Signály, že vášmu telu chýba horčík

Viete o tom, že za nedostatkom horčíka môže byť nielen jednotvárna strava, neprimeraná konzumácia sladkostí, ale aj nadmerný prísun vápnika? 

Signály, že vášmu telu chýba horčík
11. AUG 2016

To z toho dôvodu, že vápnik a horčík sú „protihráči“, ktorí sa spolu s ďalšími minerálmi (napríklad draslíkom) podieľajú na viacerých dôležitých funkciách v organizme. Preto je veľmi dôležité, aby bol v strave a hlavne pri užívaní výživových doplnkov dodržaný pomer 1:2 – 2,5 (horčík k vápniku). Pričom horčík nájdeme v množstve potravín, ako napríklad tekvicové, slnečnicové a sezamové semiačka, špenát, sója, quinoa, čierna fazuľa, kešu orechy, kakao, horká čokoláda a mnoho ďalších. Počas letných dní je dobrým zdrojom horčíka aj minerálna voda Budiš. Okrem horčíka obsahuje aj ďalšie prospešné minerály, ktoré prispievajú k zdraviu a psychickej pohode.

Za odporúčanú dennú dávku je považované množstvo 300 mg horčíka.

Deficit horčíka spôsobuje stres, úzkosť i svalové kŕče

  • Horčík je dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy – napríklad ovplyvňuje tvorbu prenášačov nervových vzruchov a rôzne mozgové receptory. Ak ho máte v tele nedostatok, môže spôsobiť zintenzívnenie stresovej reakcie, čiže problémy vidíte v oveľa horšom svetle, ako sú a podľa toho aj prehnane reagujete.
  • Za dobrý spánok je zodpovedný hormón melatonín, za dobrú náladu zasa serotonín a endorfíny. V prípade, že organizmus bojuje s deficitom magnézia, ovplyvňujúceho fungovanie nervovej sústavy, vylúčené nie sú poruchy spánku, úzkosti, únava, poruchy koncentrácie či depresie.
  • Bojujete často s kŕčmi v oblasti stehien a lýtok, poprípade mravčením v končatinách? Potom sa vám telo zrejme pokúša dať najavo, že je načase zvýšiť prísun horčíka.

Ďalšie symptómy nedostatku horčíka sú:

  • podráždenosť, zhoršená pamäť a kognitívne funkcie,
  • svalová slabosť a ťažkosti pri prehĺtaní,
  • hyperglykémia (vysoká hladina glukózy v krvi, ktorá súvisí s nedostatkom inzulínu, na tvorbe a využití ktorého sa podieľa aj horčík),
  • poruchy srdcového rytmu a krvnej zrážanlivosti,
  • ťažkosti s kosťami a zubami atď.

Príčiny deficitu horčíka v tele

Horčík je známy tým, že napomáha tvorbe a využitiu inzulínu, zúčastňuje sa desiatok enzymatických procesov, podporuje činnosť čriev a žlčníka a mnoho ďalších. To znamená, že ak jete veľa nezdravých potravín s vysokým obsahom rýchlych cukrov, škodlivých trans-tukov, konzervačných látok, farbív či sodíka, telo potrebuje na ich spracovanie, okrem iného, aj viac horčíka, čo môže pri jednotvárnej strave viesť k jeho deficitu a množstvu zdravotných ťažkostí. Za nedostatok horčíka v tele môže byť teda zodpovedná jednotvárna strava s vysokým zastúpením rafinovaných potravín, ale aj nadmerný prísun vápnika, niektoré chronické ochorenia, alkohol a ďalšie faktory.

Zdroj foto: pixabay.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:

6 chýb v pitnom režime6 chýb v pitnom režime

Ak budete piť až vtedy, keď cítite smäd, je to zlé znamenie.

 

3 podovolenkové detox smoothies, ktoré vás očistia3 podovolenkové detox smoothies, ktoré vás očistia

Vrátili ste sa z dovolenky či víkendovej grilovačky a máte pocit, že prasknete? 

 

Zaujímavosti, ktoré by ste mali vedieť o minerálnych látkachZaujímavosti, ktoré by ste mali vedieť o minerálnych látkach

Minerály a stopové prvky tvoria približne 4 až 5 % našej váhy, teda v tele 70-kilového človeka predstavujú asi 3,5 kilogramu.  


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Signály, že vášmu telu chýba horčík

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.