Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Bolia vás chodidlá? Sú na to cviky

Janka

Bolievajú vás nohy, päty, alebo máte otlačené plôšky chodidiel a opuchnuté prsty? Vďaka jednoduchým cvikom, ktoré môžete robiť aj doma, nohám uľavíte.

Zbavte sa boľavých chodidiel vďaka jednoduchým cvikom!
19. APR 2017

Leonardo da Vinci kedysi prehlásil, že ľudské chodidlo je umelecké dielo i stroj majstrovskej konštrukcie. Dobre vedel, o čom hovorí. Chodidlá sú jedným z oporných bodov pre správne držanie tela. Ak máte chodidlá deformované a bolia vás, bolesti môžete pocítiť aj v chrbtici.

Prečo chodidlá bolia

Takmer všetky bolesti spojené s chodidlami vznikajú pri ich deformácii a neštandartnom tvare. Príčin je veľa. Deformácia môže vzniknúť dedičnosťou, nosením neprimeranej a nesprávnej obuvi, ale tiež aj obezitou, keďže chodidlá neznesú nadmernú záťaž, prípadne vplyvom cukrovky či iných ochorení.

Poďme na cviky - aktivizácia plôšky nohy

Plôšku nohy by sme nemali podceňovať. Je miestom kontaktu so zemou a miestom mnohých vstupov ovplyvňujúcich pohyb.

Cvik 1: Bolesť plôšky nohy môžete minimalizovať nasledovným cvikom. Sadnite si na stoličku a striedavo sa opierajte o špičky a päty chodidiel. Pomôže i šliapanie na molitanovej lopte špičkou chodidla, pričom päta je opretá o zem a nezdvíha sa. Špičkou cvičte celou silou. Pozrite si inšpiráciu v nasledujúcom videu a potom pokračujte v ďalších cvikoch.

Čo s bolesťou päty

Ak vás trápia bolesti päty, najčastejšou príčinou je plantárna fascitída. Označuje sa tak chronický zápal v oblasti plantárnej fascie - ide o väzivový pruh spájajúci pätovú kosť s kĺbmi prstov. Nepríjemná bolesť môže vzniknúť pri nadmernom preťažovaní a namáhaní.

Pocit ostrej, pichavej bolesti a napätia v päte alebo v klenbe nohy nie je nič príjemné. Objavia sa zvyčajne po prvých krokoch po zobudení. Bolesť piet vám hrozí vtedy, ak napríklad dlhodobo stojíte, opakovane skáčete na tvrdom alebo príliš mäkkom povrchu, máte obezitu, nosíte alebo prenášate ťažké predmety, ale v neposlednom rade aj keď nosíte nevhodnú obuv.

Podobné príznaky má aj príbuzné ochorenie - ostroha pätovej kosti. Ide o výrastok, ktorý vzniká na spodnej alebo zadnej strane päty. Nepríjemná pichavá bolesť môže prekvapiť ženy i mužov. Ženy si ju obvykle spôsobia nosením topánok na vysokom podpätku a u mužov môže vzniknúť, ak aktívne športujú v nevhodnej obuvi. Spúšťačom tvorby kostných výrastkov sú tiež ploché nohy, obezita a nadváha.

Cvik 2: Pomôže strečing lýtkových svalov. Najlepšie je natiahnuť sval na 15 sekúnd a opakovať 5-krát. Takisto sa osvedčilo rolovanie chodidla po tenisovej loptičke každý deň aspoň minútu na každej nohe. Očakávajte veľkú úľavu. Pozrite si znovu inšpiráciu na cvičenie v nasledujúcom videu.

Ďalšie jednoduché cviky

Cvik 3: Postavte sa vzpriamene, dajte chodidlá k sebe alebo trochu od seba. Majte pevné telo a chodidlá rovné. Rozkývajte sa vlastnou váhou dopredu a vydržte 10 sekúnd. Potom zdvihnite päty a vydržte tak 10 sekúnd. Vráťte sa do východiskovej polohy a rozkývajte sa vlastnou váhou dozadu, telo držte pevne a vydržte 10 sekúnd. Potom zdvihnite prsty nôh a držte ich v takej polohe 10 sekúnd. Opakujte 3 až 5 krát.

Cvik 4: V sede s napnutými končatinami stláčajte loptu medzi členkami.

Cvik 5: V ľahu s natiahnutou špičkou krúžte nohou v členku.

Lýtkové svaly môžete precvičovať takmer kdekoľvek, pokojne aj počas čakania na autobus. Zdvihnite sa na špičky, vydržte tri sekundy a potom sa opäť postavte na chodidlá. V stoji zdvíhajte prsty na nohách. Oba cviky opakujte desaťkrát. Sú tiež účinnou prevenciou kŕčových žíl.

