Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Silu prekvapiť samú seba vám dá fitcentrum FitCurves

Janka Chocholová

Len 30 minút tréningu stačí na to, aby ste popracovali na zväčšení svalovej hmoty, zrýchlili svoj metabolizmus a spálili približne 500 kalórií. 

Silu prekvapiť samú seba vám dá fitcentrum FitCurves
28. FEB 2017

Je to bezpečné, zábavné a efektívne cvičenie pre ženy každého veku a v rôznej kondícii. Tri tréningy týždenne, ktoré prebiehajú v príjemnej atmosfére, vám zvýšia pružnosť, odolnosť a silu, čo pomôže predísť mnohým chorobám a predĺžiť krásu a mladosť svojho tela.

Skúsenosti klientov hovoria za všetko

Spokojná klientka Kristína uvádza svoje skúsenosti: „Vystriedala som viacero fitnescentier, keďže sa snažím o seba starať. Toto ma zaujalo prístupom, aký ku klientkam majú, pretože všade inde si musíte zaplatiť osobného trénera, ktorý to berie veľmi vážne, a myslí si, že sa hneď prispôsobíte jeho tempu. Tu sa vedia každej klientke naozaj prispôsobiť, nezáleží na veku. Vedia motivovať, napríklad mladé dievčatá alebo ženy po materskej dovolenke, vtedy som s cvičením začala aj ja. Povedala som si, že potrebujem so sebou niečo robiť. Chodieva sem tiež mnoho starších dám, ktoré sú veľmi spokojné a navštevujú to tu už niekoľko rokov. Mňa osobne motivovalo aj rôznorodé zloženie a nemusím mať obavy, že ma bude niekto odsudzovať. Oceňujem predovšetkým prístup všetkých inštruktoriek, ktoré nás povzbudzujú v cvičení a vedia sa každej z nás prispôsobiť, vedia, ktorá čo potrebuje. Niektoré klientky nemajú rady také to poháňanie, no niektoré ho zasa potrebujú. Zároveň to tu považujem za rodinné fitnescentrum, keďže sa poznáme aj po mene, a často sa po cvičení v šatni ešte polhodinu rozprávame, čo je tiež forma psychickej očisty.“

fit curves
Zdroj: fitcurves.sk

Ako to celé začalo?

Majiteľky a inštruktorky, Kyra Miroslava Kromková a Grétka Pakšiová, sa zhodli na tom, že k tomuto spôsobu prevádzkovania fines centra sa dostali prostredníctvom hľadania pracovnej ponuky inštruktorky vo fitnes. Postupne sa prepracovali do manažérskych postov a pôsobia vo fitnescentrách FitCurves v Ružinove a v Petržalke.

Tieto fitcentrá fungujú ako značka, ale ktokoľvek si to má možnosť otvoriť, napríklad ružinovské má už tretieho majiteľa. Práve jeho pôvodný majitelia ma oslovili, či to nechcem prevádzkovať, keď končili. Ja som vtedy bola manažérkou v Petržalke a dlho predtým som už nad tým uvažovala, keďže sa mi táto práca páči. Viem, že to má význam a  výsledky vidieť hneď minimálne na tom, keď ženy odchádzajú s úsmevom. A teraz už aj prichádzajú s úsmevom, keď nás vidia, pretože sme super partia, ktorá sa o nich stará,“  spomína na svoje začiatky Kyra. „V Petržalke som teda spoznala Grétku a vždy som mala potrebu byť v tomto biznise s niekým, keďže to nie je iba o jednej osobe. Všetky inštruktorky by mali byť na rovnakej vlne, čo sa mi pošťastilo s Grétkou. Keď sme sa často rozprávali o spoločných témach, zistila som, že máme rovnaké názory a vízie do budúcna. Práve s ňou som sa hneď o tejto ponuke rozprávala. Pred dvoma rokmi sme fitcentrum odkúpili a sme spolumajiteľkami.“

fit curves
Zdroj: fitcurves.sk

Grétka prišla do petržalského fitnescentra ako inštruktorka v roku 2011, rovnako ako Kyra cez inzerát. Hľadala prácu v tejto oblasti, keďže od svojich 15-tich rokov aktívne hrávala baseball a potom trénovala deti. „Stále mám blízko k športu, baví ma to a už vtedy som si vedela predstaviť robiť niečo takéto dlhodobo. Zároveň, keďže som študovala ekonomický smer, a teda medzinárodné vzťahy a diplomaciu, tak som si začala uvedomovať, že by ma skôr bavilo podnikať, pomáhať ľuďom a mať slobodnejší život. V tom ma podporili aj rodičia a tiež som mala nutkanie ísť do toho s niekým. Preto sa Kyra stala aj takým mojím vzorom, keďže to už robila. Motivovalo ma tiež, ako trénuje. A pustili sme sa do toho spoločne, aj ako kamarátky,“ prezrádza s úsmevom. 

