Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

Cviky pre krk stuhnutý stresom

Ak svaly nebudete pravidelne uvoľňovať, v neskoršom veku riskujete zmeny krčnej chrbtice. To môže mať za následok hučanie v ušiach a závraty.

Stres sa ukladá v krčnej chrbtici. Cviky, ktorými ju uvoľníte
19. APR 2017

Bolesti v krčnej chrbtici vznikajú najčastejšie v dôsledku toho, že sa sval dostane do spazmu. Zapríčiňuje to dlhodobý tlak na jedno miesto, napríklad nosenie ťažkých tašiek na pleci alebo zlá poloha pri počítači. Príčinou však býva aj emocionálny alebo psychický stres.

Čo spôsobuje stres?

Stres zapríčiňuje nesprávne držanie tela a stuhnutie svalov šije. Núti neprirodzene zdvihnúť ramená a hlavu zastrčiť medzi ne, pričom prsné svaly sa skracujú a ťahajú telo do zlej polohy. Následky sa prejavia na každom svale okolo chrbtice.

Na začiatku sa objavujú varovné signály - stuhnutá krčná chrbtica a bolesti, ktoré bránia otáčaniu hlavy a jej nakláňaniu dopredu, prípadne vyžarujú do oblasti oči, čelustí až do čela. Typické sú aj bolesti pliec, brnenie a poruchy citlivosti v rukách, závraty a zvracanie.

Najlepším spôsobom, ako stuhnutiu krčnej chrbtice predchádzať, je relaxovanie a cvičenie.

Ako začať

Chodievajte častejšie na prechádzky do prírody, jedzte pestro a zdravo. Prijímajte väčší podiel potravín bohatých na B vitamíny, ktoré pomáhajú lepšie zvládať stres. Veľmi dôležité je pravidelné cvičenie. Ide o jednoduché cviky, ktoré zvládne každý a zaručene pomôžu.

Cviky v ľahu

Vykonávajte ich na rovnej podložke, paže majte pripažené dlaňami k telu.

  • Hlava je na podložke. Ramená tlačte smerom k nohám, hlavu vysúvajte hore a krčnú chrbticu tlačte čo najviac k podložke.
  • Pomaly zdvíhajte hlavu z podložky a približujte bradu k hrudnej kosti. Vykonajte pohyb bradou na stranu smerom k jednému ramenu, potom späť do počiatočnej polohy a na druhú stranu.
  • Hlavu nechajte na podložke. Voľne otáčajte hlavou vpravo a vľavo.

Cviky v sede

Vykonávajte ich v sede na stoličke s operadlom. Trup držte vzpriamene, ramená tlačte dole a hlavu majte mierne vytiahnutú nahor.

  • Ukláňajte hlavu do strán.
  • Otáčajte hlavou podľa osi chrbtice vpravo a vľavo.
  • Čo najviac predkloňte hlavu a otáčajte ju podľa osi chrbtice striedavo na jednu a na druhú stranu.
  • Prsty jednej ruky priložte na tú časť krčnej chrbtice, ktorú precvičujete. Druhú ruku priložte na protiľahlý spánok. Mierne zatlačte 5-8 sekúnd proti ruke položenej na spánku. Opakujte striedavo vpravo aj vľavo
  • Položte si ruky dlaňami na ramená, prsty smerujú k lopatkám a lakte dopredu. Hlavu vysúvajte vodorovne dopredu a dozadu, hlavu nepredkláňajte.
  • Rozpažte a roztiahnite prsty. Palec smeruje na jednej strane dole a na druhej strane hore. Otáčajte a posúvajte hlavu čo najviac na tú stranu, kde je ruka palcom nadol. Potom hlavu otočte a posúvajte na druhú stranu, pričom aj ruky otočte tak, aby pohľad smeroval vždy tam, kde je palec nadol.

Uvedené cviky opakujte v pomalom rytme 10-krát s krátkym odpočinkom. Cvičte pravidelne 2-krát denne. Pamätajte si, že je treba cvičiť tak, aby ste si pri cvičení v žiadnom prípade nespôsobovali bolesť.

Pozrite si aj tieto obrázkové tipy: Strečing pre chrbát a krk

 
Zdroj foto: Cvicte.sk

Mohlo by vás zaujímať: 

6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta6 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbta

Bolesť chrbta je často dôsledkom svalovej dysbalancie, nesprávneho držania tela, stresu či obezity.

 

 

Bolestiam chrbta predídete cvičenímBolestiam chrbta predídete cvičením

Príčinou je sedavé zamestnanie, životný štýl, veľká alebo nedostatočná aktivita, ale aj stres a obezita.

 

 

Pilates cviky pre zdravý chrbátPilates cviky pre zdravý chrbát

Koho nebolí chrbát, nech zdvihne ruku!


Anketa

Prečo pravidelne cvičíte?

Chcem sa zbaviť prebytočných kíl.
Túžim mať vyformovanú postavu.
Šport mi pomáha ventilovať sa.
Chcem voľný čas tráviť zmysluplne.

Celkom hlasovalo: 788

Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cviky pre krk stuhnutý stresom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.