Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Spôsobuje vám dlhé sedenie problémy? Kedy je nebezpečné?

Sedenie je bežnou súčasťou nášho života. Pravdepodobne aj teraz, keď čítate tento text, sedíte. 

Spôsobuje vám dlhé sedenie problémy? Kedy je nebezpečné?
31. JUL 2015

Je to prirodzená poloha tela. Napriek tomu sa v poslednej dobe dostala pod paľbu mnohých ľudí. Sedenie obviňujú, že našej spoločnosti spôsobuje nemalé zdravotné problémy, dokonca smrť alebo skrátenie života. Je to v podstate rozšírený postoj, že sedavý štýl sa spája s vývojom rakoviny, srdcových chorôb, cukrovky typu 2 a množstvom depresívnych ochorení.

Nesprávne riešenia

Za účelom odstránenia príliš dlhého a častého sedenia sa postupne presadzuje riešenie státia pri písacom stole a používanie ergonomických stoličiek.

Sedenie samo o sebe nie je určite vražednou polohou, je to iba "prepnutie" zo vzpriamenej polohy. Keby sme brali sedenie ako dôsledok skracovania života, tak státie v tomto kontexte môžeme brať ako nástroj na predĺženie života. Takto však uvažovať nemôžeme. Sedenie totiž nie je ten hlavný problém. Sedenie je len súčasť nedostatku pohybu, pravidelného cvičenia, prevažne lenivého spôsobu života a všeobecného spôsobu života, akému vystavujeme naše telo každý deň rôznym negatívnym vplyvom.

Optimálna poloha pre telo neexistuje

Neexistuje žiadna optimálna poloha pre naše telo. Napriek už dostupným rôznorodým riešeniam sa nedá skĺbiť komfort sedenia s vhodnou polohou. Napríklad, sedí sa vám lepšie na nestabilnej fitlopte ako na stoličke, nepociťujete viac bolesti ako inokedy? Prepokladám, že to nie je pre vás také komfortné. Alebo je pre vás lepšie státie ako občasné sedenie? Asi nie. Naše telo len reaguje na rôzne pozície a dáva nám to cítiť.

Polohy treba meniť

Sedieť samo o sebe nie je hlavným problémom. Problém je v skutočnosti nedostatok rozmanitosti v polohe nášho tela. V bežnom živote je niekedy náročné aplikovať tento jednoduchý trik. Preto si môžme vyskúšať a aplikovať týchto 5 jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu sedieť tak, aby ste spĺňali dané odporúčanie  .

1. Posaďte sa v rôznych pozíciách vo svojom kresle

Zmeňte pozíciu nábytku, stola častejšie. Nájdite pre svoj stôl iné miesto, skúšajte sedieť a pracovať v iných polohách.

2. Zaraďte kratučké prestávky

Pokiaľ ste nekonečný pracant, tak si tieto prestávky dajte do časovaču mobilného telefónu na každú hodinu. Vytvorte si tak rituál pre seba. Ak chcete z toho získať viac a urobiť z toho zvyk, pripojte to k niečomu, čo už pravidelne robíte: ísť do kuchynky, spraviť si čaj a podobne.

3. Vytvorte si pravidlá

Vytvorte si sadu osobných pravidiel, ktoré priamo súvisia s vašou prácou. Ak teda nechcete sedieť po celý deň, tak sa  začnite prechádzať okolo stola, keď telefonujete: používajte bezdrôtový headset alebo hlasitý odposluch. Alebo sa pravidelnejšie stretávajte s kolegami, usporiadúvajte schôdze, kde môžete stáť, alebo sa prechádzať.

4.  Zvýšte si nonexercise činnosti

Pamätajte si, že denný pohyb to je nie len cvičiť v posilňovni. Skúste napríklad zaparkovať ďalej od obchodu, kancelárie. Vyskúšajte schody namiesto výťahu. Noste pohodlnú obuv, ktorá vám umožní stáť po dlhšiu dobu.

Navrhnite si podľa vašich možností činnosti, ktoré viete upraviť tak, aby ste sa viac hýbali a vydali viac energie. Predsalen, potom aj tak veľa času počas dňa presedíte.

5. Dobrá hudba a ešte lepšia nálada

Pustite si počas pracovného času takú hudbu, ktorá vás nakopne a bude sa vám chcieť tancovať. Pri takejto hudbe budete prirodzenejšie a častejšie vstávať a budete mať dobrú náladu.

Teraz vstaňte!

Sedavé zamestnanie nie je teda rozsudkom smrti, ale dlhodobé a neprerušované sedenie ním môže byť. Telo používajte teda na to, na čo bolo dané: sedenie, státie, chodenie. Využívajte všetky tieto činnosti popri práci, ako to je len možné.

Zdroj foto: unsplash.com, Rayi Christian Wicaksono 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Jednoduché strečingové cviky na chrbát a krčnú chrbticuJednoduché strečingové cviky na chrbát a krčnú chrbticu

Strečing predstavuje formu cvičenia, pomocou ktorej dochádza k cielenému natiahnutiu svalov až do hraničnej polohy, čo zabezpečí zlepšenie elasticity a svalového tonusu. 

 

Zdravý a sexi chrbát ako základ dokonalej postavyZdravý a sexi chrbát ako základ dokonalej postavy

Chrbát predstavuje veľkú svalovú partiu, ktorá pozostáva zo širokého svalu chrbta, vzpriamovačov, trapézových svalov a svalov stredu chrbta. 

 

 

Joga pomáha udržať si zdravý chrbátJoga pomáha udržať si zdravý chrbát

Oslabené svalstvo v oblasti stredu tela a život v strese sú hlavnými príčinami bolesti chrbtice. 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 293

Autor článku

Michael.achberger@gmail.com

Michael Achberger

Som profesionalny osobny trener. Fitnessu sa uz venujem viac ako 12 rokov. Vo svojej profesii sa venujem vyraznejsie uprave stravovacich navykov a hladaniu novych sposob vyzivy a novych trendov v oblasti treningovych planov. Za posledne dva roky som sa zacal venovat aj publikacnej cinnosti, kde sa snazim informovat a posuvat informacie, ktore by dopomohli v dosahovani cielov nielen mojej klientele, ale aj sirsej verejnosti. Tesi ma uspech nielen mojich klientov, ale aj vsetkych, ktori sa rozhodli ist cestou fitnessu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Spôsobuje vám dlhé sedenie problémy? Kedy je nebezpečné?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

vlocka
vlocka
 27.8.2019 9:18

voci bolavym krcovym zilam a napnutym platnickam pomaha aj chodza ked sa aspon pat minut za hodinku sedenia prejdete a tiež správna terapeutická stolička ... Ja mam svoju zeleno sedu priamo cez kancelarskezidle a som maximalne spoko (: nakolko zily nepalia a chrbat necitim tak zatazeny ale je pravda ze na nej sedim nejako tak lepsie a tiez plavanie a pilates je na chrbat hrozne fajn