Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Posilnite vnútorné svaly pilates cvičeniami

Tinka

Mnohokrát sa pri cvičení stáva, že zabúdame na precvičenie vnútorných svalov, ktoré držia naše telo pohromade. Prečo a ako by sme mali precvičiť neviditeľné (vnútorné) svaly?

pilates cvicenie
12. JUL 2011

Vedeli ste, že práve mozog má prirodzený spôsob kontroly našich svalov? A práve pilates cvičenie navrhnuté majstrom Pilatesom vyžaduje koncentráciu a presné prevedenie cvikov. Správnym opakovaním týchto cvikov naladíme proprioceptívne systémy a učíme sa tak mentálnemu sústredeniu.

Podstatou pilatesovej metódy je rozvíjať všetky svaly rovnomerne a pôsobiť nielen na tie dobre známe a viditeľné svalové skupiny, ale aj na svaly hlboko ukryté pod, za i medzi nimi. Inými slovami, pri cvičení sa pracuje aj svnútornými svalmi, pretože práve tieto tzv. neviditeľné – spevňujúce svaly nám držia našu kostru.

Ak teda pri cvičení zanedbáme práve tieto spevňujúce (neviditeľné) svaly, tie zoslabnú, poddajú sa gravitácii a následne dochádza k nerovnováhe svalových skupín. Taktiež zlé držanie tela, ktoré je týmto spôsobené, môže ovplyvňovať aj činnosť našich vnútorných orgánov.

Pilates cvičenie je jedna z najúčinnejších cvičebných programov zameraný na rovnomerné vyváženie povrchových a hlbokých svalov ľudského tela, udržanie telesnej kondície, zlepšenie pohybového aparátu ako aj zdokonalenie správneho postoja i pohybovej koordinácie.

O čom hovoríme, ak spomíname svalovú disbalanciu?

Zo začiatku sa Vám niektoré pilatesove cviky môžu zdať príliš ťažké. Nohy sa Vám budú chvieť a bude sa Vám chcieť prestať cvičiť. Možno pocítite aj mierne kŕče. Toto všetko sú príznaky, ktoré upozorňujú na nerovnováhu svalových skupín vo vašom tele, na nedostatok sily, koordinácie, flexibility. Ide o tzv. svalovú disbalanciu.

Ide o nerovnováhu, alebo nerovnomernosť medzi svalovými skupinami. A to medzi vnútornými a povrchovými svalmi. Ako sme si už vyššie spomínali, povrchové sú tie, ktoré priamo vidíme a vnútorné zasa tie, ktoré hneď nevidíme, ale práve tie nám držia takpovediac telo pohromade.

Ako dobrý príklad možno uviesť priamy brušný sval. Keby sme ho neposilňovali, má tendenciu ochabovať a teda podliehať aj gravitácii.

K odstráneniu tejto svalovej disbalancie sú nutné štyri činnosti:

  • Ponaťahovať skrátené, tzv. posturálne svaly (horný trapézový sval, prsný sval, biceps, bedrovo – driekové svaly, iliopsoas, hamstringy – zadná strana stehien, lýtka)
  • Posilňovať ochabnuté svaly, tzv. fázické svaly (medzilopatkové, brušné – najmä priame, sedacie, triceps, kvadricepsy – predná strana stehna). No nielen pohybujúcu skupinu svalstva, ale aj spevňujúce svaly.
  • Opravovať všetky odchýlky od správneho držania tela (príliš podsadená, alebo naopak vystrčená panva, guľaté ramená)
  • Posilovať a spevňovať strednú časť tela (powerhouse – centrum tela)

 

Ak túžite mať pekne pevné telo, je potrebné aby ste sa venovali aj precvičovaniu hlbokému stabilizačnému systému. Nielen povrchovému svalstvu. A na to je pilates cvičenie ako stvorené.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Posilnite vnútorné svaly pilates cvičeniami

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.