Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako sa vyhnúť zdravotným ťažkostiam na dovolenke

Mirka

Kto z nás sa neteší na vytúženú letnú dovolenku, však? Ale čo ak nás počas nej prekvapia zdravotné ťažkosti? Na čo si dať pozor?

http://www.sxc.hu/photo/1078729
16. JUL 2011

Každý deň s povzdychom pozeráte do kalendára a neviete sa dočkať vytúženej dovolenky? Počítate dni do odchodu na vysnívané dovolenkové miesto? Čakanie na oddych si skúšate skrátiť tak, že očami posúvate hodiny dopredu, aby dni utekali rýchlejšie. Jednoducho, tešíte sa na nekonečné leňošenie na slnkom rozpálenom piesku a chladivé morské vlny. Predstavujete si romantické prechádzky v zákutiach prímorských mestečiek a plavbu loďkou v hompáľajúcich sa tyrkysových vlnách s takmer neviditeľnými kryštálikmi morskej soli.

Bohužiaľ, dovolenka vás môže zaskočiť aj svojou temnejšou stránkou, ktorou sú zdravotné ťažkosti. Ako sa na dovolenku pripraviť a čo pribaliť do batožiny, vám prezradíme práve teraz. Pridáme zopár skvelých tipov, ktoré vám pomôžu prežiť čas odpočinku v zdraví a pohode.

Ešte pred samotným výberom dovolenkovej destinácie venujte pozornosť cestovnej kancelárii, s ktorou budete dovolenku absolvovať. Dajte na vlastné skúsenosti a intuíciu, odporúčania známych a nepodceňujte ani internetové diskusie s postrehmi samotných cestovateľov. Nezabúdajte na dostatočnú finančnú hotovosť a kvalitné cestovné poistenie.

Aké nebezpečenstvá číhajú na dovolenkárov?

Horúčavy

Nebezpečenstvom číslo jeden je horúce slnko, ktoré môže spôsobiť úpal. Chráňte sa kvalitnými opaľovacími prostriedkami s dostatočným faktorom podľa fototypu pokožky. Dbajte na správny pitný režim. Spotreba vody by sa mala pohybovať minimálne okolo 3 litrov. Nedostatočný prísun tekutín spôsobuje dehydratáciu s nepríjemnými príznakmi. Pri aplikovaní pitného režimu uprednostňujte neperlivé alebo jemne perlivé minerálne vody. Vodu kupujte v dobre uzatvorených nádobách, aby ste sa vyhli prípadným infekciám. Nebezpečenstvo môže číhať v neoverených zdrojoch vody, ale aj príťažlivých chladivých kockách ľadu. Pozor na podozrivo vyzerajúce jedlo, zmrzlinu a chladené nápoje.

Hygiena je dôležitá

Dôsledne dodržiavajte hygienu. Vyzbrojte sa antibakteriálnymi vlhčenými obrúskami a gélmi. Pravidelne si umývajte ruky a dôkladne čistite ovocie a zeleninu. Stravujte sa v overených reštauráciách.

Pozor na trávenie a hnačky

Ešte pred odchodom na dovolenku začnite v dostatočnom predstihu užívať BETA-KAROTÉN a PROBIOTIKÁ. Beta-karotén má priaznivý vplyv na pokožku a probiotiká prospejú vášmu tráviacemu ústrojenstvu. Leňošenie na pláži je skvelé, ale môže viesť k lenivosti čriev. Každodenne si doprajte dostatočnú prechádzku, ktorá je prevenciou proti zápche.

Dávajte si pozor na to, čo jete. Vyhnite sa tepelne neupraveným jedlám. Ovocie vždy umyte pred jeho konzumáciou. Inak vám môžu hroziť zápchy, čo nie je veľmi príjemné.

Cestovná lekárnička

Cestovná lekárnička vám spoľahlivo pomôže pri menších zdravotných ťažkostiach. Čo by mala obsahovať? V prvom rade si zabaľte lieky, ktoré užívate pravidelne (lieky proti alergii, antikoncepciu a pod.) Neodmysliteľnou súčasťou lekárničky sú analgetiká, ktoré pomáhajú pri zvýšenej teplote a bolestiach svalov, kĺbov, zubov a hlavy. Drobné poranenia sa nezaobídu bez dezinfekčného prostriedku. Pribaľte rýchloobväz, leukoplast a obväz.

Dôležité sú kvapky proti žalúdočnej nevoľnosti, lieky na tráviace ťažkosti v prípade pretrvávajúceho zvracania alebo hnačky. Nezabudnite na prvú pomoc pri uštipnutí hmyzom a doplňujúce protizápalové chladivé krémy. Na spálenú pokožku aplikujte spreje alebo peny s obsahom PANTHENOLU. Veľa miesta vám nezaberú kvapky do očí, uší a nosa. Možno ich služby oceníte i počas letnej dovolenky.

Čo pribaľujete do svojej lekárničky vy? Bez čoho si neviete dovolenku snov predstaviť?


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa vyhnúť zdravotným ťažkostiam na dovolenke

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.