Pite vodu, zrýchli váš metabolizmus

Júlia Rašlová

Pravidelný prísun tekutín je pri chudnutí taký dôležitý ako pravidelný prísun stravy. Naše telo tvorí až 60 % vody. 

Pite vodu, zrýchli váš metabolizmus
16. JUN 2016

Každá bunka nášho tela obsahuje vodu. Pre porovnanie sa pozri na kvet, ktorý si dlhšie nepoliala. Ako vyzerá? Má zvädnuté listy a nevyzerá na to, že by sa mu chcelo žiť. V našom organizme sa deje v podstate to isté, len s tým rozdielom, že mi nevydržíme bez vody tak dlho ako kvet prahnúci po tekutinách.

Koľko tekutín mám denne prijať?

Denne by mal dospelý človek vypiť najmenej 2 litre tekutín. To je spodná hranica. Pri zvýšenej záťaži, ako je cvičenie, ťažká fyzická práca alebo letné horúčavy by mal byť príjem tekutín vyšší. Ale tak ako pri strave, ani množstvo tekutín nemožno zovšeobecniť. Každý z nás by mal prijať iné množstvo tekutín. A to vo forme vody, bylinných čajov alebo jemne sýtených minerálok.

Vypočítaj si podľa vzorca, koľko tekutín potrebuješ

Každý z nás je jedinečný, či už v tom, koľko kalórií denne potrebujeme prijať v strave alebo v tom, ako nám pracuje  metabolizmus. Aj pitný režim má svoje pravidlá. Kým tvojej priateľke stačí vypiť 2,5 litra tekutín denne, tebe to stačiť nemusí. Tak ako poznáme vzorec pre výpočet aeróbnej zóny, podľa ktorého zistíš, kedy budeš pri cvičení spaľovať tuky, tak isto existuje vzorec, ktorý ti povie, koľko máš denne vypiť tekutín. Preto  použijem  matematiku.

Podľa tohto vzorca si vypočítaš optimálne množstvo tekutín, ktoré potrebuješ počas dňa vypiť:

 • váha v kg x 0,035 = denná spotreba tekutín v litroch

za každých začatých 11 kg nadváhy +0,25 l

Zabúdam piť, čo s tým?

Dopĺňanie tekutín predstavuje veľmi dôležitý faktor zdravého metabolizmu. Tiež sa viac zameriavaš na úpravu jedálneho lístka ako na úpravu pitného režimu? Veľakrát si neuvedomujeme, že práve pitím vody dokážeme náš metabolizmus donútiť k rýchlejšiemu spaľovaniu.

Nastav si v mobile aplikáciu alebo budík každú hodinu, ktorý ti pripomenie, že sa máš napiť. Pozor však na zvuk, ktorý ti bude pitie pripomínať. Ja som mala zvuk pripomínajúci nalievanie vody do pohára. Mne neprekážal, ale rodine áno, tak som ho musela zrušiť. Dnes to riešim tak, že si do litrového džbánu nalejem vodu, pridám citrón, postavím si ho na stôl ,aby som ho videla a pri  každej príležitosti sa napijem. Vždy, keď džbán vyprázdnim, vodu doplním a pokračujem ďalej.

Chcem chudnúť, pomôže mi voda?

Často sa stretávam s tým, že klienti v snahe schudnúť upravujú len svoj jedálny lístok. Tento postup nie je správny, pretože je potrebné zosúladiť jedálny lístok práve s príjmom tekutín. Ako som spomínala, pravidelná strava je základ a tvorí až 70 % úspechu. Časté jedenie pomáha naštartovať metabolizmus. Napriek tomu sa stáva, že telo nereaguje na úpravu stravy tak, ako by sme si predstavovali. Chyba môže byť práve v príjme vhodných tekutín.

Vhodné tekutiny pri chudnutí

 • čistá voda (najideálnejšia, môžeš kombinovať so šťavou z citróna)
 • bylinné čaje (prasličkový čaj odvodňuje, žihľavový a zelený čaj podporuje metabolizmus)
 • púpavový čaj podporuje tvorbu žalúdočných štiav
 • jemne sýtené alebo nesýtené minerálne vody
 • šťavnaté ovocie (voda z ovocia má dokonale vyvážené zloženie životne dôležitých látok a u človeka má význam pre celkovú fyzickú kondíciu a psychické zdravie – je to  biologicky aktívna voda)

Váš pitný režim spestria minerálne vody Budiš. Uhasia smäd a doplnia minerály!

Evelyn budiš

Do príjmu tekutín sa nezapočítava

 • káva (odvodňuje, po každej káve vypi 2 dcl vody)
 • mlieko je potravina a nie tekutina
 • polievky
 • čierny čaj
 • sladené nápoje
 • energetické nápoje
 • alkohol

Hlad je prezlečený smäd

Hlavne na začiatku chudnutia, kým si organizmus zvykne na nový režim stravovania, môžeš pociťovať hlad. Voda dokáže nielen uhasiť smäd a naplniť žalúdok bez toho, aby dodávala zbytočné kalórie, ale navyše umožňuje zhadzovať prebytočné kilá. Vyplavuje z tela toxíny a prospieva pleti.

Dodržiavať pitný režim je často len otázkou zvyku

Aj piť však musíme s mierou

Aj keď sa zdá, že čím viac vody vypiješ, tým je to lepšie, netreba to preháňať. Najväčší príjem tekutín by si mala dodať telu práve v doobedňajších hodinách. Nikdy sa nesnaž príjem tekutín dohnať večer. Práve nadpriemerným príjmom tekutín vo večerných hodinách  môžeš zaťažiť obličky a iné orgány, ktoré potrebujú v noci oddychovať. Bylinné čaje sa snaž piť len do 17-tej hodiny.

Čo bude nabudúce?

V budúcom článku si preberieme vhodné pohybové aktivity pri chudnutí. V závislosti od váhy, kondície a celkového zdravotného stavu sa pokúsim nájsť ten najvhodnejší pohyb pre každú vekovú a váhovú kategóriu. Teším sa na vás.

Prečítajte si aj predchádzajúce diely seriálu o chudnutí: 

Zdroj foto: flickr.com

Anketa

Posilňujete svoju imunitu v jeseni?

Áno, jem viac ovocia a zeleniny.
Áno, užívam výživové doplnky.
Jem zdravo a cvičím po celý rok.
Nie, nerobím pre to nič výnimočné.

Celkom hlasovalo: 62

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pite vodu, zrýchli váš metabolizmus

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2524
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.