Dopraj si aktívny oddych na novom FIT POBYTE v X-Bionic 11.-13.11.

Prečo potrebujeme posilňovať centrum tela

Mirka

Powerhouse je kľúčom k zdravej chrbtici, oporou vnútorných orgánov a aj cestou k získaniu štíhleho pásu a rovného bruška!

Prečo potrebujeme posilňovať centrum tela?
26. SEP 2012

V čase, keď J. Pilates pracoval na zostave unikátnych cvičení, vychádzal zo svojej osobnej viery, že fyzické a duševné zdravie sú vzájomne prepojené. K tomu, aby táto filozofia fungovala v praxi, musel ju podporiť presnými princípmi, ktoré sú dnes neodmysliteľnou súčasťou Pilatesu. Bez koncentrácie, precíznosti, kontroly, dýchania, centra sily, izolácie a rutiny by Pilates nebol skutočným Pilatesom, aký poznáme dnes.

Vďaka týmto princípom sa Pilates odlišuje od iných športov. V Pilatese sa kladie veľký dôraz na kvalitu vykonávaného pohybu, človek sa nemusí trápiť nekonečným opakovaním jedného cviku.

Dnes sa zameriame na jeden z najznámejších a najviac spomínaných princípov Pilatesu – POWERHOUSE resp. centrom sily, nazývaným aj stred tela.

POWERHOUSE a jeho podstata

Skôr ako si odpovieme na otázku, prečo je centrum sily dôležité, musíme vedieť, ktorá časť tela tvorí POWERHOUSE. Centrom sily je podľa Pilatesa vlastne stred tela, čiže ide o oblasť, ktorá siaha od spodných rebier po hornú časť lonovej kosti. Ak by sme chceli byť konkrétnejší, ide o brušné svalstvo, panvové dno, dolnú časť chrbta, zadok a tiež svaly, ktoré sa nachádzajú okolo bedrových kĺbov. V dnešnom ponímaní, podľa najnovších poznatkov fyzioterapeutov, je POWERHOUSE tvorený priečnym svalom brucha, bránicou, hlbokými svalmi pozdĺž chrbtice a panvového dna.

Centrum tela je v podstate miesto, kde sa sústreďuje sila a energia. Z tejto pozície vychádzajú takmer všetky Pilates cvičenia a je predpokladom k zvládnutiu ďalších pozícií. Rovnako sú z tohto miesta kontrolované všetky cvičenia.

Prečo je oblasť POWERHOUSE pre človeka dôležitá?

Centrum sily je miesto, odkiaľ vychádza pohyb a z tejto oblasti možno každý pohyb kontrolovať. Ak svaly v oblasti POWERHOUSE nepracujú efektívne, dochádza k problémom, ktorými sú zlé držanie tela, bolesť chrbta, skrátené svaly a pod.

POWERHOUSE pomáha chrbtici znášať záťaž celého tela a je tiež oporou pre vnútorné orgány. Jedinečnosť Pilatesu spočíva v tom, že sa sústreďuje najmä na „hlboké“ svaly, ktorým pri inom pohybe nevenujeme pozornosť. Tieto svaly sú však rovnako dôležité ako vonkajšie svaly, pretože sú oporou pre chrbticu, vnútorné orgány a zabezpečujú správne držanie tela. To však nie je všetko, pretože vďaka Pilates cvikom a precvičovaním svalov v oblasti POWERHOUSE získate príťažlivý pás, štíhle bruško, zbavíte sa bolesti chrbta a problém skrátených svalov vám zostane navždy cudzí.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo potrebujeme posilňovať centrum tela

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 3373
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.