Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Rodičia, vyžeňte deti od televízie a počítača. Potrebujú pohyb!

Mirka

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by deti nemali denne tráviť viac ako dve hodiny pozeraním televízie a sedením za počítačom. Aj v rámci tohto času sú potrebné prestávky, počas ktorých sa dieťa hýbe.

Rodičia, vyžeňte deti od televízie a počítača. Potrebujú pohyb!
15. FEB 2013

Počet detí s nadváhou, obezitou a s nimi spojenými zdravotnými problémami narastá do enormných rozmerov. Preto je nevyhnutnosťou viesť deti k pohybu od útleho veku. Táto zodpovednosť je v prvom rade na rodičoch!

Aktívne deti sú zdravšie a pozornejšie

Nedostatok pohybu má za následok rad fyzických i psychických nevýhod, ktoré v čase dospievania a dospelosti naberajú na intenzite. Existuje predpoklad, že pohybové návyky, ktoré deti získajú v detstve, si prenesú aj do dospelosti.

Je dokázané, že deti, ktoré sa pravidelne hýbu, trpia len zriedka nadváhou alebo obezitou. Športová aktivita je prevenciou cukrovky 2. typu, zvýšenej hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Deti, ktoré športujú, sú šťastnejšie, sebavedomejšie, netrpia úzkosťou ani depresiami. Šport prospieva kostiam, svalom a zlepšuje držanie tela. Tieto deti dosahujú lepšie výsledky v škole a sú sústredenejšie.

Ako deti zapojiť do pohybových aktivít?

Pohyb neznamená len samotnú športovú aktivitu. Ak sa vám podarí dieťa zapojiť do domácich prác, aktivít v záhradke či do umývania auta, aj tieto činnosti sú pre zdravie prínosom. Ďalšie možnosti, ako naučiť dieťa láske k pohybu, sú:

  • Naučte dieťa pozerať sa a realizovať pohyb ako zábavnú aktivitu. Nemalo by ju vnímať ako povinnosť, ale ako hru.
  • Rodina je základ, preto by ste mali voľné chvíle venovať športu spolu s deťmi. Vezmite deti do prírody, zoologickej záhrady, zahrajte si s nimi futbal alebo minigolf.
  • Torta a hračky na meniny alebo narodeniny sú v poriadku, ale niečo podstatné k nim chýba. Venujte dieťaťu obruč, švihadlo, loptu, trampolínu na skákanie a nemusíte sa báť, že bude mať málo pohybu.
  • Dieťa potrebuje pozitívny príklad! Ak pravidelne cvičíte alebo sa venujete nejakému športu, dieťa vidí vo vás pozitívny príklad a motiváciu. Pokiaľ sa dá, občas ho vezmite na hodinu zumby či aerobicu.
  • Pokiaľ existuje možnosť, snažte sa s deťmi chodiť pešo alebo na bicykli. Auto uľahčuje život, ale zároveň robí ľudí pohodlnejšími. Položte si otázku, či nie je možné aspoň dvakrát týždenne zájsť do škôlky s dieťaťom po vlastných?

 

deti a pohyb

Čím viac, tým lepšie... Koľko je však nevyhnutné?

Podľa odborníkov je potrebné, aby dieťa v predškolskom veku  vykonávalo denne 60 minút plánovanej fyzickej aktivity a ďalšia hodina by mala patriť pohybovým hrám a voľnej činnosti. Pre školáka platí – hodina pohybu denne! Ak nie je možné, aby išlo o súvislých 60 minút aktivity, rozdeľte tento čas na niekoľko fáz, počas ktorých sa dieťa bude hýbať. Dôležité je rozvíjať tri prvky – silu, flexibilitu a vytrvalosť.

Zdroj: www.pbs.org


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Rodičia, vyžeňte deti od televízie a počítača. Potrebujú pohyb!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.