Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako Zumba dokáže liečiť

Zumba-party.sk

Zumba je skutočný fenomén. Vedeli ste, že dokáže dokonca i liečiť! Prečítajte si príbeh Coriny Gutierrez- ženy, ktorá od narodenia čelí neľahkému osudu a vďaka Zumbe je z nej vzor nejedného Zumba inštruktora.

Ako Zumba dokáže liečiť
27. JAN 2012

corina s tweensV miestnosti hrá energická latino hudba. Corina máva ramenami, tlieska rukami, natriasa hruďou a natáča sa zo strany na stranu. A keď sa cvičiaci na hodine Zumby zatočia, Corina v priebehu stotiny sekundy zatočí svojím invalidným vozíkom.

Corina sa narodila s chorobou osteogenesis imperfecta, známou aj pod názvom choroba krehkých kostí. Má 32 rokov, jej výška nie je ani 1 meter a tiež má ťažkú skoliózu. Napriek svojim fyzickým problémom získala vo februári 2011 licenciu na precvičovanie Zumby!

 

 „ Keď som sa stala inštruktorkou, rozhodla som sa, že je to len na mne, či prelomím bariéry a zmením tradičné uvažovanie ľudí, ktorí si myslia, že cvičiť môžu len zdraví ľudia“ hovorí Corina, ktorá žije v Texase. Osteogenesis imperfecta je genetická porucha kostí, ktorá ľahko spôsobuje zlomeniny kostí. V čase, keď mala Corina 15 mesiacov, zažila viac ako 200 zlomenín! Potom to už jej matka prestala počítať. Lekári neočakávali, že by sa mohla dožiť viac ako 7 rokov. Nedokáže chodiť, pretože jej chýba sila a rovnováha. Taktiež obrovské zakrivenie chrbtice obmedzuje jej funkcie pľúc.

corina liekZumbu po prvýkrát vyskúšala v septembri v roku 2010, pretože hľadala spôsob, akým by mohla zlepšiť svoje zdravie a tiež mala vždy rada tanec. Stačila jedna hodina a bola závislá! „ Bola to zábava.

Vôbec som si neuvedomovala, že cvičím“ hovorí Corina. Rýchlo sa naučila, ako prispôsobiť pohyby svojim vlastným schopnostiam. Po troch mesiacoch pravidelného cvičenia niekoľkokrát do týždňa si začala všímať zlepšenie svojho zdravotného stavu, ľahšie sa jej dýchalo, bola zrazu silnejšia, mala viac energie, zvýšil sa jej rozsah pohybu.

 

Povedala som si: „ Hej, ak to pomáha mne, určite je nás viac na vozíčku s podobnými problémami! Ukážem ľuďom, že to dokážeme. Dokážeme cvičiť aj s naším postihnutím“.

Čoskoro začala tvoriť svoje vlastné choreografie, dokonca ich aj natáčala a pridávala na portál YouTube. Jej videá sa stali obrovským hitom! Stovky fanúšikov (nielen na invalidnom vozíku) jej posielalo poďakovania, komplimenty a dokonca ju nazvali inšpiráciou.

corina s betom„Ja som iba rozmýšľala ako pomôžem vozíčkarom, nemyslela som, že tým budem pomáhať celému svetu“ hovorí. Všetko to povzbudzovanie od ľudí dospelo k tomu, že sa rozhodla stať Zumba inštruktorkou.

Momentálne precvičuje Zumbu dvakrát do týždňa v Enrique Barrera Community Center a jej veľkým snom je založiť si vlastné centrum na precvičovanie Zumby pre ľudí na vozíčku.

 

„Musela som byť kreatívna a rozmýšľať nad spôsobmi učenia Zumby a ešte stále sa učím“. Annette Martinez, Corinina Zumba inštruktorka, ktorá s ňou precvičuje a pomáha jej, ju veľmi chváli za jej pedagogické zručnosti. „ Je to veľmi energický človek a je ochotná skúsiť čokoľvek“ tvrdí Coronina inštruktorka Annette. „Nerozmýšľa nad tým. Proste ide a snaží sa zo všetkých síl“.

Corina presvedčila aj svojho priateľa, Erika Fernandeza, ktorý má tiež osteogenesis imperfecta a je na invalidnom vozíku, aby vyskúšal jej hodinu. "Keď som videl, že to dokáže ona, dokážem to aj ja. A bola úžasná! Malo to šmrnc. Predcvičovala a všetci na hodine kopírovali jej pohyby. Vedela presne, čo robí a užívala si to. “hovorí jej priateľ.

Corina je tiež motivačný rečník. Začala cestovať do Houstonu a ďalších miest, aby navštívila Zumba triedy, rozprávala sa so študentmi a motivovala ich.

V júni 2011 získala ocenenie „Zumba International Role Model Award“ počas celosvetového stretnutia inštruktorov Zumba instructor Convention za inšpirovanie ľudí, aby boli aktívnejší v zlepšovaní kvality života zvyšovaním povedomia o zdraví a fitnesse.

Jej priatelia o nej hovoria ako o živom zázraku. Nechýba jej životný elán, má neustále úsmev na tvári a tvrdí, že viera v Boha jej pomohla vyrovnať sa so svojím postihnutím. Jej posolstvo je jednoduché, hovorí: "Jediné obmedzenia, ktoré máš, sú tie ,ktoré si vytvoríš len Ty sám."

Ďakujeme Corine za možnosť zverejniť tento článok, má u nás veľký obdiv!

Aj vy chcete vyskúšať tento zázračný liek? Príďte si zacvičiť k odbornému partnerovi sekcie ZUMBA na Nevädzovu 3 v Bratislave pondelky, utorky a štvrtky o 19:00. Podrobné informácie nájdete na www.zumba-party.sk

Zdroj článku: Odborný partner sekcie ZUMBA, http://www.zumba-party.sk/


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako Zumba dokáže liečiť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.