Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Zdravé tipy pre zníženie príjmu nadbytočných kalórii

Mirka

Záleží vám na svojom zdraví? Chcete sa cítiť mlado a sviežo? Niekedy stačí, ak svoje telo nebudete zahlcovať nadbytočným a tučným jedlom. Pripravili sme si pre vás aj pár tipov, ako znížiť príjem zbytočných a nezdravých kalórii. 

Znížte príjem energie jednoduchými spôsobmi, budete sa cítiť mladšie a sviežejšie!
9. OKT 2012

Niekedy stačí naozaj málo – nahradiť niektoré potraviny zdravšími variantmi, naučiť sa potravinové produkty vhodne kombinovať, niektoré jedlá do bežného jedálnička doplniť a iné zasa úplne vyradiť. Výsledok nenechá na seba dlho čakať. Budete sa cítiť zdravšie, sviežejšie a úbytok niekoľkých kilogramov bez hrozby jojo efektu tiež poteší.

Ponúkame vám niekoľko dobrých a najmä jednoduchých nápadov, ktoré znížia počet denne skonzumovaných kalórií a sú pre zdravie prospešnejšie. Čím viac z nich do svojho jedálnička implementujete, tým lepší bude výsledok.

Tipy pre zníženie denného príjmu kalórií sú nasledovné:

 • Ráno začínajte vypitím pohára čistej vody nalačno. Do vody pridajte čerstvú šťavu z citróna. Vďaka tomuto triku sa metabolizmus skvelo naštartuje.
 • Ovocie prináša organizmu množstvo výživných látok. Kvôli vysokému obsahu sacharidov je lepšie konzumovať ho v dopoludňajších hodinách.
 • Máte na výber medzi ovocným džúsom a ovocím? Vyberte si ovocie, pretože džúsy obsahujú okrem prídavných látok a zvýšenej miery cukru aj oveľa viac kalórií. V prípade, že sa džúsu neviete vzdať, zmiešajte ho s minerálkou v pomere 1:1.
 • Jedzte mäso pripravené na olivovom oleji s kopou rozmanitej zeleniny. Zabudnite na klasické slovenské prílohy, ktorými sú ryža, zemiaky a cestoviny.
 • Bielu ryžu nahraďte tmavou celozrnnou, biely cukor stéviou a tradičnú bielu múku špaldovou alebo celozrnnou.
 • Vyhýbajte sa ochuteným jogurtom, mliečnym dezertom, ochuteným tvarohom a ďalším maškrtám, ktoré patria do kategórie mliečnych výrobkov. S najväčšou pravdepodobnosťou obsahujú príliš veľa sacharidov a nasýteného tuku. S prehľadom siahnite po bielych neochutených jogurtoch, prírodnom tvarohu a acidofilných mliekach, ktoré môžete dochutiť čerstvým ovocím a orieškami.  
 • Pri varení a pečení používajte zásadne zdravé varianty olejov, napríklad olivový olej v spreji.
 • Používajte zdravé alternatívy korenín, ktoré prospievajú zdraviu a disponujú schopnosťou pozitívne ovplyvňovať metabolizmus. Vhodné sú čierne korenie, čili, kurkuma, škorica a pod.
 • Na prípravu obloženej bagety na desiatu používajte vodové pečivo. Pridajte dostatok zeleniny, tvrdého syra, semená a olivový olej.
 • Ak neviete odolať napríklad pizzi, nezabudnite pizzu pokvapkať olivovým olejom. Vaše telo si s ňou lepšie poradí a eliminuje negatívne dôsledky, ktoré sa môžu prejaviť na váhe.
 • Namiesto tuniaka v oleji alebo rajčinovej omáčke konzumujte tuniaka v prírodnej šťave.
 • Jedným z najpopulárnejších nápojov sveta je káva. Namiesto 10-percentnej smotany využite nízkotučné mlieko. Nápoj oslaďte prírodnou stéviou.
 • Sušené ovocie v čokoláde či jogurte je veľmi chutné, ale aj kalorické. Konzumujte čerstvé ovocie, ktoré môžete obohatiť o kúsok tmavej čokolády s vysokým obsahom kakaa.

 

Aké tipy by ste pridali do uvedeného zoznamu? Čo máte vyskúšané na vlastnej koži? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými v diskusii.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zdravé tipy pre zníženie príjmu nadbytočných kalórii

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.