Ako ešte minimalizovať bolesti chodidiel?

Ak sa chcete v budúcnosti vyhnúť bolestiam chodidiel, v prvom rade si zaobstarajte pohodlnú obuv s mäkkou stielkou alebo s ortopedicky tvarovanými vložkami. Miesto, do ktorého vám vystreľuje nepríjemná bolesť si môžete natierať masťami s obsahom nesteroidných antiflogistík, t.j. protizápalovo pôsobiacich látok, ktoré dostanete v lekárni. Ak nezabrali, neostáva vám nič iné, len navštíviť ortopéda, ktorý vám naordinuje správnu liečbu.

Aby ženy predišli tvorbe ostrohy pätovej kosti, mali by sa vzdať vysokých topánok. Obuv na vysokom podpätku nie je vhodná na každodenné nosenie. Nemali by zabúdať ani na to, že baleríny s nulovým opätkom taktiež neprospievajú chodidlám. Výška zdravého opätku v skutočnosti predstavuje 1,5 centimetra. Ak máte možnosť, vyzujte sa a naboso sa poprechádzajte na tráve alebo po kameňoch okruhliakoch.

Nezabúdajte na pravidelné cvičenie a posilňovanie svalov nôh, ktoré vás nosia po celý život. Chodidlá sa vám za to poďakujú.

Odporúčame prečítať:

7 rád, ako si vybrať bežecké topánky

6 cvikov na uvoľnenie chrbta v kancelárii

 

Zdroj titulnej fotky: Alicia Zinn, CC0


DISKUSIA K ČLÁNKU (6)

Diskusia k článku - Bolia vás chodidlá? Sú na to cviky

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

mvesela74@azet.sk
mvesela74
 6.2.2017 10:18

Pripájam sa k väčšine,aj mne ustúpili bolesti pri používaní ortopedických vložiek http://www.medicovi.sk/product/twin-heels.html.

 
anna15
anna15
 2.2.2017 10:14

viem že možno na každého zaberá niečo iné ale mne pomohli ortopedické vložky medicovi twin-heels. Trápila ma už takmer rok bolesť priehlavku a niekedy tá bolesť bola intenzívna, hlavne ráno alebo počas dlhšej chôdze. Skúšala som najprv rôzne dostupné lieky, ale nič nepomáhalo a nechcela som veľmi ísť s tým k lekárovi. Nakoniec som ako poslednú možnosť vyskúšala vložky medicovi a zabralo to! Až som bola prekvapená na ten účinok.

 
katkadobna
katkadobna
 26.10.2015 13:05

Aj ja som mala problémy s pätovými ostrohami a so zápalom Plantárnej fascie. Veľmi ma boleli chodidlá. Hlavne ráno po prebudení. Mne veľmi pomohli ortopedické vložky Medicovi Twin-heels. Bolesť ustúpila takmer okamžite. Určite doporučujem :)

 
mariadolejsi
mariadolejsi
 29.8.2015 23:07

Mám podobné problémy, tak čítam, čo sa dá. Ostroha je také varovanie, pozor, kam šliapeš alebo aj neschopnosť riešiť problémy. Ja celkom takýmto veciam verím. Je nutné sa zamyslieť, čo a ako robíš, ako reaguješ. Ja pijem peruánskej byliny na očistu tela. Určite by neuškodil aj obklad z kostihoja - čerstvého koreňa - nastrúhať, priložiť. Dodá tkanivám výživu. Ja som čítala, že je nutné telo odkysliť aj miestne. Na to je výborný Ostrohovník - medená podpätenka. Ma po ňom prestala päta bolieť.

 
Michal
Michal
 28.8.2014 22:32

Ja som maval hrozne bolesti chodidiel pri dlhsom stati na nohach. Nosim teraz ortopedicke vlozky Medicovi - www.medicovi.sk a uz vobec nepocitujem bolest ani pri sporte. Priatelka zase mala bolesti chodidiel hlavne pri noseni lodiciek a tiez jej tie vlozky velmi pomohli. Je to nejaka nova technologia z Danska. Vyborny produkt pre hocikoho s bolavymi nohami clenkami, chrbtom a dokonca tusim aj pre diabetikov a ludi co maju problemy s rovnovahou. Maju aj vyborny zakaznicky servis. Velka spokojnost.

 
penicilin@centrum.sk
penicilin
 27.7.2014 13:47

100% BIO zelený čaj z oblasti Kjoto Japonsko, veľmi zdravý ,aj na chudnutie http://goo.gl/NgFAew