Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Bolí vás často chrbát? Tento problém vyrieši pilates

Nikola Danišová

Bolesť chrbta nie je v dnešnej dobe ničím výnimočným. Vďaka dlhodobej a častej práci za počítačom dnes čoraz viac postihuje mladých ľudí a aj deti. 

Bolí vás často chrbát? Tento problém vyrieši pilates
25. NOV 2015

„Pilatesove cvičenia predstavujú originálny koncept cvičenia, ktorý aktivuje nielen povrchové, ale aj hlboké svaly,“ vysvetľuje MUDr. Kazimír a ďalej upresňuje, že „cviky sú navrhnuté neobvyklým spôsobom a precvičujú nielen chrbát či brucho, ale aj končatiny a panvové dno. Spolu s nácvikom dýchania sa zlepší kapacita hrudníka a do pľúc sa dostane pri bežných aktivitách viac kyslíka.“

Prečo je práve pilates vhodný na posilnenie chrbta?

„Pilatesove cvičenia poznáme už viac ako 100 rokov a nikdy nezlyhajú,“ vysvetľuje MUDr. Kazimír. „Systém funguje spoľahlivo iba vtedy, keď sa cvičí individuálne s vyškoleným fyzioterapeutom, tak ako bola gymnastika Josephom Pilatesom navrhnutá,“ dodáva.

Nepodceňujte hlboké vnútorné svaly        

„Pod povrchovými chrbtovými svalmi sa skrývajú veľmi dôležité hlboké svalové štruktúry, ktoré bývajú u ľudí časom oslabené. Chrbtica tak nemá vnútornú  ,výstuž᾿, tlak na platničky sa zvyšuje a postupne prichádzajú prvé bolesti a blokády chrbtice.“ Ďalej dodáva, že podobná situácia je aj s brušnými hlbokými svalmi, ktoré nedokážu stabilizovať panvu. Je vedecky dokázané, že pre chrbticu bez bolestí je dôležitá kvalita nielen povrchových, ale aj hlbokých svalov trupu.

Pilates pomôže aj pri rehabilitácii chrbtového svalstva

Slovenskí lekári MUDr. Július Kazimír a MUDr. Monika Klenková modifikovali pilates do rehabilitačného systému PILATES MEDICAL a preukázali úspešnosť tohto cvičenia v rehabilitácii. Správne nacvičené cviky môžu s istotou pomôcť pri bolestiach chrbtice.

Sprvu by ste mali cvičiť 4-krát do týždňa a prvé výsledky sa dostavia už po dvoch týždňoch. MUDr. Kazimír konštatuje, že si klienti systém cvičenia obľúbia a pre mnohých z nich sa stane Pilatesova metóda akousi závislosťou.  Pokiaľ sa rozhodnete prihlásiť na lekcie pilatesu, spravidla sa absolvuje desať lekcií. Na každej z nich sa cvičenec naučí nové cviky, ktoré potom precvičuje aj doma.

Aké cviky pilates nám pomôžu posilniť chrbát? 

Máme pre vás niekoľko trikov, ako si uvoľniť chrbát počas náročného dňa v kancelárii, keď sa neustále hrbíme za počítačom. Videá vám ukážu nenáročné a ľahké pilatesove cviky, ktoré môžete vykonávať napríklad aj priamo v kancelárii. Po ich precvičení sa vám stuhnuté svaly uvoľnia a budete sa cítiť lepšie.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Pilakalajoga: len 20 minút denne pre zdravie, krásu, vitalitu a duševnú pohoduPilakalajoga: len 20 minút denne pre zdravie, krásu, vitalitu a duševnú pohodu

Je to spojenie pilatesu, kalanetiky, jogy a autorkiných 25-ročných skúseností cvičenia s touto metódou v praxi. 

 

Spestrite svoj tréning brušných svalov pilatesomSpestrite svoj tréning brušných svalov pilatesom

Keď chceme dosiahnuť krásne a vypracované brušné svaly, je potrebné precvičovať aj vnútorné svalstvo brušnej dutiny.

 

Joga prináša úľavu od bolesti chrbtaJoga prináša úľavu od bolesti chrbta

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta sú oslabené svaly stredu tela a tendencia nášho tela „ukladať“ stres v oblasti krčnej chrbtice a trapézových svalov. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bolí vás často chrbát? Tento problém vyrieši pilates

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.