Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Beh a silový tréning. Aké cviky si vybrať?

Milujete beh a neviete, na ktoré posilňovacie cviky sa v rámci svojich tréningov zamerať? Tréner Michal Pataky vám vo videách predstaví tie najúčinnejšie. 

Beh a silový tréning. Aké cviky si vybrať?
19. MÁJ 2016

Ak patríte medzi milovníkov behu, máte tú výhodu, že nie ste limitovaní otváracími hodinami vo fitcentre a navyše na beh nepotrebujete ani žiadne špeciálne vybavenie (okrem kvalitných bežeckých topánok). Lenže určite si uvedomujete aj to, že k behu je dobré zvoliť si aj nejaké kompenzačné cvičenie, ako napríklad plávanie či posilňovanie.

Je však silový tréning skutočne vhodný aj pre bežcov? „Ja tvrdím, že len behať nestačí. Treba popritom aj posilňovať. Odporúčam využívať hlavne základné silové cvičenia, ako sú drepy alebo výpady a k tomu špecifické cvičenia, ktoré sú svojím pohybom podobné behu, napríklad rozličné výstupy alebo výbehy do kopcov a schodov. Určite neodporúčam klasický ,bodybuilderský᾿ tréning na strojoch,“ radí kondičný tréner Michal Pataky. Takémuto tréningu je dobré venovať sa aspoň dva razy týždenne.

Posilňovacie cviky vhodné pre bežcov

Drepy

Drepy osobitne predstavovať netreba. Avšak pri ich vykonávaní si treba dať pozor na to, aby kolená nôh nepresahovali prsty na nohách. Postačia vám tri série po 10 opakovaní. Drepy môžete vykonávať aj s činkami alebo ich robiť s výskokom.


Zdroj video: wwwy.youtube.com

Výpady

Aj pri robení výpadov si treba dať pozor na správnu techniku. Najčastejšou chybou býva, že výpady sa robia príliš rýchlo alebo dochádza k predkláňaniu trupu. Výpady robíme jednou i druhou nohou po 10 opakovaní v troch sériách.


Zdroj video: wwwy.youtube.com

Most

Tento cvik je zameraný na posilnenie svalov zadku a zadných stehenných svalov. V najvrchnejšej pozícii sa snažte vytrvať aspoň niekoľko sekúnd. Pozor na správne dýchanie – výdych vykonávame pri zdvíhaní panvy nahor.


Zdroj video: wwwy.youtube.com

Doska

Doska je veľmi užitočným komplexným cvikom aj pre bežcov. Snažte sa vydržať čo najdlhšie a cvik zopakovať niekoľkokrát za sebou. Takisto môžete skúsiť aj náročnejšie varianty dosky.

Základný variant


Zdroj video: wwwy.youtube.com

Variácie dosky


Zdroj video: wwwy.youtube.com

Horolezec

Ďalší cvik z kategórie komplexných ocenia všetci bežci bez rozdielu. Pri jeho vykonávaní si treba dať pozor na to, aby telo tvorilo priamu líniu. Robíme tri série po 20 opakovaní.


Zdroj video: wwwy.youtube.com

Spracované v spolupráci s Michalom Patakym, ktorý je zakladateľom protrening.sk – eshopu pre športovcov a skúseným trénerom. Zároveň je autorom blogu michalpataky.com

Zdroj foto: adidas

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Behám a chcem schudnúť. čo a kedy jesť?Behám a chcem schudnúť. Čo a kedy jesť?

Ak ste začali behať, pretože chcete schudnúť, ale neviete si správne zvoliť a načasovať jedlo, poradí vám výživový poradca Ing. Libor Javro.

 

6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili6 výhod behu, o ktorých ste možno netušili

To, že beh posilňuje kardiovaskulárny systém a imunitu, znižuje cholesterol v krvi a vysoký tlak, vieme všetci. 

 

Šprinty zlepšia kondičku a pomôžu schudnúťŠprinty zlepšia kondičku a pomôžu schudnúť

Šprinty šetria čas, podieľajú sa na zlepšení kondície, pomáhajú pri zhadzovaní kíl a znižujú riziko vzniku metabolického syndrómu.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Beh a silový tréning. Aké cviky si vybrať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.