skvalitnenie pitného režimu odporúčame minerálnu vodu Budiš.

Evelyn budišEvelyn budiš
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Nemáte čas? zachránia vás chutné a výživné smoothiesVýživné ovocno-zeleninové smoothies

Ak máte chuť maškrtiť alebo potrebujete osviežiť, vyberte si z ponuky našich smoothie receptov. 

 

Pite vodu, zrýchli váš metabolizmusPite vodu, zrýchli váš metabolizmus

Pravidelný prísun tekutín je pri chudnutí taký dôležitý ako pravidelný prísun stravy. 

 

Letné smoothies, ktoré si zamilujeteLetné smoothies, ktoré si zamilujete

Nič v lete neosvieži a nezasýti lepšie ako ovocie a zelenina. Ak ich vhodne skombinujete, môžete sa tešiť na nezabudnuteľné variácie.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prejavy dehydratácie a tipy, ako sa jej vyhnúť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2522
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.