Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Vyskúšajte supertrénig. Plyometrické cviky zlepšia vašu silu i kondíciu

Plyometrický tréning je vhodný ako pre mužov, tak aj pre ženy. Zjednodušene povedané, plyometrické cviky sú určené na rozvoj schopnosti svalov vyprodukovať čo najväčšiu silu a v čo najkratšom čase. 

Vyskúšajte supertrénig. Plyometrické cviky zlepšia vašu silu i kondíciu
4. NOV 2016

Tento typ tréningu zaťažuje predovšetkým rýchle svalové vlákna, ktoré sa pri iných silových cvikoch vôbec neaktivujú. Pomocou týchto cvikov precvičíte celé telo, zlepšíte si výbušnosť a podporíte svalový rozvoj, čo sa premietne do celkového zlepšenia vašej kondície i vzhľadu.

Odporúčame prečítať: 10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku

Pravidlá pre plyometrický tréning

  • Pred tréningom nevykonávajte strečing, pretože by ste vyčerpali elastický potenciál svalov, čím by sa ich schopnosť absorbovať kinetickú energiu a znovu ju využiť pri ďalšej kontrakcii značne znížila.
  • Skôr ako začnete s plyometrickým tréningom, dôkladne sa rozcvičte dynamickým typom rozcvičky, napr. jazdou na bicykli, chôdzou alebo skákaním cez švihadlo v trvaní 5 až 10 minút.
  • Používajte kvalitnú obuv s veľmi dobrou bočnou stabilitou, nešmykľavými podrážkami a dostatočne pevnou oporou pre pätu.
  • Veľmi dôležitá je správna technika cvikov. Pri cvikoch na dolné končatiny doskakujte mäkko na špičky prstov a pokrčte dolné končatiny v kolenách a v bedrovom kĺbe.
  • Pri cvikoch na hornú časť tela sa vyhýbajte nadmernému vystieraniu horných končatín v ramenách a v lakťoch.
  • Medzi tréningami by mala byť dodržaná prestávka 48 hodín, aby telo malo čas sa dostatočne zregenerovať a pripraviť sa na ďalšiu záťaž.

Odporúčame prečítať: Ako si vypracovať štíhle stehná

 

Základné cviky:

Poskok znožmo

Stojte vzpriamene s chodidlami na šírku ramien. Na získanie hybnosti využívajte iba lýtka. Skáčte opakovane na jednom mieste. Lýtka natiahnite do maximálnej polohy pri každom výskoku.

Skok v stoji s natiahnutím paží

Postavte sa chodidlami na šírku ramien. Ľahko sa prikrčte a prudko vyskočte hore. Sledujte nejaký bod nad sebou a snažte sa ho dotknúť. Medzi jednotlivými výskokmi nerobte skoky.

Skok na debnu

Je potrebná debna, vysoká približne 30 cm a s hornou plochou aspoň 60 cm štvorcových. Stojte na zemi s chodidlami na šírku ramien a čelom k debni. Ľahko sa prikrčte a s využitím švihu oboch paží vyskočte zo zeme na debnu.

Preskok cez prekážku

Postavte sa chodidlami na šírku ramien. Prehnite sa iba v bokoch, zdvihnite kolená a preskočte cez prekážku. Nedovoľte kolenám vytočiť sa do strany, alebo sa rozdeliť, aby obišli prekážku. Telo sa snažte držať vzpriamené.

Všetky cviky vykonajte typom kruhového tréningu, pričom jedna séria by mala obsahovať 5 až 6 opakovaní.

Ak sa cítite vyčerpaní z predchádzajúceho tréningu, namiesto ďalšieho plyometrického tréningu voľte radšej kardiovaskulárny tréning alebo ľahšie posilňovanie, kým sa dostatočne nezotavíte. Vždy je lepšie necvičiť 2 či 3 dni kvôli odpočinku, ako 2 – 3 mesiace kvôli zraneniu. 

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Kedy cvičiť kardio? na začiatku, alebo na konci cvičenia?Kedy cvičiť kardio? Na začiatku, alebo na konci cvičenia?

Veľa ľudí si myslí, že ak vykonajú kardio tréning hneď na začiatku, potom ich už čaká iba tréning s činkami.

 

Ako si dobre zacvičiť, aj keď sa mi veľmi nechce?Ako si dobre zacvičiť, aj keď sa mi veľmi nechce?

V tréningu by sa mali nachádzať hlavne cviky, pomocou ktorých precvičíte maximálny komplex svalov, ktoré sa dajú začleniť do 4-minútovej tabaty. 

 

Stres sa ukladá v krčnej chrbtici. cviky, ktorými ju uvoľníteStres sa ukladá v krčnej chrbtici. Cviky, ktorými ju uvoľníte

Bolesti v krčnej chrbtici vznikajú najčastejšie v dôsledku toho, že sa sval dostane do spazmu. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (2)

Diskusia k článku - Vyskúšajte supertrénig. Plyometrické cviky zlepšia vašu silu i kondíciu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

cvicte.sk
cvicte.sk
 17.9.2014 23:13

Zuzka, chystame dalsi clanok, kde ich najdete. Mame ho naplanovany na zaciatok oktobra. Tak vydrzte :) Jana

 
zuzana.bavlsikova@centrum.sk
zuzana.bavlsikova
 17.9.2014 18:15

Kde ziskam viac takycto cvikov na cele telo?