Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Zbavte sa zlého držania tela a vyhnite sa bolesti

Nikola Danišová

Bolieva vás chrbát? Nepomáha vám cvičenie? Oliver Kuchta vám vysvetlí,čo všetko spôsobuje zlé držanie tela a poradí, čo s tým. 

Zbavte sa zlého držania tela a vyhnite sa bolesti
29. DEC 2015

 

Čo si môžeme spôsobiť zlým držaním tela?

„Pri nedostatočnej starostlivosti o pohybový aparát dochádza veľmi rýchlo k poruche svalovej rovnováhy. Pri často opakovaných pohyboch sa určité telesné štruktúry preťažujú. Potom vzniká asymetria v okolitých kĺboch,“ vysvetľuje Oliver Kuchta, osobný fitnes tréner. Ďalej Oliver ďalej upozorňuje, že niektoré svalové skupiny majú tendenciu k preťaženiu, iné k oslabeniu.

Preto platí, že telo je silné len tak, ako je silné jeho najslabšie miesto. Variabilita pohybu a správne držanie tela je teda veľmi dôležité. Podľa Olivera sa najčastejšie dopúšťame nedostatku všestranného pohybu, alebo príliš jednostrannému vykonávaniu pohybových aktivít. V neposlednom rade na držanie tela má vplyv aj kvalita a spôsob výživy.

Ako správne držať telo?     

„Držanie tela je proces, ktorý je súčasťou každého pohybu, ako je stoj, sed, chôdza, manuálna práca, šport a podobne. Rovnako dôležitý je fakt, že naše telo je neustále v interakcii s gravitáciou, a preto aj zdanlivo statická poloha, ako je stoj spojný, predstavuje v tele skutočne rozmanitý dynamický proces znovunadobudnutia stability,“ vysvetľuje Oliver a ďalej hovorí, že držanie tela si môžete predstaviť ako pohyby kostí, plávajúcich v mori mäkkých tkanív, ktoré sú u každého človeka jedinečné. Preto sa nedá opísať optimálny model sedu alebo stoja, ktorý by sa dal označiť ako správny a paušálne aplikovateľný.

Ako si poradiť so zlým držaním tela         

Podľa Olivera by sme jednoznačne mali zmeniť svoj stereotypný pohybový návyk, poprípade navštíviť fitnes centrum a poradiť sa s erudovaným trénerom. „Svaly vo všeobecnosti nepracujú izolovane, ale spolupracujú. Žiaden sval nemožno vyňať z celku. Súčasťou každej polohy či pohybu je dychový stereotyp. Kvalita dychového stereotypu sa podieľa na stabilizácii jednotlivých segmentov chrbtice, a tým prispieva k správnej funkčnosti pohybového aparátu,“ podrobnejšie vysvetľuje Oliver.

Správne vedené pravidelné cvičenie tak pomáha k zmierneniu alebo k úplnému odstráneniu problémov pohybového aparátu. Ďalej Oliver upozorňuje, že v prípade vážnejšieho problému s pohybovým aparátom, sa jednoznačne treba obrátiť na odborného zdravotného pracovníka. Na chrbticu by sme nemali zabúdať ani v spánku. Oliver upozorňuje najmä na kvalitu matracov: „Jednoznačne dôležité je používanie vhodných lôžok, matracov aj vankúšov s ohľadom na ich funkčnosť a vplyv na pohybový aparát.“

Ako máme teda správne precvičovať chrbticu?   

Oliver používa na nácvik trupovej stabilizácie penový valec: „Ľahnem si naň pozdĺž, na jednom konci mám krížovú kosť na druhom záhlaví. Ruky mám v predpažení, sústredím sa na opornú plochu chrbta, pričom sa zameriavam na stabilizačnú a dychovú funkciu bránice. Snažím sa udržať balans a nároky zvyšujem dvihnutím jednej nohy.“

Ako športovať pri problémoch s chrbticou         

Pri problémoch s chrbticou by sme sa mali vyhýbať športom, pri ktorých naša chrbtica trpí nárazmi. Je to napríklad jumping, ale aj vzpieranie s ťažkými váhami. Veľmi dobré je pre chrbticu napríklad plávanie. Oliver však upozorňuje, že ak máme problém s chrbticou, mali by sme v prvom rade navštíviť odborného zdravotného pracovníka. 

Kto je Oliver Kuchta? 

O Oliverovi si môžete prečítať v rozhovore, ktorý sme s nim robili. Inšpirujúci a vzdelaný človek, ktorého informácie majú svoju cenu. Rozhodne neprehliadnite!

Oliver Kuchta: Funkčný tréning uľahčí každodenný život

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

4 chyby, ktoré robíme pri cvičení kľukov4 chyby, ktoré robíme pri cvičení kľukov

Skoro každý ich pozná, no málokto ich má rád. A ešte menej ľudí vie, ako ich správne cvičiť.

 

Ako na pevný chrbát? stavte na extenzie chrbticeAko na pevný chrbát? Stavte na extenzie chrbtice

Extenzie chrbtice predstavujú izolovaný cvik pre vzpriamovače chrbtice, ktorý je veľmi dobrým doplnkom pre každého cvičiaceho, teda pre pokročilých a aj začiatočníkov.

 

Ako posilniť silu vášho jadra?Ako posilniť silu vášho jadra?

Ak chcete vo vašich výkonoch v posilňovni napredovať a máte snahu prekonávať samých seba, musíte si vybudovať pevné základy.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Zbavte sa zlého držania tela a vyhnite sa bolesti

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.