5 tipov, ako zregenerovať telo po tréningu

Kvalitná regenerácia ovplyvňuje obnovu a rast svalov, je predpokladom efektívneho tréningu, prevenciou zranenia a posúva bližšie k dosiahnutiu cieľa. 

5 tipov, ako telo zregenerovať po tréningu
12. APR 2016

Aj preto skúsení fitnes nadšenci neposilňujú dva dni po sebe tú istú svalovú skupinu. Sú si vedomí toho, že sval potrebuje aspoň 48 hodín na to, aby sa zregeneroval. Podobne je to aj s bežcami, ktorí majú vo svojom tréningovom pláne náročné i menej náročné tréningy a, samozrejme, aj dni odpočinku. Čo teda pomôže vášmu telu k správnej regenerácii?

Dostatok tekutín a správne jedlá

Tekutiny hrajú v celkovej regenerácii každého športovca podstatnú úlohu. Treba ich dopĺňať pred, počas i po tréningu a v prípade potreby siahnuť aj po iontových nápojoch, ktoré doplnia energiu i elektrolyty. Bezprostredne po náročnom tréningu sú dobrou voľbou esenciálne aminokyseliny BCAA. Aj z toho dôvodu, že keď organizmus vyčerpá zásoby sacharidov, využíva ako zdroj energie práve BCAA. Ak ich nezíska zo stravy (alebo z doplnkov), berie si ich zo svalov, čo je pre športovca nežiaduce. BCAA možno kombinovať po tréningu so sacharidmi a po 60-tich minútach príde rad na plnohodnotné jedlo bohaté na bielkoviny.

zdravedesiate

Kvalitný strečing

Proces regenerácie skvelo naštartuje kvalitný strečing po tréningu. Vďaka nemu sa svaly uvoľnia, zmierni sa únava a zmenší riziko vzniku svalovej horúčky.  Základom je aspoň 10 minút statického strečingu po každom tréningu. Svaly nikdy nepreťahujte do pozícií, ktoré sú pre vás nepohodlné či bolestivé. Strečing vykonávajte pomaly a precízne, v každej pozícii vydržte 20 – 30 sekúnd. Nezabúdajte na dýchanie.

Masáž

Vhodnou formou regenerácie po tréningu je aj masáž. Masáž vo všeobecnosti má množstvo pozitívnych benefitov na telo i na dušu – uvoľní a prekrví svalstvo, podporí imunitu, zlepší náladu, pomáha lepšie zvládať stres atď.

Sprcha a kúpeľ

Niektorí športovci odporúčajú použiť na zníženie bolesti svalov a na rýchlejšie zotavenie striedavú sprchu, iní nedajú dopustiť na relaxačný kúpeľ. Striedavú sprchu si môžete dopriať tak, že 2 minúty si budete užívať prúd horúcej vody a 30 sekúnd vydržíte chladnú sprchu. Tento postup zopakujte 4 až 5-krát. Ak nie ste milovníkmi „adrenalínu“, oceníte horúci kúpeľ s morskou soľou a bylinkami.

Odporúčame: Soľ do kúpeľa z mŕtveho mora,  3 vrecúška á 500 g – doprajte sebe aj svojmu telu nový zážitok a uvoľnenie, ktoré sa vám dostane pod kožu. Svoj blahodarný účinok odhalia prirodzene vyvážené minerálne látky a stopové prvky, ako napr. vápnik, horčík a železo. Pokožka bude vďaka minerálnym látkam, ktoré do tela preniknú cez póry, stimulovaná a prirodzeným spôsobom sa vyrovná hladina minerálnych látok v tele. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm soľ

Spánok

Väčšina regeneračných procesov prebieha v našom tele práve počas spánku. Počas nočného odpočinku sa uvoľňuje aj značné množstvo rastového hormónu, zodpovedného napríklad za rast a obnovu tkanív, podporu spaľovania tukov či posilnenie imunity. 

Zdroj foto: adidas

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 masti, ktoré pomôžu pri bolestiach kĺbov a svalov3 masti, ktoré pomôžu pri bolestiach kĺbov a svalov

Bolesť kĺbov i svalov nie je ničím výnimočným ani u mladých ľudí. 

 

Ako regenerovať telo po bežeckých pretekoch?Ako regenerovať telo po bežeckých pretekoch?

Zvládli ste úspešne bežecké preteky?

 

 

 

 

Je po behu potrebná regenerácia?Je po behu potrebná regenerácia?

Pri behu by malo platiť nepísané pravidlo: „Poctivo a tvrdo trénovať, po behu zasa poctivo oddychovať.“ 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 tipov, ako zregenerovať telo po tréningu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2830
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.