Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Ako začať s posilňovaním a neublížiť si?

Prebiehajú vám mysľou otázky, ako napríklad, či nie ste veľmi tučný, alebo chudý, alebo slabý, alebo či sa vám nebudú kvôli tomu smiať? 

Ako začať s posilňovaním a neublížiť si?
6. OKT 2016

Určite sa nemusíte báť, väčšina návštevníkov posilňovne sú rovnakí ľudia ako vy. Do posilňovne si chodia zacvičiť, vytvarovať si postavu, zrelaxovať sa alebo si zlepšiť zdravotný stav. Veľmi dôležité je však s cvičením začať premyslene a nie nárazovo. Mohli by ste totižto urobiť chybu, ktorou by ste si posilňovanie znechutili.

Ako sa zbaliť do fitcentra?

Do tašky si zabaľte pohodlné tričko na cvičenie, tepláky alebo krátke nohavice a pevnú obuv (zabudnite na cvičenie v žabkách alebo naboso – riskujete úraz, ak náhodou zakopnete o niečo kovové, čoho je v posilňovni naozaj veľa, alebo ak by vám niečo na nohu spadlo). Určite nezabudnite na jeden uterák, ktorý budete používať ako podložku priamo pri cvičení a druhý, ktorý použijete po sprche. Pridajte aj hygienické potreby a vodu. Veľmi vhodné sú aj rukavice do posilňovne (kvôli hygiene a bezpečnosti).

Ako začať tréning?

V prvom rade sa musíte rozohriať. Využite nato stepper, bežecký pás alebo rotoped v trvaní 10 minút. Následne vykonajte dynamický strečing (pri tomto strečingu sa rozohrejú a premažú všetky hlavné kĺby tela). Až po týchto úkonoch môžete začať so samotným tréningom.

Tréning

Počas tréningu je vhodné precvičiť celé telo. Postupujte systematicky, od chrbta cez prsia, ramená, tricepsy, bicepsy, až k nohám. Brucho si nechávajte na záver. Odporúčam vám si na prvých pár tréningov zaplatiť osobného trénera, ktorý vám vykonávanie jednotlivých cvikov predvedie a dá pozor, aby ste si ich aj naučili správne vykonávať. Veľmi dobré je aj nechať si vypracovať tréningový plán, ktorý vám zabezpečí, že nebudete behať náhodne od jedného stroja k druhému.

Ako ukončiť tréning?

Ak je vaším cieľom chudnutie, po tréningu si ešte zaraďte aktivitu, napr. na bežeckom páse v trvaní 20 minút. Úplne na záver pretiahnite celé telo pomocou statického strečingu. Tento strečing napomáha lepšej regenerácii svalov.

Okrem hore uvedených tipov sú aj ďalšie veci, ktoré je veľmi dobré osvojiť si a brať ich ako samozrejmosť:

  • Pri cvičení na lavičkách a strojoch používajte uterák.
  • Ak máte s čímkoľvek problémy, nebojte sa spýtať obsluhy.
  • Činky a závažia vždy vracajte na pôvodné miesto.
  • Nesnažte sa s nikým počas cvičenia debatovať, vtedy je treba sa sústrediť iba na správne prevedenie pohybu a dýchanie.
  • V posilňovni sa snažte si nesadať, prišli ste tam predsa cvičiť a nie oddychovať.

Hoci vám tieto pravidlá môžu pripadať trochu fádne, ak si ich osvojíte, nebudete mať s navštevovaním posilňovne problémy a bude vám prinášať iba radosť a chcené výsledky. 

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

10 cvikov s vlastnou váhou na spálenie tuku10 cvikov s vlastnou váhou na spálenie tuku

Spáliť tuky a vyrysovať svaly môžete zvýšením vášho metabolizmu – možností je viacero. 

 

Tréning s trx pre krajšie a pevnejšie teloTréning s TRX pre krajšie a pevnejšie telo

Cvičenie s TRX patrí v dnešnej dobe k top pohybovým aktivitám. Ak si chcete vybudovať pekné telo za minimálny čas, určite by ste sa tomu nemali vyhýbať.

 

Skvelé cviky pre tých, ktorí radi cvičia s bosuSkvelé cviky pre tých, ktorí radi cvičia s bosu

Na to, aby ste dosiahli pekne vypracované telo, je veľmi dôležité pri cvičení nezabúdať na hlboký stabilizačný systém.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako začať s posilňovaním a neublížiť si?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.