Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Trénerka vysvetľuje, ako bude vyzerať príprava na 10 km beh

Nikola Danišová

Simona bude trénovať bežcov a pomáhať im pri zdolávaní desaťkilometrovej trate. Pridajte sa aj vy! Naučí vás správne behať, stravovať sa a navyše vás aj motivuje.

Ako bude vyzerať príprava na 10 km beh vysvetľuje trénerka
16. JUN 2015

Na úlohu trénerky sa Simona veľmi teší. „Mám rada stretávanie sa so super ľuďmi a prácu s nimi, keď je vidieť, že ich beh baví. Dievčatá sú perfektne motivované a odhodlané,“ hovorí Simona. Tréning musí mať podľa nej zmysel a progres. Dievčatá budú mať aspoň jedenkrát do týždňa intervalový a tempový tréning. Simona bude dohliadať na to, aby mali správnu bežeckú techniku, aby sa im behalo ľahšie, komfortnejšie a úspornejšie. „Bude treba aj trošku disciplíny, ale stále by som v tom chcela zanechať pozitívnu náladu a radosť z pohybu,“ dodáva Simona.

Ako bude prebiehať tréning

Tréningy budú prebiehať spoločne utorky a štvrtky. „Okrem toho v piatok budeme chodiť s babami na tartan do Retra, kde budeme mávať intervalové tréningy,“ dodáva Simona. Cez víkendy, keď si všetci nájdu spoločný čas, majú naplánované dlhšie behy. Do tréningu bude vždy zaradená rozcvička, bežecká abeceda a na konci strečing.

Tréning nie je fixovaný za každú cenu      

„Je pre mňa dôležité vedieť, aké majú pocity z behu. Či cítili únavu, bolesť, či majú pracovný stres alebo iné problémy, ktoré môžu tréning dosť ovplyvniť. Podľa toho potom vieme tréningy aj úplne zmeniť. Pri športe treba byť na seba prísny, ale tiež vedieť, kedy treba zvoľniť, zmierniť, či niečo zmeniť,“ konštatuje trénerka.

Začiatočníci neváhajte a pridajte sa tiež      

K tréningom sa môžu zapojiť aj takí, ktorí nechodia pravidelne behávať. Trénerka Simona rozlišuje medzi začiatočníkmi a medzi pokročilými, ktorým ide o zabehnutie dobrého času. „Pre tých, ktorí sa nezameriavajú na čas a chcú zabehnúť len tých desať kilometrov, znižujeme napríklad náročnosť a intenzitu tréningov. Tiež nie sú potrebné behy dlhšie ako šesť až osem kilometrov. Ak sa na to dáte a bude to váš prvý desaťkilometrový pretek, zažijete množstvo endorfínov, šťastia a hrdosti, keď prejdete cieľom,“ dodáva trénerka Simona.

trénerka simona

Začiatočníci nemusia mať vôbec strach, či pociťovať neistotu. Práve naopak, spoznáte mnoho nových ľudí, urobíte niečo pre svoje zdravie, budete mať zo seba dobrý pocit. Tiež posúvate svoje hranice, budujete sebavedomie a prekonávate sami seba. Budete sa vedieť lepšie koncentrovať, schudnete alebo si hmotnosť udržíte.

Správna technika je dôležitá

Vďaka trénerke, ktorá vám bude bezplatne k dispozícii, zistíte, v čom pri behaní robíte chybu. „Každý má svoju techniku, ktorá sa často len veľmi ťažko mení a mnoho ráz ešte zhorší výkon. Chybám by sme však mali predchádzať. Medzi tie najčastejšie, až priam učebnicové, patrí napríklad násilný došľap na pätu alebo špičku, hrbenie sa, čím sa zhoršuje dýchanie a zabraňujeme tak dostatočnému naplneniu pľúc vzduchom, prisilné hýbanie celým telom do strán, zlý uhol rúk či strata rovnováhy,“ upozorňuje Simona. Pomocou jej rád sa naučíte správnu techniku behu, čo je veľmi dôležité nielen pre výkon, ale aj pre zdravie.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Trénerka vysvetľuje, ako bude vyzerať príprava na 10 km beh

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.