Vyformuj sa do plaviek za 28 dní­ v BIKINI VÝZVE

Rodičia, vyžeňte deti od televízie a počítača. Potrebujú pohyb!

Mirka

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by deti nemali denne tráviť viac ako dve hodiny pozeraním televízie a sedením za počítačom. Aj v rámci tohto času sú potrebné prestávky, počas ktorých sa dieťa hýbe.

Rodičia, vyžeňte deti od televízie a počítača. Potrebujú pohyb!
15. FEB 2013

Počet detí s nadváhou, obezitou a s nimi spojenými zdravotnými problémami narastá do enormných rozmerov. Preto je nevyhnutnosťou viesť deti k pohybu od útleho veku. Táto zodpovednosť je v prvom rade na rodičoch!

Aktívne deti sú zdravšie a pozornejšie

Nedostatok pohybu má za následok rad fyzických i psychických nevýhod, ktoré v čase dospievania a dospelosti naberajú na intenzite. Existuje predpoklad, že pohybové návyky, ktoré deti získajú v detstve, si prenesú aj do dospelosti.

Je dokázané, že deti, ktoré sa pravidelne hýbu, trpia len zriedka nadváhou alebo obezitou. Športová aktivita je prevenciou cukrovky 2. typu, zvýšenej hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Deti, ktoré športujú, sú šťastnejšie, sebavedomejšie, netrpia úzkosťou ani depresiami. Šport prospieva kostiam, svalom a zlepšuje držanie tela. Tieto deti dosahujú lepšie výsledky v škole a sú sústredenejšie.

Ako deti zapojiť do pohybových aktivít?

Pohyb neznamená len samotnú športovú aktivitu. Ak sa vám podarí dieťa zapojiť do domácich prác, aktivít v záhradke či do umývania auta, aj tieto činnosti sú pre zdravie prínosom. Ďalšie možnosti, ako naučiť dieťa láske k pohybu, sú:

  • Naučte dieťa pozerať sa a realizovať pohyb ako zábavnú aktivitu. Nemalo by ju vnímať ako povinnosť, ale ako hru.
  • Rodina je základ, preto by ste mali voľné chvíle venovať športu spolu s deťmi. Vezmite deti do prírody, zoologickej záhrady, zahrajte si s nimi futbal alebo minigolf.
  • Torta a hračky na meniny alebo narodeniny sú v poriadku, ale niečo podstatné k nim chýba. Venujte dieťaťu obruč, švihadlo, loptu, trampolínu na skákanie a nemusíte sa báť, že bude mať málo pohybu.
  • Dieťa potrebuje pozitívny príklad! Ak pravidelne cvičíte alebo sa venujete nejakému športu, dieťa vidí vo vás pozitívny príklad a motiváciu. Pokiaľ sa dá, občas ho vezmite na hodinu zumby či aerobicu.
  • Pokiaľ existuje možnosť, snažte sa s deťmi chodiť pešo alebo na bicykli. Auto uľahčuje život, ale zároveň robí ľudí pohodlnejšími. Položte si otázku, či nie je možné aspoň dvakrát týždenne zájsť do škôlky s dieťaťom po vlastných?

 

deti a pohyb

Čím viac, tým lepšie... Koľko je však nevyhnutné?

Podľa odborníkov je potrebné, aby dieťa v predškolskom veku  vykonávalo denne 60 minút plánovanej fyzickej aktivity a ďalšia hodina by mala patriť pohybovým hrám a voľnej činnosti. Pre školáka platí – hodina pohybu denne! Ak nie je možné, aby išlo o súvislých 60 minút aktivity, rozdeľte tento čas na niekoľko fáz, počas ktorých sa dieťa bude hýbať. Dôležité je rozvíjať tri prvky – silu, flexibilitu a vytrvalosť.

Zdroj: www.pbs.org


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rodičia, vyžeňte deti od televízie a počítača. Potrebujú pohyb!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3346
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.