Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Najúčinnejšie pomôcky na domáce cvičenie

Za efektívnym cvičením  nemusíte vždy odchádzať do posilňovne. Môžete si ho zabezpečiť aj doma, pomocou niekoľkých efektívnych pomôcok.

Najúčinnejšie pomôcky na domáce cvičenie
8. JUL 2014

Theraband

Theraband predstavuje cvičebnú pomôcku vo forme gumového pásu. Je lacný, malý, a teda sa dá ľahko uskladniť. Môžete si zvoliť medzi niekoľkými farebnými prevedeniami, ktoré sú rozdelené podľa pevnosti. S touto cvičebnou pomôckou je možné precvičiť, vytvarovať aj spevniť svaly celého tela.

Švihadlo

Skákanie cez švihadlo je skvelým kardiovaskulárnym cvičením, ktoré zlepší celkovú fyzickú kondíciu a spevní množstvo svalov v spodnej časti tela. Ďalšou veľkou výhodou skákania na švihadle je, že sa len tak nestane nudným, pretože je možné použiť veľmi veľa štýlov a techník.

Odporúčame prečítať: Aeróbny tréning pre začiatočníkov i pokročilých

 

Dvojkoliesko

Dvojkoliesko predstavuje vhodnú aeróbnu pomôcku na posilnenie takmer celého tela. Posúvaním sa po podlahe posilňujete hlavne priame brušné svaly, ale aj prsné svaly, ruky a ramena.

Fitlopta

Fitlopta dokáže premeniť váš obyčajný tréning na efektívne a intenzívne cvičenie, pretože cvičenie na nej vás núti zapájať aj svaly, ktoré ste pred tým nikdy neposilňovali. Tieto svaly sú totižto potrebné na pevný stred tela, a ak nechcete z lopty spadnúť, budete ich musieť zapojiť. Ide o veľmi efektívnu pomôcku vhodnú na precvičenie všetkých partií tela.

Bosu

Bosu je ďalšou veľmi vhodnou cvičebnou pomôckou, pretože často využíva izometrickú kontrakciu a dá sa s ňou posilniť celé telo. Izometrické napätie je veľmi vhodné, pretože pri ňom dochádza,  rovnako ako pri cvičení na fitlopte, k zapájaniu vnútorného svalstva. Čo pre bežného človeka znamená správne držanie tela pri sedení.

Činky

Činky predstavujú základný posilňovací nástroj, bez ktorého sa žiadny človek, ktorý to s posilňovaním  myslí vážne, nemôže zaobísť. Ich výhodou je pomerne nízka cena a tiež veľká variabilita, vďaka čomu činky možno využiť na precvičenie mnohých svalov tela. Existuje totiž oveľa viac posilňovacích cvikov a ich variácií, ak porovnáme cvičenie s činkami a použitie posilňovacích strojov.

TRX

TRX  prináša väčšiu funkčnosť ako drahé stroje. S jediným kusom  náradia dokážete odcvičiť obrovské množstvo cvikov. Cvičenie s TRX je vhodné pre úplných začiatočníkov a aj pre elitných športovcov. Môžete vykonávať celkové posilňovanie tela, cviky na pružnosť, silu alebo výbušnosť, dokonca aj známe cviky ako sú kliky, zhyby, drepy a výpady.

Kettlebell

Pomocou  kettlebellu si dokážete zabezpečiť extrémne účinný a širokospektrálny tréning, teda precvičíte celé telo. Všetko je založené v špeciálnom tvare tohto náčinia, ktoré umožňuje robiť dynamické pohyby, ktoré by boli s iným náradím nemožné. Zabezpečuje tiež silný chudnúci účinok, čo spočíva v energeticky náročných cvikoch, ktoré urýchľujú metabolizmus.

Stacionárny bicykel

Ide o klasickú voľbu (bicyklovanie je jedným z najefektívnejších kardiovaskulárnych cvičení,  ktoré vám  určite pomôžu dostať sa do formy). Používanie stacionárneho bicykla je jednoduché a nevyžaduje si žiadne špeciálne vedomosti. Budete potrebovať len dostatok energie a motiváciu na pravidelné používanie.

Odporúčam využívať bicykel aspoň trikrát týždenne, pričom každý tréning by mal trvať aspoň 45 minút. Ak sa už dostanete do formy, môžete cvičiť pravidelnejšie. Veľmi dobrým tréningom je bicyklovanie v intervaloch. Bicyklujte minútu pomaly a potom na 30 sekúnd zrýchlite na maximálnu rýchlosť. Takto opakujte intervaly.

Odporúčame prečítať: Buďte aktívni a nevzdajte sa športu ani na dovolenke

 

Hrazda

Hrazda je skvelým fitness doplnkom, je veľmi malá, lacná a jednoducho sa používa. Budete potrebovať iba vhodné miesto – najlepším miestom väčšinou bývajú zárubne dverí.

Cvičenie na hrazde posilňuje špeciálne svaly hornej polovice tela – ruky, ramená a chrbát. Jedinou nevýhodou hrazdy je, že ak nemáte dostatočnú silu, nebudete ju schopní použiť správne. V tomto prípade najskôr odcvičte niekoľko týždňov "obyčajné" cviky na hornú polovicu tela a až potom prejdite na hrazdu.

Zdroj video: youtube.com

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Najúčinnejšie pomôcky na domáce cvičenie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.