Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Každý tréning musí spĺňať jedno dôležité kritérium, inak nefunguje

Ani ten najlepší fitnes tréner na svete a najprepracovanejší tréningový plán vám nepomôže získať zdravé a sexi telo, pokiaľ vás šport nebaví. 

Každý tréning musí spĺňať jedno dôležité kritérium, inak nefunguje
23. DEC 2016

Čas novoročných predsavzatí sa blíži a mnohé z nich sa týkajú práve pravidelného cvičenia. S nadšením začneme, no po niekoľkých tréningoch je s naším odhodlaním koniec. Neraz sa pasujeme s frustráciou, že sme opäť zlyhali. Nie vždy však musí byť na vine nedostatok disciplíny či lenivosť. Stať sa môže i to, že nám dané cvičenie, tréning či dokonca inštruktor alebo tréner „nesadnú“. Nie je žiadnym tajomstvom, že ak máte pri cvičení vytrvať a má priniesť ovocie, musí vás baviť. „Najúčinnejšie formy a podmienky tréningu sú individuálne. Najideálnejšie je, ak tréning človeka baví, menej ideálne, ak je schopný tréning tolerovať. Maximálna účinnosť tréningu je však určená psychologickým podkladom. Tento podklad tréningu je splnený iba vtedy, keď človek nájde v cvičení záľubu. Činnosti, ktoré robíme nasilu, nás zvyčajne príliš nebavia,“ myslí si profesionálny osobný tréner PhDr. Ľuboš Gsch.

Fitnes programov je hŕba. Ako nájsť svoju srdcovku?

Skôr ako sa na nejaké cvičenie dáte, je dobré úprimne si odpovedať na niekoľko otázok. V prvom rade vezmite do úvahy svoj charakter. Ste skôr akčný a spoločenský typ, ktorý ocení dynamické pohybové aktivity alebo, naopak, ulahodí vám skôr nejaké pokojnejšie body and mind cvičenie v malej skupine?

Ak milujete drinu a pot pri motivujúcej hudbe, existuje iba veľmi malá pravdepodobnosť, že vám bude vyhovovať napríklad joga, vydajte sa skôr cestou akčnejších cvičení, ako bootcamp, fitbox, crossfit, jumping a pod. Ak si myslíte, že tým pravým orechovým je spomínaná joga, aj tu platí, že nie je joga ako joga. Samotná podstata jogy síce zostáva vo väčšine štýlov zachovaná, no tie sa od seba viac či menej líšia.

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere cvičenia je aktuálna kondícia a nastavené ciele. Ak ste sa roky nehýbali a máte nadváhu, len ťažko budete držať krok s niekým, kto cvičí roky. Aj keď väčšina fitnes programov je založená na tom, že náročnosť tréningu možno prispôsobiť aktuálnej kondícii cvičiaceho, je dobré zvážiť aj túto skutočnosť. Nemenej dôležitý je cieľ. Chcete schudnúť, vytvarovať telo, získať svalovú hmotu, zbaviť sa bolesti chrbta alebo eliminovať stres?   

Pri voľbe „toho naj cvičenia“ zohľadnite aj zdravotné problémy, časové a finančné možnosti. Nezabúdajte, že pre pevné zdravie, vitalitu a krásne telo potrebujete kardio i silový tréning, teda ich treba vhodne skombinovať. Niekedy je na nezaplatenie vyhľadať trénera, ktorý vám s tým pomôže.

Keď si nejaké cvičenie vyberiete, vyskúšajte ho. Niekedy jedna lekcia nemusí stačiť na to, aby ste si ho obľúbili. Skúste to ešte raz, a keď vám aj tak nebude sedieť, choďte ďalej. Nie je vašou krvnou skupinou inštruktor? Nesiľte to a v hľadaní pokračujte. Veď kto hľadá, ten nájde. 

Spracované v spolupráci s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk

Zdroj titulnej fotky: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk

Pravidelná pohybová aktivita má mnoho fyzických i psychických benefitov, ktoré všetci poznáme, ale aj tak niekedy nestačia na to, aby sme cvičili pravidelne. 

 

Ako nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek, radí julka, ktorú trápila obria váhaAko nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek?

Radí Julka, ktorú trápila obria váha. 

 

 

Aktivita tvorí motiváciu, hovorí trénerAktivita tvorí motiváciu, hovorí tréner

Hľadáte motiváciu na pravidelný beh? Tak jednoducho začnite. 

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Každý tréning musí spĺňať jedno dôležité kritérium, inak nefunguje

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.