Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Pre akčné dievčatá: S funkčným tréningom bude telo štíhle a sexy

Chceš nielen krásne, ale aj funkčné telo? Telo, ktoré toho veľa zvládne a pritom vyzerá sexi? 

Pre akčné dievčatá: S funkčným tréningom bude telo nielen štíhle, ale i funkčné
3. DEC 2016

Čo ti napadne ako prvé, keď sa povie funkčný tréning? Azda najjednoduchšou definíciou je, že robí tvoje telo lepšie funkčným. To je v dnešnej dobe veľmi dôležité, pretože mnohí majú problém urobiť niekoľko krokov navyše, o pravidelnom cvičení ani nehovoriac. V dôsledku toho sú ľudské svaly oslabené alebo naopak, preťažené. Určite si počula o „syndróme počítačových rúk“, teda bolesti v oblasti predlaktia či ramien, ktoré sú spôsobené dennodenným vysedávaním pri počítači.

Jedným cvikom posilníš viac svalových skupín

Už vieš, že funkčný tréning zlepší funkčnosť tvojho tela. Ako je to možné? „Funkčný tréning v mojom ponímaní je niečo, pri čom jedným cvikom posilníš viac vecí naraz. Jedným pohybom dokážeš posilniť brucho, ruky a možno aj nohy naraz,“ vysvetľuje kondičný tréner Marek Granát.

Plusov tohto tréningu je však oveľa viac. Je síce možné pri cvičení využiť aj rozličné pomôcky, no nie je to potrebné.  „Primárne využívam vlastné telo na to, aby som dokázal urobiť čokoľvek. Stačia dva metre štvorcové na to, aby som precvičil kompletne celé telo,“ hovorí tréner. Keď sa dostaneš do stavu, že cvičenie s vlastnou váhou ti postačovať nebude, môžeš si ho sťažiť použitím športového náčinia. To ti pomôže ešte viac napredovať, napríklad v dynamike či rýchlosti, teda v zlepšovaní funkčnosti. Navyše vďaka funkčnému tréningu môžeš spaľovať i rysovať. Tu je však potrebné pracovať s intenzitou tréningu a tiež upraviť stravovacie návyky.

Kameňom úrazu môže byť technika a dýchanie

Aj pri funkčnom tréningu platí, že si treba dobre osvojiť základy. Tie spočívajú v naučení sa správnej techniky jednotlivých cvikov a tiež dýchania. Nesprávna technika a chyby v dýchaní môžu pokusy o napredovanie sabotovať, preto je lepšie nenechať nič na náhodu a začať pod dohľadom fitnes trénera. Veď len pri drepe sa dá narobiť chýb ako maku. Stačí nesprávne postavenie chodidiel, dvíhane piet či prílišné predkláňanie sa a drep už nie je drepom. Pri výpadoch to nie je inak. Cvičenci  ich robia buď príliš rýchlo, alebo sa predkláňajú, či vychyľujú do strán. Nezaraď sa medzi nich, choď na to od samého začiatku správne!

Koľko času venovať jednému cviku?

Nie je možné jednoznačne určiť, koľko sa máš jednotlivým cvikom venovať. „Sú jednoduché alternatívy, pri ktorých vykonávaš daný cvik 30 sekúnd a rovnaký čas odpočívaš. 30 sekúnd je zanedbateľná doba, nech už ide o ktorýkoľvek cvik,“ radí tréner.

Ktoré cviky nesmú vo funkčnom tréningu chýbať?

Funkčné cviky sú cviky, ktoré zapájajú viacero svalových skupín a sú pre telo prirodzené, teda vychádzajú z bežného života. Ktoré by si mala rozhodne vyskúšať?

Výpady

FT výpady
Doska

FT doska

Doska s vystretými rukami a vytáčaním sa do strán

FT doska

Drepy

FT drepy
V rámci seriálu pre akčné dievčatá ti každý týždeň predstavíme zaujímavé druhy cvičení, ktoré ťa môžu inšpirovať. Nuž a o tom, že mladá dáma má vyzerať skvelo stále, niet pochýb. Platí to aj pre cvičenie. Trendy outfity, určené mladým kočkám,  vhodné na rozličné cvičenia, nájdeš v novej kolekcii adidas Stellasport.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Pre akčné dievčatá: staň sa nebezpečnou a sexi vďaka crossboxuPre akčné dievčatá: Staň sa nebezpečnou a sexi vďaka crossboxu

Crossbox ti dá viac ako len intenzívne kardio a funkčné cviky. 

 

Pre akčné dievčatá: v kurze je pevné a nie vychudnuté teloPre akčné dievčatá: V kurze je pevné a nie vychudnuté telo

Mladé baby sa často ženú za „dokonalosťou“ tiel vychudnutých modeliek. Lenže krása sa ukrýva v zdravom a vyšportovanom tele. Prečo sa oplatí cvičiť?

 

Pre akčné dievčatá: s bosu si dáš poriadne do telaPre akčné dievčatá: S bosu si dáš poriadne do tela

Nudia ťa klasické drepy, výpady či „brušáky“? Cvič ich s cvičebnou pomôckou bosu. Získaš krajšie, pevnejšie a príťažlivejšie telo a aj sebavedomie. 


Anketa

Posilňujete svoju imunitu v jeseni?

Áno, jem viac ovocia a zeleniny.
Áno, užívam výživové doplnky.
Jem zdravo a cvičím po celý rok.
Nie, nerobím pre to nič výnimočné.

Celkom hlasovalo: 89

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Pre akčné dievčatá: S funkčným tréningom bude telo štíhle a sexy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

AngelikaTruskova
AngelikaTruskova
 22.8.2019 10:09

Super článok, ja rada cvičím v pohodlnom oblečení, toto si veľmi pochvaľujem ... <a href="https://www.modneveci.sk/zena/damske-oblecenie/teplakove-supravy-teplaky-mikiny-damske">www.modneveci.sk</a>