Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Viete, ako behať rýchlejšie?

Mirka

Začiatky nie sú ľahké. Väčšina bežcov v tomto období behá pomaly, poprípade strieda beh s chôdzou. Ako sa postupne dopracovať k rýchlejšiemu tempu? 

Viete, ako behať rýchlejšie?
3. SEP 2014

Dali ste šancu behu? Potom sa vyhnite zásadnej chybe, ktorej sa mnohí dopúšťajú. Precenia svoje schopnosti a rovnako rýchlo, ako s behom začali, tak s ním aj skončia. Dôvodov je viacero. Odradia ich hlavne nepríjemné pocity pri behu, ťažkosti s dýchaním, žalúdočná nevoľnosť či bolesť svalov. Z týchto dôvodov je oveľa spoľahlivejšou cestou začať behať pozvoľna a postupne na sebe pracovať.

Ako behať rýchlejšie

Pre úplných začiatočníkov je dôležitý kvalitne vypracovaný tréningový plán. Vďaka nemu získajú základnú vytrvalosť, vyhnú sa pretrénovaniu a ďalej sa môžu venovať zlepšovaniu rýchlosti. Čo pomáha?

Dajte šancu behu do kopca

Beh do kopca je oveľa náročnejší ako beh po rovine. Predstavuje väčšiu záťaž nielen pre svalstvo, ale aj kardiovaskulárny systém. Z tohto dôvodu je vhodné začleniť ho do tréningového plánu aspoň raz do týždňa. Pri takomto behu si dajte pozor na správne držanie tela a udržujte po celý čas rovnomerné tempo.

Na rýchlosť behu majú vplyv tekutiny i strava

Na to, aby ste mohli behať rýchlejšie a dlhšiu dobu, potrebujete telu dodať dostatok vhodných tekutín a správne potraviny. Dbajte na dostatočný pitný režim počas celého dňa. Nezabudnite na dopĺňanie tekutín pred i po behu (ak ide o náročnejší a dlhší beh, tak aj počas neho).

Pred behom sa sústreďte hlavne na príjem komplexných sacharidov (celé zrná, ovsené vločky), ktoré majú schopnosť uvoľňovať energiu postupne. Ak beh trvá dlhšie ako 60 minút energiu vhodne dopĺňajte aj počas behu. Napríklad pri pretekoch sa využívajú energetické gély, športové nápoje a pod.

Odporúčame prečítať: 6 potravín, ktoré by ste mali jesť, keď beháte

 

Vyskúšajte intervalový tréning

Intervalový tréning je určený hlavne na budovanie vytrvalosti. Podstata spočíva v striedaní intenzívnych a menej intenzívnych intervalov. Ako to vyzerá v praxi? Po úvodnom rozohriatí a strečingu bežec beží zvolenú vzdialenosť (napríklad 200 metrov) na maximum a potom 200 metrov v miernom tempe (džoging). Takýchto kôl urobí 5, alebo 6. Ak je pre vás nepohodlné merať si vzdialenosť, na odmeranie trasy môžete využiť stĺpy verejného osvetlenia, poprípade absolvovať intervalový tréning na čas nie na vzdialenosť. Za vyskúšanie stojí aj tabata tréning.

Odporúčame prečítať: Tabata tréning zaručí lepšiu kondíciu a postavu

 

Chcete behať rýchlo? Musíte aj odpočívať!

Myslíte si, že ak budete každý deň behať s vypätím všetkých síl, odzrkadlí sa to pozitívne na vašej rýchlosti? Omyl! Dostatočný oddych je nevyhnutnosťou, keď sa chcete zlepšiť. Organizmus a unavené svaly potrebujú dostatočný čas na regeneráciu.

Pozor na správne dýchanie a techniku behu

Vplyv na rýchlosť behu má aj správne dýchanie, pretože organizmus potrebuje dostatok kyslíka. Doprajte mu ho tak, že budete dýchať zhlboka. Pokojne sa nadychujte nosom i ústami. Dbajte aj na správne držanie tela pri behu a vyhnite sa častým chybám, ktorých sa bežci v tomto smere dopúšťajú (tlačenie ramien dopredu, zovreté päste atď.).

Odporúčame prečítať: Beháte? Netrápte svoje telo nesprávnym dýchaním!


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Viete, ako behať rýchlejšie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.