Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Prečo potrebujeme posilňovať centrum tela

Mirka

Powerhouse je kľúčom k zdravej chrbtici, oporou vnútorných orgánov a aj cestou k získaniu štíhleho pásu a rovného bruška!

Prečo potrebujeme posilňovať centrum tela?
26. SEP 2012

V čase, keď J. Pilates pracoval na zostave unikátnych cvičení, vychádzal zo svojej osobnej viery, že fyzické a duševné zdravie sú vzájomne prepojené. K tomu, aby táto filozofia fungovala v praxi, musel ju podporiť presnými princípmi, ktoré sú dnes neodmysliteľnou súčasťou Pilatesu. Bez koncentrácie, precíznosti, kontroly, dýchania, centra sily, izolácie a rutiny by Pilates nebol skutočným Pilatesom, aký poznáme dnes.

Vďaka týmto princípom sa Pilates odlišuje od iných športov. V Pilatese sa kladie veľký dôraz na kvalitu vykonávaného pohybu, človek sa nemusí trápiť nekonečným opakovaním jedného cviku.

Dnes sa zameriame na jeden z najznámejších a najviac spomínaných princípov Pilatesu – POWERHOUSE resp. centrom sily, nazývaným aj stred tela.

POWERHOUSE a jeho podstata

Skôr ako si odpovieme na otázku, prečo je centrum sily dôležité, musíme vedieť, ktorá časť tela tvorí POWERHOUSE. Centrom sily je podľa Pilatesa vlastne stred tela, čiže ide o oblasť, ktorá siaha od spodných rebier po hornú časť lonovej kosti. Ak by sme chceli byť konkrétnejší, ide o brušné svalstvo, panvové dno, dolnú časť chrbta, zadok a tiež svaly, ktoré sa nachádzajú okolo bedrových kĺbov. V dnešnom ponímaní, podľa najnovších poznatkov fyzioterapeutov, je POWERHOUSE tvorený priečnym svalom brucha, bránicou, hlbokými svalmi pozdĺž chrbtice a panvového dna.

Centrum tela je v podstate miesto, kde sa sústreďuje sila a energia. Z tejto pozície vychádzajú takmer všetky Pilates cvičenia a je predpokladom k zvládnutiu ďalších pozícií. Rovnako sú z tohto miesta kontrolované všetky cvičenia.

Prečo je oblasť POWERHOUSE pre človeka dôležitá?

Centrum sily je miesto, odkiaľ vychádza pohyb a z tejto oblasti možno každý pohyb kontrolovať. Ak svaly v oblasti POWERHOUSE nepracujú efektívne, dochádza k problémom, ktorými sú zlé držanie tela, bolesť chrbta, skrátené svaly a pod.

POWERHOUSE pomáha chrbtici znášať záťaž celého tela a je tiež oporou pre vnútorné orgány. Jedinečnosť Pilatesu spočíva v tom, že sa sústreďuje najmä na „hlboké“ svaly, ktorým pri inom pohybe nevenujeme pozornosť. Tieto svaly sú však rovnako dôležité ako vonkajšie svaly, pretože sú oporou pre chrbticu, vnútorné orgány a zabezpečujú správne držanie tela. To však nie je všetko, pretože vďaka Pilates cvikom a precvičovaním svalov v oblasti POWERHOUSE získate príťažlivý pás, štíhle bruško, zbavíte sa bolesti chrbta a problém skrátených svalov vám zostane navždy cudzí.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo potrebujeme posilňovať centrum tela

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.