Fitnescentrum funguje inak, ako tie klasické

Ide o kruhový tréning, ktorý funguje na základe prevádzkovania franšízy, čo znamená, že so strojmi dostaneme aj know-how – ako kruhový tréning prevádzať a správne inštruovať. Chodievajú k nám ženy, ktoré sú členkami klubu a okrem cvičenia ponúkame aj iné klubové aktivity, ako sú spoločné párty, chodievame do divadiel, na vychádzky a podobne. Máme aj bežecké tréningy, ktoré sú riadené nami a sú skôr programom pre začiatočníčky. Stále však ide o kruhový tréning a spojenie so strojmi, ktoré tu máme. Primárne je to tréning, ktorý trvá 30 minút. Aj napriek tomu, že ide v podstate o to isté cvičenie, klientky si časom nastavujú záťaž samy, čo závisí od ich kondície. Cvičiť sa musí dostatočne rýchlo, aby im cvičenie kládlo odpor, no zároveň si nemôžu ublížiť. Stroje sú bezpečné a nastavené tak, aby sa dosiahol požadovaný efekt pre partiu tela, ktorá sa precvičuje,“  vysvetľuje Kyra.

Fitnescentrum navštevujú ženy od 14 rokov do 80 rokov. Napriek tomu, že cvičia rovnako, je to zároveň individuálne. Úlohou inštruktorov je naučiť ich  na strojoch cvičiť správne a tie, ktoré už majú svoju techniku a vedia napredovať, motivujú k tomu, aby pridali.

Kyra zdôrazňuje, že „stroje neposkytnú odpor, kým nezačnú makať, a keď nezačnú, tak to nie je silový tréning. Vedieme ich k výsledkom. Úlohou nie je len cvičiť, ale chceme, aby makali".

fit curves
Zdroj: fitcurves.sk

Stroje sú počas cvičenia striedané odpruženými podložkami, na ktorých sa robia kardio cvičenia, aby sa tep udržal na nejakej úrovni. Čiže počas tréningu sa klientky posúvajú v 30-sekundových intervaloch a každých 8 minút si merajú frekvenciu tepu. „Na to slúžia aj tabuľky, kde sa vedia aj podľa veku zaradiť do kategórie. Keď nemajú nijaké srdcovo-cievne ochorenia, odporúčame im, aby cvičili od 70 do 85 % maximálnej frekvencie tepu. Vtedy sú na najlepšej ceste spaľovať pri cvičení vo väčšej miere tuky. Pre ženy, ktoré majú srdcovo-cievne ochorenia a berú nejaké lieky, je to individuálne. Tiež im vieme vypočítať správnu frekvenciu. Robíme aj doplnkové cvičenia, tzv. rozšírený tréning, kedy sa cvičí čo najintenzívnejšie, ale pri vhodnej frekvencii tepu,“  vysvetľuje ďalej Kyra.

V čom sa FitCurves odlišuje od ostatných, keďže sa nazýva klubom? Grétka hovorí: „Práve tým, že je tu možnosť zaplatiť si členstvo a klientky majú z toho aj nejaké akcie navyše a, samozrejme, vyššie služby. Patria sem pravidelné merania, diagnostika postavy a to pravidelne každý mesiac. Klientky si na začiatku určia svoj cieľ a vedieme s nimi aj konzultácie, kde riešime aj témy ako pitný režim a strava.“

fit curves
Zdroj: fitcurves.sk

Na precvičenie konkrétnej časti stačí 30 sekúnd

Zo začiatku sa klientky učia, takže prvý a druhý tréning ešte nie je cvičenie úplne efektívne, ale potom, keď sa už naučia ovládať stroje, začína to prinášať výsledky. Je dokázané, že počas 30-tich sekúnd, keď človek „maká“, je ešte možné pumpovať sval efektívne. Ak je to dlhší čas, sval je síce pumpovaný, ale už nevládze, pracuje zo zotrvačnosti. Preto sa počas tréningu pumpuje čo najrýchlejšie, aby sa dostavili výsledky silového tréningu. Tréning tak oproti iným druhom cvičení šetrí čas, ale musí sa skutočne „makať“.

