Tipy na spestrenie pitného režimu v lete

Je čistá voda najlepší spôsob, ako doplniť do tela tekutiny alebo si možno pitný režim spestriť aj inými nápojmi, ktoré nášmu zdraviu prospejú? 

Tipy na spestrenie pitného režimu v lete
14. JUL 2016

Pitný režim by mal pozostávať hlavne z čistej vody. Mnohí odborníci však preferujú pred vodou z vodovodného kohútika pitie dojčenskej alebo filtrovanej vody, a to hlavne kvôli tomu, že pitná voda obsahuje veľa chlóru, ale aj ďalších látok. Objektívne však môžeme povedať, že kvalita vody na Slovensku je v porovnaní s inými krajinami na dobrej úrovni, teda je zdravotne nezávadná. O tom svedčí aj fakt, že viac ako 82 % zdrojov pitnej vody v SR tvorí podzemná voda, ktorá je považovaná za najkvalitnejší zdroj vody vôbec. Okrem toho sa u nás pravidelne vykonávajú kontroly kvality pitnej vody a jej bezpečnosti, a to hodnotením 82 rozličných ukazovateľov kvality. 

Pozor na množstvo

Denne by sme mali vypiť zhruba 0,4 dcl vody na každých aj začatých 10 kg váhy. Samozrejme, počas letných horúčav a intenzívneho potenia to môže byť ešte väčšie množstvo. Piť treba priebežne počas celého dňa. Za správny pitný režim možno označiť taký, že prestaneme počas dňa pociťovať smäd. Smäd je totiž signálom toho, že organizmu tekutiny chýbajú.

Čím si možno pitný režim počas leta spestriť?

Okrem pitnej vody môžeme denný príjem tekutín doplniť bylinkovými čajmi, minerálnymi vodami, riedenými ovocnými a zeleninovými šťavami.

Bylinkové čaje

Vhodnou voľbou na spestrenie pitného režimu v lete sú bylinkové čaje, ale treba si dávať pozor na dve dôležité skutočnosti – vybrať si vhodné bylinky a dodržať spôsob prípravy čaju. Ideálne je, ak máme k dispozícii čerstvé bylinky alebo kvalitné sypané čaje. Bylinky si volíme podľa preferencií. Na leto môže byť dobrou voľbou osviežujúca mäta alebo rooibos čaj. Naopak, pozor si treba dávať na bylinky s diuretickými účinkami, ako napríklad breza, fenikel, chmeľ, žihľava, púpava, praslička, silný zelený či čierny čaj atď.

Minerálne vody

Počas leta môžeme na doplnenie pitného režimu použiť aj minerálne vody. Volíme také, ktoré sú určené na denné pitie. Jednou z nich je minerálna voda Budiš, ktorá dopĺňa do tela minerály, vrátane vápnika, ktorý je prevenciou osteoporózy. Navyše podporuje činnosť obličiek, trávenie a tiež je účinná pri alergických ochoreniach dýchacieho aparátu. Pri pití minerálnych vôd sa riadime pravidlom, že minerálky by nemali tvoriť viac ako 30 % celkového pitného režimu. Samozrejme, vyhýbame sa sladeným minerálnym vodám, v ktorých sa nachádza množstvo cukru. V jednej 1,5 litrovej fľaši je často v prepočte 8 – 10 kociek cukru!

Riedené ovocné a zeleninové šťavy

Zanevrieť v rámci tekutín netreba ani na ovocné a zeleninové šťavy. Avšak hlavne pri ovocných šťavách si treba dávať pozor na obsah kalórií, ktoré treba zarátať do denného energetického príjmu. Ovocné šťavy je vhodné zriediť s čistou vodou v pomere 1:2.

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

4 minerály, ktoré v lete naše telo potrebuje4 minerály, ktoré v lete naše telo potrebuje

Počas horúcich dní sa veľa potíme, a preto telu treba dopriať nielen vodu, ale aj potrebné minerálne látky. 

 

Prejavy dehydratácie a tipy, ako sa jej vyhnúťPrejavy dehydratácie a tipy, ako sa jej vyhnúť

Dehydratácia organizmu je v lete pomerne častá. Ako sa prejavuje a akým spôsobom jej predísť? 

 

Leto je tu! precvičte svoje telo s programami aquafitnesLeto je tu! Precvičte svoje telo s programami aquafitnes

Cvičenia na súši bolo dosť.  Teraz je tu nový fitnes variant  – dajte si do tela v bazéne!


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tipy na spestrenie pitného režimu v lete

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2523
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.