Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

4 tipy ako športom zrýchliť „zabrzdený“ metabolizmus

Mirka

Raňajkovať. Jesť často a v malých dávkach. Dopriať si prírodné spaľovače tukov ako napríklad zelený čaj, kávu či niektoré koreniny. Pravidelne športovať. Čo však v prípade, že tieto tipy na zrýchlenie metabolizmu prestanú fungovať?

4 tipy ako športom zrýchliť „zabrzdený“ metabolizmus
8. SEP 2013

Snažíte sa schudnúť? Dodržiavate priam vzorový jedálniček a pravidelne športujete, a predsa sa ručička váhy nechce pohnúť smerom nadol? Príčin môže byť viacero. Jednou z nich je, že organizmus si na vykonávanú športovú záťaž zvykol a potrebuje nakopnúť. V tomto prípade treba zmeniť štruktúru tréningov. Čo látkovú výmenu naštartuje?

1. Silový tréning

Čo je zárukou trvalej straty tuku? No predsa svalová hmota! Čím viac svalovej hmoty máte, tým rýchlejšie funguje váš metabolizmus. Silový tréning dva až trikrát do týždňa s vlastnou váhou, alebo činkami je ideálny spôsob, ako rozbehnúť spomalenú látkovú výmenu. Platí to aj pre vás, milé dámy. Posilňovaním s ľahkými váhami a vyšším počtom opakovaní podporíte nielen metabolizmus, ale získate aj vysnívané krivky.

Odporúčame prečítať: Čo by ste mali vedieť o cvičení s činkami?

2. Intervalový tréning

V rámci intervalového tréningu sa striedajú intenzívne fázy s menej intenzívnymi (šprint, poklus). Počas rýchlych fáz, keď ide človek „na maximum“, dochádza k spaľovaniu sacharidov. Počas obnovovacích, resp. menej intenzívnych fáz prichádzajú na rad tuky. Tréning je v porovnaní s rovnovážnymi metódami náročnejší, ale veľmi účinný a časovo úsporný.

Odporúčame prečítať: Trénujte intervalovo. Budete štíhlejší a v kondícii.

3. Kruhový tréning

Kruhový tréning je ďalšou veľmi účinnou metódou, ako naštartovať spomalý metabolizmus: cvičenie je intenzívne a prestávky krátke. Je spojením kardia a posilňovania, pričom zvolené cviky tvoria okruhy. Do jedného okruhu je zapojených 6 až 10 cvikov, ktoré sa cvičia plynule za sebou s maximálnou prestávkou 30 sekúnd. Pauza medzi jednotlivými okruhmi trvá 2 až 3 minúty.

Odporúčame prečítať: Kruhovým tréningom spálite oveľa viac kalórií

4. Tabata tréning

Tabata tréning je intervalovou metódou, ktorá má korene v Japonsku. Ide o krátky, ale vysoko intenzívny tréning, ktorý metabolizmus poriadne nakopne. V čom spočíva podstata? Do jedného tabata štvorminútového intervalu je zaradených osem cyklov, pričom jeden cyklus predstavuje 20 sekúnd maximálneho úsilia (šprint) a 10 sekúnd odpočinku (chôdza). Vybrať si môžete jeden, alebo dva cviky, ktoré treba striedať. Snažte sa, aby zvolené cviky zapájali čo najviac svalových skupín. V praxi to môže vyzerať nasledovne (v prípade, že si vyberiete len jeden cvik):

Odporúčame prečítať: Tabata tréning zaručí lepšiu kondíciu a postavu

 

Ktorý z nich si vyberiete?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 tipy ako športom zrýchliť „zabrzdený“ metabolizmus

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.