Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Ako si dobre zacvičiť, aj keď sa mi veľmi nechce?

V tréningu by sa mali nachádzať hlavne cviky, pomocou ktorých precvičíte maximálny komplex svalov, ktoré sa dajú začleniť do 4-minútovej tabaty. 

Ako si dobre zacvičiť, aj keď sa mi veľmi nechce?
1. NOV 2016

Určite sa to už stalo každému z vás – nechcelo sa vám cvičiť. Dôvodov môže byť vždy veľa, avšak je dôležité sa s takýmto negatívnym pocitom naučiť bojovať. V prvom rade si treba uvedomiť, že cvičiť musíte vždy s radosťou. Inak to bude iba zabitý čas a z tréningu nebudete mať takmer žiadne pozitíva.

Ako sa namotivovať na kvalitný tréning

Ak sa u vás prejaví nechuť k cvičeniu, je dôležité, aby ste si uvedomili, že pohyb vám môže iba prospieť. Nedefinujte si ho stále iba formou „pomáha mi schudnúť“ alebo „pomáha mi nabrať svaly“, ale „pomáha mi vyčistiť si hlavu“. Tréning neberte ako nutnosť, ale skôr ako liek, pôžitok, odreagovanie. Počas a aj po tréningu sa uvoľňujú viaceré hormóny, ktoré vám pomôžu odvrátiť sa od negatívnych myšlienok a obrátiť sa na tie pozitívne.  

Prečo cvičiť, aj keď sa vám nechce?

Cvičenie je priam ideálne na nastavenie tela k zvýšenej tvorbe endorfínov, najmä beta-endorfínu. Ten je jedným z najlepších receptov na to, ako zahnať stres a nepohodu. Ak trénujete s nižšou intenzitou, hladina kortizolu klesá. Kortizol je stresový hormón, ktorý brzdí tvorbu beta-endorfínov. Naopak, ak posilňujete tvrdo, kortizol klesá a beta-endorfíny rapídne stúpajú. A práve vďaka beta-endorfínom sa dokáže telo lepšie obrniť voči stresu a vám sa zlepší nálada.

Ako odcvičiť rýchlo a pritom účinné?

Naozaj rýchlym tréningom je tabata tréning. Zaberie vám iba 4 minúty, no napriek tomu je veľmi účinný. Tvorí ho 8 cyklov:

 • 1 .aktívna fáza – 20 sekúnd
 • 2. pasívna fáza – 10 sekúnd
 • 3. aktívna fáza – 20 sekúnd
 • 4. pasívna fáza – 10 sekúnd
 • 5. aktívna fáza – 20 sekúnd
 • 6. pasívna fáza – 10 sekúnd
 • 7. aktívna fáza – 20 sekúnd
 • 8. pasívna fáza – 10 sekúnd

Počas aktívnej fázy sa snažíte cvičiť stanovený cvik v maximálnej možnej intenzite plných 20 sekúnd a následne 10 sekúnd oddychujete.

Príklad tréningu tabaty

V tréningu by sa mali nachádzať hlavne cviky, pomocou ktorých precvičíte maximálny komplex svalov. Napríklad:

 • 1. cvik – drep s výskokom
 • 2. cvik – plank
 • 3. cvik – skákajúci panák
 • 4. cvik – skracovačky so zdvíhaním nôh

Opakovať všetky štyri cviky ešte jedenkrát.

Ak sa však už v daný deň naozaj cítite veľmi zle a myslíte si, že sa v žiadnom prípade nedokážete presvedčiť k tréningu, tak ho teda posuňte. Ale iba o jeden deň! Viac v žiadnom prípade nie, to už by sa z toho stalo vyhováranie sa. 

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Stres sa ukladá v krčnej chrbtici. cviky, ktorými ju uvoľníteStres sa ukladá v krčnej chrbtici. Cviky, ktorými ju uvoľníte

Bolesti v krčnej chrbtici vznikajú najčastejšie v dôsledku toho, že sa sval dostane do spazmu. 

 

 

pole danceVIDEO: Pole dance – elegancia, za ktorou je veľké množstvo driny

Pole dance je šport a umenie v jednom a môže ho robiť každý bez rozdielu pohlavia veku či hmotnosti. Dokonca dokáže pomôcť aj pri bolestiach chrbtice. 

 

Účinné cviky, ktoré celulitídu zničia raz a navždyÚčinné cviky, ktoré celulitídu zničia raz a navždy

Celulitída „obťažuje“ veľmi veľa žien. Veľmi dobrou správou však je, že sa s ňou dá bojovať. Potrebné je zmeniť stravovacie návyky, začať cvičiť a mať pevnú vôľu. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako si dobre zacvičiť, aj keď sa mi veľmi nechce?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.