Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Pre akčné dievčatá: S tabatou spáliš tuk, zlepšíš kondičku a spevníš svaly

Dve až tri lekcie tabaty týždenne ti zaručia postavičku ako lusk, pretože spaľuje tuky, formuje telo, zlepšuje kondičku a to všetko za 20 – 30 minút. 

Pre akčné dievčatá: S tabatou spáliš tuk, zlepšíš kondičku a spevníš svaly
9. DEC 2016

Leto je už dávno za nami. Ak patríš medzi tie mladé dámy, ktoré chcú byť fit a sexy aj v jeseni a zime, zaraď do svojich tréningov tabatu. Oceníš nielen jej účinnosť, ale aj časovú úsporu. To najmä v prípade, že ťa čaká kopec učenia a ďalších povinností.

Čo treba vedieť skôr, ako sa do toho pustíš?

Tabata patrí do kategórie vysoko intenzívnych intervalových tréningov. Za jej vznikom stojí japonský vedec Izumi Tabata. Tento pán zostavil tréning, ktorý je výborný na spaľovanie tukových zásob, budovanie kondície a formovanie problematických partií. Jeho výhodou je to, že kvôli vysokej intenzite netrvá viac ako 20 – 30 minút a neodporúča sa cvičiť ho častejšie ako 2 – 3 razy týždenne, pretože organizmus potrebuje dostatok času na regeneráciu. Jeho plusom je i to, že podľa výskumov telo spaľuje po tabate tuk ešte 12 hodín.

AD tabata

AD tabata

Bojíš sa nudy? Na to zabudni!

Základom jednej tabaty je osem cyklov, počas každého z nich sa cvičí 20 sekúnd v čo najväčšej intenzite, teda na maximum a 10 sekúnd je prestávka na vydýchanie. To znamená, že jedna tabata trvá presne 4 minúty. Počas tréningu ich môžeš absolvovať 5 až 6. Prestávka medzi jednotlivými kolami tabaty je 1 – 2 minúty.

Výhodou tohto tréningu je i to, že cviky si môžeš vybrať sama. Teda výborné sú nielen posilňovacie cviky, ako napríklad drepy, výpady či kľuky, ale aj kardio aktivity ako beh alebo výskoky. Fantázii sa medze nekladú. Daj si však pozor na správnu techniku cvikov. Ak ich nepoznáš, absolvuj radšej niekoľko úvodných lekcií s fitnes trénerom. Nesprávnym vykonaním cviku urobíš viac škody ako osohu. Pri výbere cvikov dbaj ešte na jednu dôležitú zásadu. „Všetky cviky by mali byť také, že nezapájame jednu svalovú skupinu, ale čo najviac svalových skupín. Teda tabata je komplexné cvičenie,“ hovorí Miška Danková.

AD tabata

Skôr ako začneš, poriadne sa rozcvič!

Začať akýkoľvek tréning bez rozohriatia a strečingu je hlúposť, pretože tak si koleduješ nielen o zranenie, ale aj nižší výkon pri tréningu. Preto vždy obetuj na začiatku cvičenia aspoň 5 – 10 minút a dôkladne sa rozcvič. Na rozohriatie ti stačí ľahká aeróbna aktivita (poklus) a dynamický strečing, ktorý svaly pripraví na záťaž. Azda ti nemusíme pripomínať, že aj po cvičení je strečing dôležitý. Dopraj si však statickú formu strečingu,  počas ktorého v určitej pozícii zotrváš dlhší čas. 

V rámci seriálu pre akčné dievčatá ti každý týždeň predstavíme zaujímavé druhy cvičení, ktoré ťa môžu inšpirovať. Nuž a o tom, že mladá dáma má vyzerať skvelo stále, niet pochýb. Platí to aj pre cvičenie. Trendy outfity, určené mladým kočkám,  vhodné na rozličné cvičenia, nájdeš v novej kolekcii adidas Stellasport.

Všetky fotografie z cvičenia tabaty si môžete pozrieť v našej fotogalérii TU.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Pre akčné dievčatá: daj si do tela kruhovým tréningom s fitloptouPre akčné dievčatá: Daj si do tela kruhovým tréningom s fitloptou

30-minútový tréning ti stačí na to, aby si precvičila celé telo. Skúsiš to s nami?

 

Pre akčné dievčatá: formujeme brucho. ideš do toho tiež?Pre akčné dievčatá: Formujeme brucho. Ideš do toho tiež?

Rozčuľuje ťa vytŕčajúci tuk z bedrových nohavíc? Chceš byť v plavkách štíhla a sebavedomá? 

 

Pre akčné dievčatá: chceš spáliť viac kalórií? vyskúšaj kruhový tréningPre akčné dievčatá: Chceš spáliť viac kalórií? Vyskúšaj kruhový tréning

Vieš o tom, že pri kruhovom tréningu spáliš oveľa viac kalórií v porovnaní s bežným tréningom? 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pre akčné dievčatá: S tabatou spáliš tuk, zlepšíš kondičku a spevníš svaly

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.