Ďalšiu výhodu, ktorú tento tréning v zmiešaných skupinkách, čo sa týka veku, klientkam poskytuje, je, že aj napriek tomu, že sú v jednom kruhu, každá ide svojím tempom a cvičí individuálne. To znamená, že pracuje sama na sebe. Inštruktorky pri tom kontrolujú techniku cvičenia, povzbudzujú a motivujú, aby pridali. Vytvárajú sa tu aj rôzne kamarátstva, čo je tiež príjemné vidieť.

Cvičenia zostavil Gary Heavin pred zhruba 25 rokmi, kedy vzniklo prvé takéto fitnes centrum v Texase. Bol majiteľom klasického fitnes centra a jeho manželka Diane tam chodievala so svojimi kamarátkami cvičiť, keď sa zatvorilo. Gary si všimol spôsob, akým cvičia do kruhu, aby na seba videli a mohli si občas niečo aj povedať. Vtedy ho napadlo zostrojiť takýto špeciálny tréning iba pre ženy. Tým, že v tom videl význam aj po zdravotnej stránke, chcel ho rozšíriť aj do iných miest a vznikla franšíza po celom svete.

fit curves
Zdroj: fitcurves.sk

Čo vedie ženy najčastejšie k tomu, aby prišli cvičiť?

Obe majiteľky sa zhodli na tom, že klientky prichádzajú s tým, že väčšinou nechcú nič a majú nízke sebavedomie. Nechcú priznať, čo v podstate chcú a správnymi otázkami sa ich tak snažia naviesť na stanovenie cieľa. Do fitnescentra prichádzajú tiež ženy, ktoré už skúšali rôzne cvičenia a diéty. Sú sklamané a neveria samy sebe, tomu, že by mohli niečo dosiahnuť. Pri definovaní cieľa uvádzajú, že sa chcú cítiť lepšie. Avšak je ťažko zistiť, čo to pre nich znamená, keď majú bližšie špecifikovať tento cieľ. Najčastejšie chcú schudnúť, chcú vidieť nejakú zmenu a vyzerať lepšie.

Kyra ešte k tomu, prečo ju tiež táto práca napĺňa, dodáva: „Baví ma to. Aj napriek tomu, že som vyštudovala niečo iné, veľa vecí v tomto koncepte využívam. Nie je to primárne o cvičení, ale o motivácii, sebazaprení a napredovaní a určovaní si cieľov. Nedá sa hovoriť, že to, čomu sa venujeme, je vyslovene fyzická záležitosť, je tu možné skĺbiť všetko. Vzdelávam seba aj iných. Často potrebujem skúmať, čo je za tým, prečo žena nechudne a to ma baví – hľadám nejaké tie tajomstvá. Prináša mi to vnútorné naplnenie – viem, že to mám robiť, viem, že to má význam, viem, že robím správnu vec, pretože pomáhame množstvu žien a je v tom sila komunity, združovanie ľudí z rôznych oblastí a  kopec zábavy.“

Grétka s rovnakým nadšením dopĺňa: „Baví a napĺňa ma niekoho trénovať a ,dávať tomu niečo navyše᾿. Často neriešime len pohyb a šport, ale často sa mi klientky s niečím zdôverili a pomáhala som im aj v iných veciach. Vedela som si už predtým predstaviť, že popri trénovaní by som s ľuďmi aj komunikovala. Zaujalo ma, čo všetko táto práca inštruktorky zahŕňa.“

Zdroj: fitcurves.sk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Roztrasené vnútorné stehná – hlavný problém mnohých žienRoztrasené vnútorné stehná – hlavný problém mnohých žien

Roztrasené vnútorné svalstvo stehien je hlavnou príčinou toho, čo spôsobuje, že vaše nohy vyzerajú tučné. 

 

Kruhový tréning s vlastnou váhou pre ženyKruhový tréning s vlastnou váhou pre ženy

Na tento tréning nepotrebujete žiadne vybavenie, takže výhovorky sú vylúčené!

 

Makáme na spodnom bruchu. čo je kľúčové?Makáme na spodnom bruchu. Čo je kľúčové?

Štíhle a pekne tvarované brucho je veľmi častým cieľom každého, kto sa dal na fitnes. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Silu prekvapiť samú seba vám dá fitcentrum FitCurves

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.